کد مطلب:  9876 
24 نظر
24 نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بیوگرافی حبیب محبیان

بیوگرافی حبیب محبیان

حبیب محبیان معروف به حبیب یکی از خوانندگان معروف موسیقی پاپ بود . او 21 خرداد 1395 در روستای نیاسته واقع در کتالم رامسر درگذشت.
زمان مطالعه: 7 دقیقه
نام حبیب محبیان
لقب حبیب
محل تولد شمیران تهران
محل دفن روستای نیاسته کتالم رامسر
تولد 4 مهر 1331
وفات 21 خرداد 1395
ملیت ایران
سبک‌ها پاپ، راک،کانتری
سازها گیتار، ارگ
سال‌ های فعالیت 1354 تا 1395

حبیب محبیان یکی از خواننده های بسیار خوش صدا و محبوب ایرانیان است. وی زاده مهر 1331 است و در تاریخ 21 خرداد 1395 در ایران چشم از جهان فروبست. با آسمونی همراه باشید تا با زندگینامه حبیب محبیان معروف به حبیب بیشتر آشنا شوید.

درباره حبیب محبیان

زنده یاد حبیب محبیان
زنده یاد حبیب محبیان

حبیب در 4 مهر ماه سال 1331 در شمیران تهران متولّد شد. در خانواده او برادرانش نیز به موسیقی علاقه داشتند اما تنها خود حبیب به موسیقی حرفه‌ای روی آورد. علی‌رغم تمایل سایر برادرانش به ویولن، علاقهٔ وی از ابتدا به گیتار بود. دوران نوجوانی حبیب مصادف با پیدایش گروه بیتلز در دهه 60 میلادی اروپا شد و این باعث علاقهٔ بیشتر وی به موسیقی گردید. با پذیرفته شدن در آزمون صدا و سیما، زیر نظر موسیقیدان بلند آوازه کشورمان استاد مرتضی حنانه به فراگیری اصول و تدابیر آهنگسازی روی آورد. در این کلاس سیمین غانم، هوشمند عقیلی، تورج شعبان‌خانی، هنگامه اخوان و… نیز شرکت داشتند. بعدها وی توانست به عنوان خواننده در تلویزیون استخدام شود. وی بعد از 2 سال از استخدام در رادیو و تلویزیون به خدمت سربازی رفت و در آنجا نیز خواننده باشگاه افسران بود.

حبیب پدر محمد محبیان خواننده ایرانی نیز می‌باشد. وی از معدود خوانندگانی است که در اجرای آهنگ‌هایشان از گیتار دوازده سیم استفاده می‌کند. این هنرمند در سال 1388 همراه با خانواده‌اش به ایران مهاجرت کرد و درصدد انتشار آلبومش در ایران است.

همسر اول حبیب، شادی نام داشت. احمدرضا تنها فرزند حبیب از وی است که در ایران زندگی می‌کند. روزی شادی در خیابان پایش پیچ می‌خورد و به علت آنکه احمدرضا را در آغوش داشته به زمین می‌افتد و در بیمارستان به دلیل حساسیت به آمپول پنی‌سیلین در عرض چند دقیقه فوت می‌کند. تقریباً همزمان با فوت همسر حبیب، مادر او نیز، بعلت حمله قلبی فوت می‌کند و این حوادث باعث می‌گردد که در اولین آلبومش یعنی مرد تنهای شب که در سال 1356 انتشار یافت بیشتر آهنگها را به یاد ایشان بخواند. آهنگ‌های «مادر» و «خرس کوکی» را به یاد مادرش ، «شهلای من» و «خواب سرخ بوسه ها» را به یاد همسرش و «نگاهم» را به یاد هر دوی ایشان خواند. همسر دوم حبیب ناهید نام دارد که محمد ثمره ازدواج با اوست.

حبیب جزء معدود خواننده‌های خارج از ایران می‌باشد که فعالیت سیاسی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران انجام نداده است و خود وی و اقوامش جزء گروه‌های معاند حکومت ایران نبوده‌اند. از اینرو دولت دهم از آمدن وی به ایران استقبال کرد. حبیب محبیان در تاریخ 21 خرداد 1395 به دلیل ایست قلبی در روستای نیاسته کتالم رامسر درگذشت.

زندگی هنری حبیب محبیان

زنده یاد حبیب محبیان، خواننده محبوب ایرانیان
زنده یاد حبیب محبیان، خواننده محبوب ایرانیان

مرد تنهای شب آلبومی بود که بیشتر کارهایش همانند شعر، آهنگ و تنظیم از خود حبیب بود و با این کار توانست راه صد ساله را یک شبه تمام کند و محبوبیت زیادی بین مردم به دست آورد. او بیشتر آهنگ های این آلبوم را برای مرحوم مادرش و همسرش خواند تا این گونه درد دلش کمی آرام بگیرد. آهنگ هایی همانند “شهلای من” و “نگاهم” را به یاد همسرش خواند و دو آهنگ نیز به نام های “مادر” و خرس کوکی (ببار ای برف)” در سوگ مادرش خواند. با زن دیگری به نام ناهید ازدواج کرد که پسرش محمد که خواننده مطرحی نیز هست از همسر دوم ایشان است. حبیب علاوه بر خوانندگی آهنگساز قهاری نیز هست که علاوه بر ساختن آهنگ ترانه های خود اگر لازم بداند برای دیگر خوانندگان نیز آهنگسازی میکند.

او استاد نوازندگی گیتار است و از معدود خوانندگانیست که در کارهایش از گیتار دوازده سیم استفاده میکند و در کنسرت هایش نیز یکی از نوازندگان گیتار خود اوست و در حین این که میخواند گیتار هم میزند. صدای حبیب یک صدای زیبا، لطیف، دلنشین و پر احساس است که قابلیت های فراوان صدایش او را به یک خواننده منحصر به فرد تبدیل کرده است. یکی از ویژگی های مهم و بارز صدای او لرزش خاصی است که دارا میباشد و در خواندن گام بالا طوری صدای خود را میلرزاند که به جرات میتوان گفت که هیچ خواننده ای قادر به این کار نیست و همین قابلیت ها است که او را جزء خوانندگان صاحب سبک کرده است.

حبیب در طول آلبوم هایی که در زندگی هنری خود بیرون داده یکی از متفاوت ترین هنرمنداست. دو آلبوم اول او با نام های مرد تنهای شب و سلام همسایه که قبل از انقلاب منتشر شدند ریتمی آرام داشتند و بیشتر آهنگ های آن غمگین بودند. از سال 1360 به بعد که حبیب برای ادامه کار هنری به خارج رفت سه آلبوم به نام های آفتاب مهتاب، خورشید خانوم و همراز را بیرون داد که کاملاً با دو آلبوم قبلی متفاوت بودند ولی همه به سبک خود او خوانده شده بودند. آلبوم همراز آلبومی شاد بود و با آهنگسازی خود حبیب دسته بندی شده بود. آلبوم های آفتاب مهتاب و خورشید خانوم که بیشتر آهنگ های آن سنتی بودند خوانده شد با این تفاوت که آفتاب مهتاب شاد بود ولی خورشید خانوم غمگین. بعد از آن، آلبوم آخه عزیزم چی میشه منتشر شد که باز به سبک خاص و زیبایی خوانده شده بود. بعد از این آلبوم پرطرفدارترین سبک حبیب شروع شد.

او آلبوم صفر را ساخت و بعد از آن بزن باران، کویر باور، خداوندا و خانه کوچک را منتشر کرد که بسیار خوب مورد توجه قرار گرفت ولی در دو آلبوم بعدی خود پسرش را هم به عرصه خوانندگی آورد که در این آلبوم ها که جوونی و خودشه نام داشتند، بیشتر آهنگ هایی با ریتم تند و امروزی را اجرا کرد که زیاد با سبک خودش هم خوانی نداشت. آخرین آلبوم او هم تا اکنون ایران بانو است که مخلوطی از سه آلبوم قبلی است، یعنی از لحاظ سبک خواندن، هم به سبک امروزی است هم به سبک قدیمی حبیب. بیشتر آهنگ های حبیب بر وزن اجتماعی هستند و نمونه های آن را میتوان از آهنگ های خداوندا، خانه کوچک، بنی آدم و … نام برد. بعد از آن، آهنگ های سیاسی بیشتر کارهای حبیب را تشکیل میدهند و نمونه بارز آن را میتوان از آهنگ های افق، بزن باران، خرچنگ های مردابی، گلسرخی و … نام برد. آهنگ های عاشقانه و دیگر آهنگ ها بقیه ی کارهای او را شکل میدهند.

تخریب آرامگاه حبیب محبیان

تخریب آرامگاه حبیب محبیان
تخریب آرامگاه حبیب محبیان

 صفحه اینستاگرامی زنده‌یاد حبیب محبیان خواننده کشورمان که توسط خانواده او اداره می‌شود، از تخریب آرامگاه او در روستای نیاسته رامسر خبر داد. در آخرین پست این صفحه اینستاگرامی یک ویدیو از همسر این خواننده منتشر شده است که به وضعیت آرامگاه همسرش و تخریب آن اعتراض می‌کند و می‌‌گوید: «اگر ناراحت هستید، پیکرش را منتقل می‌کنم!!»
ناهید بسیم همسر حبیب محبیان در این ویدیو می‌گوید: «من مسئول این نیستم که بخواهم توضیح بدهم چرا چراغ‌های دور مزار حبیب شکسته است. به من گفتند که دو نفر در این مکان با هم درگیر می‌شوند و این درگیر باعث این شکستن می‌شود. راستش اصلا ما نمی‌خواستیم حبیب را این‌جا دفن کنیم. زادگاه او، شمیران بود و شمران هم بزرگ شد، منتها به ما اجازه ندادند که او را در زادگاهش دفن کنیم. مجبور شدیم که او در این روستا دفن کنیم. اگر مردم نیاسته ناراحت هستند پیکرش را منتقل می‌کنم. شش سال پیش اجازه ندادند پیکر را به تهران یا جای دیگر منتقل کنیم.»
در این پست متنی هم توسط محمد، فرزند حبیب محبیان نوشته شده است که به این شرح است: «همه ما می‌دانیم که چه نوع افرادی این کار را کرده‌اند. این اولین بار نیست. هر کسی که به حقوق و حریم پدرم تجاوز می‌کند، می‌داند که می‌تواند از پسش بر بیاید. در این مورد، دوربین‌هایی وجود دارد که می‌تواند مجرم رو نشان بدهد. ولی متاسفانه قانون با ما نیست.»

