ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  21724 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چیدمان خوب سفره هفت سین

چیدمان خوب سفره هفت سین

بسیاری از خانم‌ها برای نوروز به فکر روش‌هایی برای چیدن سفره نوروز هستند. برای زیبا بودن سفره هفت‌سین هم انتخاب اجزا و هم ترکیب رنگ‌ها بسیار مهم است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

چیدن سفره هفت‌سین عید نوروز را می‌توان با چند راهنمایی و چیدمان جزئی، زیباتر کرد. هفت‌سین یکی از رسم‌های پیش از سال نو ایرانیان می‌باشد تا لحظه تحویل سال آماده باشد.

آسمونی در این بخش نکاتی در مورد تزیین سفره هفت‌سین و همچنین تصاویری از مدل‌های سفره هفت‌سین را برای شما عزیزان تهیه کرده است. با آسمونی همراه شوید.

haft-sin-decoration
چیدمان خوب سفره هفت سین

انتخاب طرح کلی برای سفره هفت‌سین

قبل از هر چیزی باید تصمیم بگیرید که قصد دارید با چه سبک و سیاقی سفره هفت‌سین نوروز امسال‌تان را بچینید. آیا به سفره‌ای با رنگ و روی سنتی علاقه دارید یا به دنبال یک سبک جدید برای آن هستید؟ پاسخ دادن به این سوال، ادامه کار را برای شما بسیار آسان‌تر خواهد کرد. انتخاب شما هر کدام از دو گزینه بالا که باشد مهم نیست؛ مهم این است که در پایان کار طرح کلی را فراموش نکرده باشید و با فکر داشتن سفره‌ای با ظاهری تلفیقی، آن را تبدیل به یک هفت‌سین نامنظم و ناموزون نکنید. پس با تصمیمی قطعی سراغ انتخاب اجزای سفره بروید.

چیدمان خوب سفره هفت سین

انتخاب سفره و ظرف‌های هفت‌سین

سفره‌های بته‌جقه، گل‌های ترمه و انواع پارچه‌های دست‌دوز ایرانی سالیان درازی است که به زیباتر کردن سفره هفت‌سین ما کمک کرده‌اند. اگر انتخاب شما برای سفره، پارچه‌ای با نقش و نگار زیاد است به شما پیشنهاد می‌کنیم اجزای دیگر سفره را ساده انتخاب کنید. ظروف شیشه‌ای و کریستال و ظرف‌های تک‌رنگ از هر جنسی، مناسب چنین سفره‌هایی هستند.

برعکس، پارچه‌های تک‌رنگ و ساده به ظروف کار شده و رنگارنگ اجازه خواهند داد تا به خوبی خودنمایی کنند. ظرف‌های تزیین شده با هنر ویترای، چینی‌های طرح‌دار و ظرف‌های سفالی لعابدار، اگر طرح و نقش زیادی داشته باشند روی چنین سفره‌ای چشمگیر ظاهر خواهند شد.

haft-sin-decoration

ترکیب رنگ زیبا برای سفره هفت‌سین

انتخاب ترکیب رنگ برای سفره هفت‌سین مانند هر هنر دیگری از قوانین پایه پیروی می‌کند و نیازمند دقت نظر ویژه‌ای است. سعی کنید هنگام خرید و گرد هم آوردن اجزای سفره هفت‌سین بیش از هر چیزی به همنشینی رنگ‌های آن در کنار هم فکر کنید. شاید برای این کار مجبور باشد که چندین بار آن‌ها را کنار هم بچینید و از دور و نزدیک به تماشایشان بنشینید. سعی کنید با شناخت قوانین رنگ‌ها و با توجه به سلیقه شخصی‌تان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

چیدمان خوب سفره هفت سین

تزیین آینه و تنگ ماهی برای سفره هفت‌سین 

اگر چه این یک قانون نیست اما معمولا شش سین از اجزای سفره هفت سین در ظروف هماهنگ تزیین شده و در کنار سبزه قرار می‌گیرند. در این بین، آینه و تنگ ماهی شاید بتوانند با ظاهری هماهنگ سفره نوروز را تکمیل کنند. می‌توانید به کمک هنر ویترای یا دیگر وسایل تزیینی آن‌ها را زیباتر کنید. البته استفاده از آینه و شمعدان مراسم عقدکنان روی سفره هفت‌سین یکی از رسوم زیبایی است که می‌تواند خاطرات خوش شما را با هم پیوند دهد.

haft-sin-decoration

خلاقیت در تزیین اجزای سفره هفت‌سین

درست است که اجزای اصلی سفره هفت‌سین همگی نشانه‌ای از زیبایی هستند اما بد نیست با کمک دیگر وسایل تزیینی این زیبایی را دو چندان کنید:

از شمع و شمعدان‌های زیبا استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید پیدا کردن این وسایل تزیینی و هماهنگ کردنشان با سبک کلی سفره شما کار دشواری خواهد بود، باید به شما یادآوری کنیم که روش‌های متعددی وجود دارد تا شما بتوانید خودتان این شمع و شمعدان‌ها را بسازید.

  • سبزه را به شیوه‌ای تازه بکارید و تزیین کنید.
  • از گل و گلدان‌های بهاری با رنگ‌های شاد استفاده کنید.
  • مقداری میوه و آجیل و شیرینی روی سفره بگذارید.
  • در رنگ کردن تخم‌مرغ‌ها، هم‌خوانی رنگ آن‌ها را با دیگر اجزای سفره فراموش نکنید.
  • به کمک روبان، گل‌ها و سایر وسایل تزئینی ظرافت را در سبکی که انتخاب کرده‌اید به نمایش بگذارید.

چیدمان خوب سفره هفت سین

انتخاب مکان مناسب برای پهن کردن سفره هفت‌سین

بخش‌های مختلف خانه را به خوبی ببینید. چیدمان خانه را بررسی کنید و با توجه به این که قرار است هنگام دید و بازدیدهای نوروز در چه فضایی از ‌مهمانان خود پذیرایی کنید، بهترین مکان را برای سفره هفت‌سین بیابید. اجازه دهید ‌مهمانان نیز هنگام حضور در خانه شما از زیبایی سفره هفت‌سین لذت ببرند. بهتر است میزی برای پهن کردن سفره انتخاب کنید که باعث نشود هنگام پذیرایی از ‌مهمانان دچار مشکل شوید. کنسول‌های کنار دیوار یا میزهای کنار مبلی در حاشیه فضای پذیرایی خانه فضای خوبی برای پهن کردن سفره هفت‌سین هستند.

haft-sin-decoration

چیدمان کلی سفره هفت‌سین

سفره هفت‌سین را می‌توانید روی زمین بچینید یا روی میز. می‌توانید از چند میز کوچک با اختلاف ارتفاع استفاده کنید یا در محدوده‌ای کوچک آن را خلاصه کنید. اگر انتخاب شما سفره‌ای سنتی است، رعایت تقارن در چیدمان سفره شما را به هدف‌تان نزدیک‌تر می‌کند اما اگر از سبکی تازه پیروی کرده باشید تنها به توازن سفره فکر کنید. نیازی نیست از هر چیزی دو تا در هر طرف سفره داشته باشید یا به فکر چیدمانی گرد و مشخص باشید. آزاد و رها، تنها به زیبایی سفره فکر کنید.

این روزها حتی سفره‌های هفت‌سین با ظاهری کاملاً متفاوت چیده می‌شوند. سفره‌های هفت‌سین آویزی، سفره‌های هفت‌سین در یک حباب شیشه‌ای و ایده‌های بسیار دیگری که می‌تواند ظاهری منحصر به‌ فرد به سفره نوروز امسال شما ببخشد.

چیدمان خوب سفره هفت سین

haft-sin-decoration

چیدمان خوب سفره هفت سین

چیدمان خوب سفره هفت سین

haft-sin-decoration

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره چیدمان خوب سفره هفت سین فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «چیدمان خوب سفره هفت سین» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید