کد مطلب:  9845 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
خواص اعجاب انگیز گوجه سبز ( آلوچه )

خواص اعجاب انگیز گوجه سبز ( آلوچه )

وقتی فصل بهار می آید میوه های بهاری هم از راه می رسد که یکی از این میوه های آبدار و ترش و شیرین , گوجه سبز یا همان آلوچه است .
زمان مطالعه: 5 دقیقه

گوجه سبز بسیار خوشمزه و آبدار است و سرشار از ویتامین C - اسید سیتریک و اسید مالیک است ولی باید توجه داشت که مصرف زیاد آن توصیه نمی شود زیرا باعث نفخ معده می شود و اکثر کسانی که درد یا ناراحتی در معده خود دارند خیلی به گوجه سبز توجه نمی کنند.

کاهش فشار خون و چربی خون یکی دیگر از خواص این میوه است و همینطور گوجه سبز می تواند در درمان حالت اسیدی خون مفید باشد.

شاید تعجب کنید ولی این میوه سبز رنگ و کوچک حتی می تواند در درمان تومور ها هم موثر باشد.

برای خوشمزه تر کردن گوجه سبز , می توان آن را با سبزی های معطر نیز خورد مانند گشنیز - نعنا و کمی ریحان که طعم این میوه آبدار را دو چندان می کند .

گوجه سبز یا آلوچه به میوۀ درختان مختلفی که متعلق به نژاد PRUNUS از خانوادۀ ROSACEAE هستند، اطلاق میشود. درختان گوجه سبز در نواحی معتدل بهترین رشد را دارند و در آب و هوای ملایم به رنگ های ارغوانی، قرمز، نارنجی، زرد و سبز روشن در می آیند. درخت این میوه در بیشتر نواحی ایران به خصوص شمال غربی تکثیر و برداشت می شود. گوجه سبز اصلاح شده از نوع بادامی در شهر سردرود از رونق زیادی برخوردار است. این میوه به سرعت می رسد و مدت نگهداری آن در یخچال 4 روز است.

خواص گوجه سبز (چربی سوز طبیعی) :

خواص اعجاب انگیز گوجه سبز ( آلوچه )
خواص اعجاب انگیز گوجه سبز ( آلوچه )

جدا از طعم ترش و وسوسه انگیز گوجه سبز، این میوه خواص زیادی دارد که شاید تاکنون مورد توجه قرار نگرفته باشد. مانند بسیاری از میوه های ترش گوجه سبز هم غنی از ویتامین C است و تحقیقات نشان می دهد که مصرف این میوه برای بهبود طعم دهان مفید است. همچنان گوجه سبز خاصیت مسهلی دارد و تاثیر منحصر به فردی بر کاهش فشار و چربی خون، حذف رسوبات از خون و تنظیم و عملکرد معده و روده دارد. گوجه سبز باعث تعادل اسید و باز در جریان خون می شود، از این رو می تواند در درمان حالت اسیدی خون مفید باشد.

این میوه اثرات قابل توجهی در جلوگیری از بیماری هایی مانند چربی خون بالا، پیری سلول ها و سرطان دارد. همچنین اسید بنزوئیک، ترکیبی است که خاصیت ضد میکروبی آن به اثبات رسیده و به طور طبیعی در گوجه سبز وجود دارد. همچنین به دلیل وجود اسید اسکوربیک برای افراد مبتلا به نقرس توصیه می شود. البته باید توجه داشت که مصرف زیاد از حد گوجه سبز، باعث نفخ معده و دل درد می شود. لذا در مصرف هر نوع ماده غذایی، اعتدال و میانه روی را پیشه کنید.

ارزش غذایی گوجه سبز

greengage-features
greengage-features

دراین میوه ی ترش مزه،کربوهیدرات، چربی، پروتئین، فیبرخام، نیاسین، اسیدمالیک، اسید سیتریک و املاح زیادی ازقبیل آهن،کلسیم، فسفر، منیزیم پتاسیم و سدیم وجود دارد. همچنین این میوه حاوی برخی ویتامین ها شامل ویتامین آ، ویتامین ب1 ( تیامین)، ویتامین ب2 (ریبوفلاوین)، ویتامین ث و نیز پیش ساز ویتامین آ می باشد.

خواص غذایی – درمانی گوجه سبز

خواص اعجاب انگیز گوجه سبز ( آلوچه )
خواص اعجاب انگیز گوجه سبز ( آلوچه )

CULPEPES،گیاه شناس معروف قرن 17 عقیده داشت که مصرف گوجه سبز برای بهبود طعم دهان مفید است و پختن برگ های درخت گوجه سبز در سرکه می تواند در درمان کرم های حلقوی موثر باشد.

 • متخصصان تغذیه خوردن گوجه سبز را به دلیل دارا بودن اسید اسکوربیک (ویتامین ث) به افراد مبتلا به نقرس توصیه می کنند.
 • برخی پزشکان معتقدند که این میوه می تواند در درمان تومور ها موثر باشد. البته کسانی که به مزه ترش حساسند، می‌توانند از پخته شده آن در انواع خورشت ها استفاده کنند. رنگ گوجه سبز ترکیبی شبیه رنگدانه هویج است که در بدن تبدیل به ویتامین آ می شود، به همین جهت انواع آن برای درمان شبکوری و رشد بدن (خصوصا اگر کودکان در حال رشد روزانه مقداری گوجه سبز در کنار مصرف تمام مواد غذایی دیگری که مورد نیاز کودکان هستند، نوش جان کنند)، مفید و موثر است که البته مقدار این ویتامین در انواع قرمز و زرد آن بیشتر است. از طرفی ویتامین های ب و ث موجود در گوجه سبز برای آرامش اعصاب و کم خونی مفید و مسکن التهاب صفرا نیز می باشد. همچنین انواع مختلف آن ادرار آور بوده و اعمال کلیه ها را تنظیم می کند.
 • مطالعات نشان می دهد که خوردن آن پیری سلول ها را به تاخیر می اندازد. اثرات منحصر به فرد آن شامل کاهش فشار و چربی خون، حذف رسوبات از خون و تنظیم عملکرد معده و روده است. گوجه سبز باعث تعادل اسید و باز در جریان خون می شود، از این رو می تواند در درمان حالت اسیدی خون نیز مفید باشد.
 • این میوه اثرات قابل توجهی در جلوگیری از بیماری سرطان دارد. همچنین بیماری هایی نظیر رماتیسم و تصلب شرایین با خوردن گوجه سبز بهبود می‌یابد.
 • اسید بنزوئیک، ترکیبی است که خاصیت ضد میکروبی دارد. این ماده به طور طبیعی در گوجه سبز وجود دارد که بعضی از تحقیقات بیانگر خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی این میوه هستند.
 • خاصیت مسهلی این میوه نیز به اثبات رسیده است. البته اگر به مقدار مناسب مصرف شود، خاصیت مُسهلی ندارد و تنها ممکن است خوردن نشسته آن میکروب هایی را وارد بدن سازد که به ناراحتی های گوارشی از قبیل دل درد و اسهال منجر شوند.
 • مصرف جوشانده گوجه سبز، برای رفع اسهال خونی و قرقره کردن با این جوشانده، برای تحلیل ورم و رفع گلودرد موثر است.
 • جوشانده 25 تا 30 گرم برگ درخت گوجه سبز، کشنده کرم معده بوده و این خاصیت در مغز هسته نیز وجود دارد. در گذشته از این جوشانده به عنوان تب براستفاده می کردند، همچنین این جوشانده برای بیماران ریوی و همچنین برای خرد کردن و دفع سنگ مثانه مفید است. البته برگ گوجه سبز نفاخ است و برای معده مضر می باشد ، مگر آن که همراه با یک مسهل خورده شود.
 • مصرف جوشانده 30 گرم گل این میوه در یک لیتر آب، خون ساز بوده و برای رفع گرفتگی ماهیچه ها بسیار مفید است.
 • گوجه سبز اگرچه ترش و خوشمزه است، اما بسیاری از افراد معتقدند که این میوه سرد است و مصرف زیاد آن موجب عوارضی از قبیل دل به هم خوردگی، تهوع، اسهال، سردرد و دل درد، نفخ معده و روده و همچنین حالتی از حساسیت موقت را در دهان و دندان های مصرف کننده ایجاد می نماید، مگر آن که همراه با یک مسهل خورده شود، برای این کار در گذشته گل قند می خوردند. به دلیل طبیعت سرد گوجه سبز در برخی شهر های شمالی کشورمان این میوه را همراه با سبزی‌های کوهی که خاصیت گرم دارند، مصرف می‌کنند.
 • ویتامین C یک ماده کلیدی است که به حفظ سلامت بافت همبند کمک می کند و همین امر سبب می شود بدن سالم و متناسب باقی بماند.
 • یکی دیگر از خواص گوجه سبز تاثیر مثبت آن در شرایط آسم، سرطان ریه، سرماخوردگی، سرفه، ناراحتی های ریوی مزمن می باشد.
 • گوجه سبز برای درمان مشکلات مرتبط با پیری مثل انحطاط ماهیچه ها بسیار مفید می باشد.
 • این میوه باعث تعادل اسید معده می شود.
 • همچنین این میوه در درمان شب کوری، نقرس، روماتیسم و تصلب شرایین بسیار مفید می باشد.
 • میوه گوجه سبز به عنوان یک داروی ادرار آور شناخته شده که باعث تنظیم عملکرد کلیه ها می شود.
 • وجود منبع ویتامین های B باعث شده این میوه در کاهش استرس و افسردگی موثر باشد و برای سلامت پوست و اعصاب مفید باشد.

همانطور که گفتیم خواص گوجه سبز سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی می باشد و در درمان بیماری های بسیاری موثر می باشد.

: برای دریافت مشاوره درباره خواص اعجاب انگیز گوجه سبز ( آلوچه ) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «خواص اعجاب انگیز گوجه سبز ( آلوچه )» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید