کد مطلب:  26416 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
راهنمای سفر به گیلان

راهنمای سفر به گیلان

اگر قصد رفتن به استان گیلان را دارید این بخش آسمونی را حتما مطالعه نمایید چرا که راهنمای سفر به گیلان،...
زمان مطالعه: 8 دقیقه

راهنمای سفر به گیلان
راهنمای سفر به گیلان

اگر قصد رفتن به استان گیلان را دارید این بخش آسمونی را حتما مطالعه نمایید چرا که راهنمای سفر به گیلان، جاذبه های گردشگری گیلان و اطلاعاتی در مورد گیلان را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

راهنمای سفر به گیلان : معرفی

گیلان استانی در شمال ایران دارای جاذبه های طبیعی ( اکوتوریستی) فراوان همچنین آثار تاریخی زیبا در ایران بشمار می رود

رفتن به استان گیلان

راهنمای سفر به گیلان : سفر به گیلان با هواپیما

شما می توانید از بسیاری از شهرها به رشت مرکز این استان بروید

فرودگاه بندر انزلی

راهنمای سفر به گیلان : سفر به گیلان با هواپیما با قطار

نزدیک ترین راه آهن خط آهن باکو-آستارا است که می توانید به نقطه مرزی ایران برسید و بعد پیاده به این سمت مرز بیایید

گفته می شود خط آهنی تهران - قزوین - رشت - آستارا را در آینده به یکدیگر متصل خواهد کرد

راهنمای سفر به گیلان : سفر به گیلان با هواپیما با اتومبیل

شما می توانید از شرق از طریق رامسر چابکسر وارد شوید

از طریق جنوب از جاده قزوین- رشت وارد شوید

از طریق غرب از سمت اردبیل

از طریق شمال از جمهوری آذربایجان و شهر مرزی آستارا وارد شوید

راهنمای سفر به گیلان : سفر به گیلان با هواپیما با اتوبوس

اتوبوس از شهرهای مختلفی برای شهرهای گیلان وجود دارد به عنوان مثال از مبدا تهران به رشت و مقصد بند انزلی

راهنمای سفر به گیلان : سفر به گیلان با هواپیما با کشتی

هر هفته از باکو در جمهوری آذربایجان مسیرهایی برای بندرانزلی وجود دارد

ممکن است قایق های شخصی نیز شما را بتوانند از استان مازندران به گیلان برسانند

راهنمای سفر به گیلان : سفر به گیلان با هواپیما با تاکسی

از شهرهای مختلف بصورت دربست و یا مسافر می توانید به شهرهای گیلان برسید

guilan-travel-guide
guilan-travel-guide

راهنمای سفر به گیلان : غذا گیلان

غذاهای مختلفی در این استان وجود دارد که تلفیقی از غذاهای گیاهی و دریایی است

باقلا خورشت: شامل باقلا وسیر

ترش تره: شامل لوبیا کشاورزی و سبزی

میرزا قاسمی: شامل بادمجان و سیر

پلاسرتره: شامل سبزی معطر ، سبزی معمولی و تخم مرغ

سیرقلیه: شامل سیر و ماهی

دلال/سبزی شور: یک نوع چاشنی به شمار می رود که گفته می شود که به عنوان مثال در ماست می ریزند و میخورند

زیتون: زیتونهای معروفی وجود دارد که در نوع های مختلف عرضه می گردد بیشترین زیتونها در رودبار یافت می گردد

سیر: سیر در غذاهای زیادی یافت می شود اگر از بوی بد دهانتان از خوردن سیر ناراحتید بدانید که خوردن سیر در آب و هوای مرطوب مانند گیلان بوی بد برای دهان ایجاد نمی کند

راهنمای سفر به گیلان : اقامت گیلان

راهنمای سفر به گیلان
راهنمای سفر به گیلان

هتل ها و مراکز اقامتی گیلان

راهنمای سفر به گیلان : زبان گیلان

زبان فارسی بصورت گسترده به کار می رود اما زبان محلی این استان زبانی به نام گیلگی به شمار می رود در مناطق غربی این استان از زبان تالشی نیز استفاده می شود

راهنمای سفر به گیلان : جاذبه های گردشگری گیلان

سواحل دریا: شهرهای رودسر، آستارا، بندر انزلی، کلاچای، چابکسر و کیاشهر، در کنار دریا قرار دارند. طول ساحل دریا، در استان گیلان به 220 می‌رسد.

تالاب‌ها‌: تالاب انزلی، از جمله زیباترین مناظر آبی ایران است. در داخل این تالاب، جزایر زیبایی وجود دارد. تالاب انزلی، از مهم ترین تالابهای جهان محسوب می‌شود که بهمین دلیل، کنوانسیون بین المللی تالاب‌ها، در این شهر مورد تصویب واقع شده‌است. این تالاب، طی 3 سال اخیر (1384 خورشیدی به بعد) در حال نابودی قرار گرفته‌است.