حقایق و حواشی

حبیب در 17 تیر 1393 در ماسوله گیلان در حین گردش، توسط افراد لباس شخصی بازداشت و به مقامات انتظامی تحویل داده شد، وی در 20 تیر 1393 با قید وثیقه آزاد شد. دلیل مشخصی برای بازداشت اعلام نشد.

حبیب در سال 1388 به ایران برگشت و تا زمان فوت در رامسر اقامت داشت. به‌گفته رئیس دفتر موسیقی ارشاد، حبیب محبیان درخواست خود برای دریافت مجوز انتشار آلبوم را ارائه کرده بود. یکی از دلایل موافقت دولت ایران با اجرای کنسرت توسط وی، عدم اجرای هرگونه برنامه‌ای علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران و همچنین حضور نداشتن در اجتماعات ضد حکومت ایران بود.

او در آخرین مصاحبهٔ خود اعلام کرد که با اختیار خود به ایران برگشته و قطعه‌ای به نام “عشق‌های خدایی” را در آلبوم جدید خود ساخته است. او در ژانویه 2012 موزیک ویدئویی به همراه سمیر زند، منتشر کرد که عناصری از تکنو، ترنس و هاوس دارد. این ویدئو موجب جلب توجه گسترده رسانه‌ای شد. حبیب بعد از در گذشت مرتضی پاشایی خواننده جوان ایرانی، علاوه بر حضور در منزل خانواده ی آن مرحوم، در مراسم ترحیم او در مسجد امیرالمؤمنین واقع در غرب تهران نیز حضور یافت که مورد توجه رسانه ها و مردم قرار گرفت.

حبیب برای خوانندگانی چون ستار (آهنگ: دنیای بابا)، لیلا فروهر (آهنگ: هرچی بخوای)، نوش آفرین (آهنگهای: زنگ در و دروغ نیست)، هلن (آهنگ: فراموش نکنی) و مکابیز (آهنگ: هرکسو بیشتر دوست داری) ترانه‌هایی را آهنگسازی کرده است.

مزار حبیب محبیان کجاست + بیوگرافی و تصاویر
حبیب محبیان

آلبوم های حبیب محبیان

2008

ایران بانو

2006

خودشه (همراه محمد)

2004

جوونی (همراه محمد)

2002

خانه کوچک

2001

خداوندا

1999

کویر باور

1996

بزن باران

1994

صفر

1992

آخه عزیزم چی میشه

1990

خورشید خانوم

1988

همراز

1984

آفتاب مهتاب

1978

سلام همسایه

1977

مرد تنهای شب

تک آهنگ های حبیب محبیان

2019

ایران بانو (ورژن 2)

2018

یاد گریه‌هات (به همراه محمد)

2017

تو حسینی

2016

گل سرخ

2016

دنیا (ریمیکس)

2016

محکوم (ورژن 2)

2015

دنیا (آخرین آهنگ)

2014

ببار ای برف (خرس کوکی)

2014

نازگل بابا

2014

الله اکبر

2014

بانوی شرقی

2013

تو نبودی

2012

محکوم (همراه با سمیر زند)

2012

آب و خاک

2012

باران

2012

سارا

2011

غدیر خم

2010

عشق‌های خدایی

2010

شونه‌به‌شونه (همراه ایوان)

گالری تصاویر

habib-mohebbian1
حبیب محبیان در جوانی
habib-mohebbian
حبیب محبیان در جشنواره
مزار حبیب محبیان کجاست + بیوگرافی و تصاویر
مزار حبیب محبیان در رامسر
محمد محبیان، پسر حبیب بر مزار پدرش
محمد محبیان، پسر حبیب بر مزار پدرش
حبیب محبیان درحال نواختن گیتار
حبیب محبیان درحال نواختن گیتار
عکس دوران جوانی حبیب محبیان و همسرش
عکس دوران جوانی حبیب محبیان و همسرش
مزار حبیب محبیان کجاست + بیوگرافی و تصاویر
حبیب محبیان در مراسم موسیقی
: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی حبیب محبیان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بیوگرافی حبیب محبیان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید