کد مطلب: 14943 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پوزخند قیمت قارچ اشک تولیدکنندگان را در آورد

پوزخند قیمت قارچ اشک تولیدکنندگان را در آورد

95/02/11سال ها است که مصائب افت قیمت و هزینه های بالای تولید بر تولید کنندگان حاکم بوده و تاکنون تمهیداتی برای...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

95/02/11

سال ها است که مصائب افت قیمت و هزینه های بالای تولید بر تولید کنندگان حاکم بوده و تاکنون تمهیداتی برای این امر مهم اندیشیده نشده است.

  به گزارش آسمونی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ صنعت قارچ صنعت سود آور بخش کشاورزی محسوب می شود که اخیرا در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته مرسوم شده است.

براین اساس؛ تولیدکنندگان در سه ماهه اول سال به دلایلی اعم از گرمای شدید و کاهش قیمت با زیان های فراوانی دست و پنجه نرم می کنند که این مرثیه تلخ سال ها است که برای تولید کنندگان خوانده می شود و چاره ای  در این زمینه برای آن اندیشیده نمی شود.

گرچه مصائب افت قیمت، نرخ بالای حمل و نقل، هزینه های بالای تولید و دلال بازی بر این بخش حاکم است اما وزارت جهاد کشاورزی هنوز صندوق تضمینی قارچ را که  می تواند مرهم درد تولید کنندگان باشد، افتتاح نکرده است.

گفتنی است که افتتاح صندوق تضمینی قارچ می تواند در مواقعی که قیمت ها همانند الاکنگ بالا و پایین می رود، ثبات ایجاد کند تا در این صورت حقوق مصرف کننده و تولید کننده رعایت شود و مشکلات بیش از پیش بر دوش تولید کنندگان  سنگینی نکند چرا که در غیر اینصورت تنها عده ای فرصت طلب از نوسانات موجود در بازار سودهای هنگفتی را به جیب بزنند.

براین اساس به سراغ رئیس هئیت مدیره انجمن تولیدکنندگان قارچ رفتیم تا از مشکلات آنها با خبر شویم: 

از این رو محمد حسن افشار رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان قارچ در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ با اشاره به وضعیت تولید قارچ اظهار داشت: از نیمه اسفند ماه سال گذشته تا کنون با بحران قیمت در بازار مواجه شدیم، به طوریکه قیمت هر کیلو قارچ مصرفی درجه یک  هفته گذشته به کیلویی 2 هزار و 700 تومان رسید. 

وی با اشاره به قیمت تمام شده قارچ برای تولیدکنندگان گفت: بر اساس محاسباتی که در مرداد ماه سال 94 به عمل آمد، قیمت تمام شده هر کیلو قارچ مصرفی درب مزرعه 5 هزار و 800 تومان است که با احتساب سود معقول 20 درصدی برای تولید کننده باید هر کیلو 6 هزار و 500 تومان به فروش برسد.

افشار با اشاره به مشکلات پیش روی تولید کنندگان افزود: نوسانات قیمت در بازار از یک سو و از سوی دیگر تبلیغات سودجویانه برخی موسسات، موجب شده برخی افراد در مرغداری های متروکه نیز به تولید قارچ و خرید کامپوست بپردازند.

وی با بیان اینکه برخی افراد که فریب تبلیغ سودجویانه این موسسات را خوردند و اقدام به تولید کردند، افزود: این افراد به سبب فساد پذیر بودن محصول و اینکه شبکه توزیع ندارند مجبور به عرضه زیر قیمت آن در بازار هستند و از این رو دلالان در بازار منتظرند که با قیمت بسیار ناچیز حتی کمتر از هزینه تولید آن را خریداری کنند و این امر موجب مشکلات فراوانی برای تولید کنندگان عمده در بازار خواهد شد.

به گفته افشار این قارچ ها به دلیل آنکه در محیط بهداشتی تولید نشدند کیفیت مطلوبی ندارند.

افشار بیان کرد: دلالان در چنین شرایطی که تولید کنندگان زیان فاحشی را متحمل می شوند به گفته خود در هر کیلو 2 هزار و 500 تومان سود می کنند و این درحالیست که سود در شرایطی که تولید کننده قارچ خود را بالای 5 هزار و 800 تومان به فروش رساند تنها 500 الی 700 تومان است.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان در خصوص مشکلات صنعت اظهار داشت: بزرگ‌ترین مشکل واحدهای تولیدی گردش نقدینگی است و از طرفی به سبب اینکه اکثر تولید کنندگان بدهی‌های بانکی دارند و بانک‌ها حاضر نیستند که به آنها تسهیلات مجدد دهند با ظرفیت ناقص واحدهای تولیدی خود مشغول به کار هستند و حال چنین شرایطی تنها موجب افزایش هزینه تولید کنندگان می‌شود.

     افتتاح صندوق تضمینی به کمک تولیدکنندگان آمد

وی با اشاره به راهکارهای ثبات قیمت در بازار عنوان کرد: در واقع صنایع تبدیلی و هدایت قارچ به سمت صنایع می تواند یکی از راهکارهای موثر در کاهش ضرر و زیان تولیدکنندگان باشد .

رئیس هئیت مدیره انجمن تولیدکنندگان قارچ با اشاره به افتتاح صندوق تضمینی قارچ بیان کرد: صندوق تضمینی قارچ از سوی وزارت جهاد کشاورزی به سبب محدودیت منابع مالی تا کنون افتتاح نشده، اما وزارت جهاد کشاورزی قول مساعدت از طریق بودجه و افتتاح آن را طی امسال داده است.

افشار با بیان اینکه این پروژه نیاز به سرمایه گذاری 10 میلیارد تومانی دارد اشاره کرد و گفت: افتتاح صندوق تضمینی حداقل سرمایه گذاری 10 میلیارد تومانی می طلبد و گفتنی است که51  درصد این سرمایه گذاری از سوی تشکل های انجمن و مابقی از سوی دولت  تامین می شود.

     هزینه بالای حمل و نقل صادرات را مشکل ساز کرد

وی با اشاره به مشکلات صادرات بیان داشت: امکان صادرات برای قارچ تولیدی کشور وجود دارد که همواره مشکلات زیادی بر سر راه آن است که اگر مرتفع گردد، دیگر تولیدکنندگان دغدغه مازاد تولید را نخواهند داشت.

افشار در ادامه یادآور شد: هزینه حمل و نقل هوایی بسیار بالاست به طوریکه امکان صادرات هوایی به کشورهای همسایه وجود ندارد و این درحالیست که دولت هیچ گونه حمایتی از صادر کنندگان به عمل نیاورده است. 

رئیس انجمن هیات مدیره تولید کنندگان قارچ بیان کرد: در واقع به سبب افزایش هزینه های حمل و نقل هوایی علاوه بر اینکه امکان صادرات به بازارهای اروپایی وجود ندارد، در سایر بازارهای هدف نیز به سبب افزایش هزینه ها نمی توانیم با رقبا به رقابت بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه کشور چین توفیقات خوبی در صادرات دارد، گفت:این کشور به سبب پرداخت هزینه های حمل و نقل و سوبسید از سوی دولت توانسته به جایگاه خوبی در صادرات نائل شود.

افشار در ادامه یاد آور شد: دولت همانند دهه 70 می بایست به صادر کنندگان یارانه پرداخت کند تا بتوانیم به اورپا که مصرف قارچ بسیار بالایی دارد، قارچ صادر کنیم و به عبارتی توفیقات خوبی را در این زمینه به دست اوریم.

      صادرات به روسیه در هاله ای از ابهام

وی با اشاره به صادرات قارچ به روسیه بیان داشت: استاندارد کردن محصولات صنایع تبدیلی و تولید کیفی محصولات فرآوری شده برای صادرات محصول به روسیه بایستی صورت گیرد و از طرفی می بایست یک گروه هیات تجاری به مسکو بفرستیم تا بر بازار روسیه مطالعات لازم را انجام دهند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان قارچ با اشاره به مصرف 340 هزار تنی قارچ در روسیه افزود: با وجود تقاضای بالا در روسیه و تولید 120 هزار تنی قارچ در کشور، باید گفت که در صورت صادرات به روسیه می توانیم در آمد ارزی خوبی را نصیب کشور کنیم اما نباید فراموش کرد که همکاری سازمان صنعت و معدن برای تحقق این امر ضروری است.

وی در ادامه عنوان کرد: سیستم سوئیفت به طور کامل راه اندازی نشده و به همین خاطر مشکلاتی در خصوص مبادلات بانکی وجود دارد.

     صادرات 27 هزار تنی قارچ به بازارهای هدف

وی با اشاره به میزان صادرات قارچ به بازار های هدف افزود: سال گذشته حدود 6 الی 7 هزار تن قارچ به حوزه خلیج فارس و 20 هزار تن به عراق صادر شده که در مجموع 75 میلیون دلار ارزآوری برای کشور به ارمغان اورده است.

افشار در ادامه بیان کرد: با توجه به تولید سالانه 120 هزار تن قارچ در کشور باید گفت که در صورت حذف موانع  صادراتی می توانیم 30 هزار تن تولید مازاد خود را به خلیج فارس و عراق صادر کنیم.

      ایران هشتمین تولید کننده قارچ در دنیا

افشار در ادامه یادآور شد: براساس آمار فائو ایران بین 206 کشور مستقل و غیر مستقل دنیا ، هشتمین تولید کننده قارچ در دنیاست و لازم به ذکر است که چین با تولید 5 میلون و 100 هزارتن اولین تولیدکننده و آمریکا دومین تولید کننده قارچ در دنیا است.

: برای دریافت مشاوره درباره پوزخند قیمت قارچ اشک تولیدکنندگان را در آورد فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «پوزخند قیمت قارچ اشک تولیدکنندگان را در آورد» در کادر زیر بنویسید :

5 + 6 = ?