رودها: بستر رودهای گیلان عمدتاً در مسیر دره ‌های کوهستانی و کوهپایه‌ای که از جنگل‌های سرسبز و انبوه پوشیده شده‌اند قرار گرفته‌است

جنگل‌ها: جنگل‌های لنگرود در لیلا کوه; جنگل‌های تالش; جنگل‌های لاهیجان و جنگل‌های دیلمان از جمله جنگل‌های زیبا و دیدنی گیلان است.

راهنمای سفر به گیلان : آب‌های معدنی گیلان

چشمهٔ آب گاز سنگرود؛ در روستای سنگرود از توابع دهستان عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد

چشمه کلشتر رودبار؛ این چشمه حدود یک کیلومتر پایین تر از سد سفیدرود در فاصله پانصدمتری جاده اصلی قزوین به رشت قرار دارد

چشمه آب معدنی ماسوله؛ در ابتدای ورودی شهر تاریخی ماسوله در کنار پارک شهر قرار دارد

چشمه چشماگل؛ در روستای طالم از توابع سنگر قرار دارد

چشمه ماستخور؛ در روستای ماستخور نزدیک رودبار در جبهه غربی سد منجیل قرار دارد

چشمه آب معدنی سجیران؛ در اشکور بالا، نزدیکی روستای سجیران واقع است

 دریاچه ها : بزرگترین دریاچه جهان ( دریاچه کاسپین)، در شمال این استان واقع شده است. در جنوب شهر آستارا نیز یکی از دریاچه‌های زیبای ساحلی گیلان در مساحتی کوچک قرار دارد. همچنین دریاچه اصلی سد سفیدرود که در دره‌های‌ جنوبی و غربی بخش منجیل از شهرستان رودبار تشکیل شده‌است، نخستین منظره آبی برای مسافرینی است که از جاده قزوین وارد گیلان می‌شوند

guilan-travel-guide
guilan-travel-guide

راهنمای سفر به گیلان : مرداب انزلی گیلان

در این تالاب گونه‌های مختلفی از آبزیان و پرندگان زندگی می‌کنند، هم چنین دارای نیلوفرهای آبی معروفی است. در حاشیهٔ جنوبی مرداب انزلی روستایی باقدمت تاریخی زیاد ودرعین حال بسیار زیبا و دیدنی با نام آشنای (آبکنار) خودنمایی می‌کند که بیشتر محصولات باغی وصیفی ودریایی منتصب به انزلی از دیر باز توسط کشاورزان وصیادان زحمت کش این روستا تامین می‌شده وهم اکنون نیز چنین است.گفتنی است روستای آبکنار در اصل شبه جزیره ایست که توسط مرداب ورودخانه سیاه گیشه(عروس سیاه)وتالاب هنده خاله واسفندسر(معروف به ماهروزه)در آب محاصره شده و از جنوب مرداب به گسکرات و جاده ترانزیت پونل و انزلی -آستارا راه دارد.

  آبشار لونک: این آبشار در منطقه جنگلی کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان پس از شهر سیاهکل قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل حدود 25 کیلومتر است. این آبشار دوقولو می‌باشد. این تنها یکی از آبشارهای کوچک و بزرگ این منطقه می‌باشد. این آبشار در فصل بهارو پاییزآب فراوانی دارد و در تابستان کم آب می‌باشد. این منطقه علاقه مندان خاص خود را دارد و زوجهای جوان در روز عروسی خود به کنار این آبشار آمده و عکسهای به یاد ماندنی می‌گیرند.

 باغ محتشم:  قدمت پارک شهر یا باغ محتشم که امروزه پارک اصلی شهر رشت می‌باشد، به دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد. مالک و بانی اصلی این پارک اکبر خان بیگلربیگی (متوفی 1307 ه.ق) از مالکان و متمولان طراز اول ایران در عصر ناصری و اجاره دار گمرکات شمال ایران بود. معروف است که غرس نهال‌های این پارک که امروزه درختان تنومندی شده‌اند و نیز خیابان کشی و احداث عمارت تابستانی واقع در آن که معروف به عمارت کلاه فرنگی است، همگی تحت نظارت شخص اکبر خان صورت پذیرفته‌است.

راهنمای سفر به گیلان
راهنمای سفر به گیلان

این پارک پس از درگذشت اکبر خان از طریق ارث به تنها دختر زنده مانده او رسید که در حباله نکاح پسرعموی خود صادق خان اکبر محتشم الملک (سردار معتمد بعدی) بود و از این تاریخ به باغ محتشم اشتهار یافت. بعدها در دوره پهلوی این پارک در ازای بدهی‌های مالیاتی به تصرف دولت درآمد و از آن تاریخ به عنوان پارک عمومی مورد استفاده اهالی شهر قرار گرفت. وسعت اولیه این باغ چندین برابر مساحت فعلی آن بود، ولی رفته رفته با توسعه شهر و خیابان کشی‌های انجام شده از وسعت آن کاسته شد.

در سی سال اخیر نیز با احداث بنای استانداری و شهر بازی در محوطه آن، باز هم کوچک‌تر شد که البته به تازگی تشکیلات استانداری به جای دیگری انتقال یافت و قرار است در محل قبلی آن در پارک شهر، ساختمانی جهت کتابخانه ملی رشت تدارک دیده شود. در انتهای این پارک نیز رودخانه‌ای در جریان است که سابقا برای ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی امروزه به دلیل ریختن فاضلابهای شهری و بیمارستانی به درون آن آلوده و غیر قابل استفاده می‌باشد.

  پل غازیان:  به میان پشته به طول 210 متر و عرض 10 متر و ارتفاع 85/6 متر با 5 دهانه که یک دهانه از آن به طول 25 متر متحرک بوده‌است .

هردو پل غازیان و انزلی ازبتون مسلح ساخته شده شروع ساختمان از اواخر تیرماه 1314 شمسی و پایان کار دراوایل تابستان 1316 شمسی یعنی مدت 18 ماه بوده و در خرداد ماه 1317 مورد استفاده قرارگرفته و روز چهارشنبه هفتم آذر ماه 1318 شمسی به طور رسمی تحویل گردید . این دو پل وسیله کمپانی ( سنتاب ) آلمانی و شرکت‌های مختلف از جمله ((موتلا )) سوئدی ساخته شد و در نتیجه با احداث آن راه ارتباطی آذربایجان رشت - قزوین - تهران برقرارشد

guilan-travel-guide
guilan-travel-guide

  راهنمای سفر به گیلان : شیطان‌کوه:  کوهی در شرق شهر لاهیجان گیلان

قلعه رودخان: یا قلعه حسام نام قلعه‌ای تاریخی در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با 2٫6 هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه 1500 متر طول دارد و در آن 65 برج و بارو قرار گرفته شده‌است. در دورهٔ سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده‌است. بر روی سردر ورودی آن درج شده‌است که این قلعه در سال 918 تا 921 هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاء‌الدین اسحق تجدید بنا شده‌است. این کتیبه در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود. این قلعه در ارتفاعی بین 665 تا 715 متر از سطح دریا واقع شده‌است و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

 راهنمای سفر به گیلان : گردنه حیران گیلان

از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این روستا، گردنه حیران است که در مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل قرار گرفته‌است. این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان می‌باشد، از یک طرف مشرف به کوه‌هایی است که پوشیده از جنگل‌های انبوه‌است و از سویی مشرف به دره‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می‌کند این رود تعیین کننده مرز ایران و کشور آذربایجان است. این گردنه در بیشتر زمانها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ها و کوهپایه‌های آن، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند.

ماسوله: در 55 کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد. این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی و جنگلی در دامنه‌ای صخره‌ای با وسعت 16 هکتار و ارتفاع 1050 متر از سطح دریای آزاد ساخته شده‌است. ماسوله در 32 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است. این شهر طی شماره 1090 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است . این شهرک هم اکنون رویارو با مسائلی مانند ریزش سنگ، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و ... می‌باشد. زبان مردم ماسوله تالشی است. ماسوله دارای محله‌های ریحانه بر، خانه بر، مسجدبر، کشه سر و اسد محله است.

قلل مهم ماسوله عبارت‌اند از: شاه‌معلم (شامولوم)، آسمانکوه، لاسه سر، تروشوم و کله قندی. که قله شاه معلم با ارتفاع 3050 متر بلندترین نقطه استان گیلان می‌باشد.

موزه رشت: موزه شهر رشت، سابقاً خانه میرزا حسین خان کسمائی آزادیخواه، شاعر و روزنامه نگار معروف و از رجال دوره مشروطیت و نهضت جنگل بود.موزه رشت ( تأسیس در سال 1349 ) واقع در خیابان طالقانی ـ روبروی زایشگاه دکتر فامیلی می‌باشد.درحال حاضر سه موزه رشت، میراث روستایی در سراوان و چای در لاهیجان به عنوان موزه‌های تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی هستند.

 •  تپه مارلیک
 • موزه کاکتوس‌ها -آستارا
 • موزه نظامی نیروی دریایی
 • موزه چای ایران
 • قلعه کول
 • عمارت شهرداری رشت
 • عمارت کلاه‌فرنگی رشت
 • بقعه شیخ زاهد گیلانی
 • اسپیدمزگت
 • آبشار سجیران
 • آرامگاه دکتر محمد معین
نظر خود را درباره «راهنمای سفر به گیلان» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید