مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  9479 
15 نظر
15 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سین های هفت سین نماد چیست؟

سین های هفت سین نماد چیست؟

سین‌های نوروز هرکدام نمادی از چیزی هستند که امیدواریم در سال جدید آن‌ها را در زندگی خود حفظ کنیم یا به دست آوریم.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رایحه پاکیزگی به فضای خانه، روح سرسبزی و طراوت بخشیده است. لباس‌های نو بر تن کرده‌ایم و در کنار سفره هفت‌سین به انتظار نو شدن نشسته‌ایم. سفره زیبا است و همه منتظر حلول سال نو هستیم. هیجانی زیبا، تمام وجود اعضای خانواده را در برگرفته است.

سفره هفت‌سین یک سفره خیالی و پوچ و بی‌معنی نیست بلکه نشانه‌ای از آن است که در آغاز سال که روز و سال نو می‌شود، ما نیز نفس خویش را تهذیب کنیم. سفره هفت‌سین به ما نشان می‌دهد که به کدامین ابعاد زندگی خود بیشتر توجه کنیم. در ادامه با آسمونی باشید.

هفت سین باستانی

سین اول، سنجد

سنجد نماد سنجیده عمل کردن است. سنجد را بر این باور بر سفره می‌گذارند که هر کس در آغاز سال با خویشتن عهد کند هر کاری را سنجیده انجام دهد. سنجد نشانه گرایش به عقل است؛ احترام به تفکر و ترویج خردمندی.

سین دوم، سیب

دومین سینی که بر سفره می‌نهند سیب است که نماد سلامتی و عشق است.

سین سوم، سبزه

سبزه پس از سنجد و سیب بر سر سفره گذاشته می‌شود. سبزه نشانه خرّمی و شادابی و خوش‌اخلاقی است. سبزی با خود شادابی، نیکویی و سرزندگی را به همراه می آورد. رنگ سبز ارتعاش افکار ما را موزون نگه‌می‌دارد و به ما آرامش می‌دهد.

سین چهارم، سمنو

سمنو مظهر صبر و مقاومت و عدالت و قدرت است.

سین پنجم، سیر

سیر نشانه رعایت حدود و مرزها است. سیر به سفره هفت‌سین راه یافته تا پای را از گلیم خویش بیرون ننهیم. سیر نماد مناعت طبع است. یعنی انسان باید همواره با قناعت بر جهان بنگرد. پس سیر که نشانه قناعت و یادآور امتناع از تجاوز است را بر سر سفره می‌نهیم تا انسانی عاقل، سالم، شاداب، قوی و قانع باشیم. سیرچشمی و چشم‌سیری از بزرگ‌ترین صفات انسان برتر است.

سین ششم، سرکه

سرکه نماد پذیرش ناملایمات و نماد رضا و تسلیم است. واقف بر این نکته هستیم که زندگی پیوسته توأم با رنج و مشقت و زحمت است و هیچ انسان متعهد و با مسئولیتی نیست که بدون دغدغه بتواند به زندگی ادامه دهد. خداوند، زمین و آسمان و انسان را آسوده و بی‌غم نیافرید و در هر مشقتی که می‌رسد، حکمتی نهفته است و سرکه گویای تسلیم در برابر حکمت خداوند بزرگ و حکیم است.

سین هفتم، سماق

آخرین سین سفره هفت‌سین سماق است. سماق نماد صبر و بردباری و تحمل دیگران است. صبر به انسان می‌آموزد که در گذر زندگی، خستگی را باید خسته کرد و کامیابی را باید یافت. پس بیایید با ایمان به چنین ارزش‌هایی سال نو را آغاز کنیم و با گرایش به عقل و غلبه بر ترس و اضطراب، تصمیم بگیریم زندگی را از نو بسازیم.

البته به جر این موارد، باز هم سین‌های دیگری داریم که می‌توان آنها را هم در سفره هفت‌سین چید که عبارتند از:

سین هشتم، سنبل

سنبل هم یکی از سین‌های هفت‌سین نوروز است. گل سنبل با آمدن بهار می‌روید و نوید بهار و سرسبزی را می‌دهد. این گل زیبا در رنگ‌های مختلف وجود دارد. از آن‌جا که گل سنبل با آمدن بهار می‏‌روید، آن ‏را به عنوان نماد بهار بر سر سفره هفت‌سین می‏‌گذارند. بدان معنا که بهار آمده و امید آن داریم که ما نیز بهاری شویم. البته از آن‌جا که سنبل نه کلمه پارسی است و نه خوراکی گفته می‌شود، نباید آن را جزو هفت‌سین اصلی به حساب آورد و فقط محض زیباتر شدن و پرشدن سفره هفت‌سین، آن را سر سفره قرار می‌دهند. 

سین نهم، ساعت

ساعت نشان دهنده زمان است. افراد برای رصد کامل لحظه تحویل سال، ساعتی کوچک در سفره هفت‌سین خود قرار می‌دهند. ساعت می‌تواند نماد با ارزش بودن وقت باشد. حواسمان باشد که عمرمان را به خاطر چیزهای بیهوده و بی‌ارزش هدر ندهیم.

سین دهم، سکه

سکه نماد دارایی و ثروت است و برای داشتن سالی پر از ثروت و مکنت سر سفره هفت سین قرار می‌گیرد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره سین های هفت سین نماد چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سین های هفت سین نماد چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید