کد مطلب:  20809 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
وسایل نقلیه سبز، کمک به محیط زیست

وسایل نقلیه سبز، کمک به محیط زیست

بعضی وقتها، دلمان می خواهد که بتوانیم به نحوی به محیط زیست کمک کنیم ولی هر چقدر فکر می کنیم، راه درست وحسابی...
زمان مطالعه: 8 دقیقه

green-vehicles-help-the-environment
green-vehicles-help-the-environment
بعضی وقتها، دلمان می خواهد که بتوانیم به نحوی به محیط زیست کمک کنیم ولی هر چقدر فکر می کنیم، راه درست وحسابی به ذهنمان نمی رسد.راههای کمک به محیط زیست و طبیعت اطرافمان می تواند از کارهای روزمره و کوچک تشکیل بشود.کارهایی که در عین کوچک بودن، در صورت همه گیری، نتایج مفیدی به بار می آورد. آسمونی در این بخش مطالب بسیار مفیدی در همین مورد برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

استفاده از مواد و ترکیبات تجزیه پذیر: یکی از بزرگترین مشکلات فعلی مساله فرآورده های پلاستیکی و لاستیکی می باشد. با استفاده از محصولات غیر پلاستیکی یا لاســتیکی پر دوام(مانند لاستیکهای رادیال) می توانیم به طبیعت کمک بزرگی بکنیم. مثلاً می توانیم از پلاستیک خرید کالا ها دوباره استفاده کرده یا پس از جمع آوری آنها را به میوه فروشی محل بدهیم.

عدم استفاده از اسپری ها (حتی آنها که به عنوان دوست لایه ازن معرفی می شوند) و ترکیبات cfc در سرد کننده ها: تقاضای مشــتری از فروشندگان سرد کننده ها از محصولات بدون cfc زیر بنای فرهنگ استفاده بهینه و جایگزین محصولات مخرب را بنا می نهد.

استفاده از محصولات بومی ، منطقه ای به جای محصولات وارداتی: این شیوه خرید و پیامد های آن باعث ایجاد رقابت تولید کننده داخلی می گردد، تا سلایق و منافع مشتری وخود را در بلند مدت لحاظ کنــد.

توجه به امر بازیافت مواد: استفاده مجدد از وسایل کهنه در قالبهای جدید، یا تلاش برای فهماندن جایگاه مهم اقتصادی بازیافت به مسئولین(تقاضا و گفتگوهای ساده با روابط عمومی شهرداری های هر منطقه یا شورای شهر از طرف مردم).همیشه تقاضای یک مورد مشابه از طرف مردم در یک منطقه، بطور مستمر سبب تحولات در آن منطقه می شود. اثر چنین کارهایی بیشتر از آن است که فکر می کنید.

استفاده درست از منابع انرژی و برق: بکار بردن وسایل و تجهیزاتی که مصرف سوخت را در منازل و محل کار کاهش می دهند از بهترین شیوه های کمک به طبیعت می باشد. استفاده بهینه از منابع محدود و از سوی دیگر جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای از ثمرات این تدبیر خواهد بود. استفاده از برق نیز در ابعاد دیگری به محیط زیست کمک می کند. نیروگاه های وابسته به سوخت های فسیلی یا هسته ای به دنبال فعل وانفلات خود اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مخرب زیادی بر پیرامون خود می گذارند.

کنترل جمعیت وموالید: شاید گوشه ای از مشکلات بنیادی در ایران و جهان از پیامدهای جمعیت مهار نشده آنها باشد. جمعیت انسانها و نیاز روبه ازدیاد آنها، منابع اولیه جهان را با مسایل اساسی روبرو کرده است.استفاده از وسایل جلوگیری از حاملگی های ناخواسته بزرگترین کمک به محیط زیست و نسل فرداست.

هدر ندادن آب شیرین: متاسفانه کشور ما از جمله کشور هایی است که آب شیرین از مسایل مهم آن به شمار می آید. هر چند به برکت دو رشته کوه البرز و زاگرس، ما از بارش متوسط 200 الی 300 میلی لیتر در سال برخورداریم، اما جمعیت رو به ازدیاد و نیاز افزاینده آنها و از طرفی استفاده نادرست از آب شیرین و عدم مدیریت، سبب شده تا به مقوله آب جدی تر نگاه کنیم.هر گونه کاهش در مصرف آب شیرین کمک به محیط زیست تلقی می شود.

کاشت درخت: درختان به عنوان پاک کننــدگان هــوا و جایگاه زندگی گونه هایی از جانوران، از نشانه های حیات بر کره زمین می باشند: کاشت درخت متناسب با وضعیت واقلیم یک منطقه از کمک های واقعی به محیط زیست است.

توجه به نیاهای واقعی در مقابل کمبود هایی که به عنوان نیاز معرفی می شوند: دنیای سرمایه داری بر آن است تا هر روز کالاهایی را به عنوان نیاز جدید به مردم بقبولاند، بطوریکه در صورت نداشتن آنها چرخ زندگی از گردش می افتد. توجه به این مساله ی مهم و تعقل در موقع خرید، از کمک های خوب به منابع محدود زمین است. وقتی خوب به دور وبر خود نگاه کنید وسایل غیر ضروری و کالاهایی که نیاز به تعویض ندارند را می بینید.

استفاده از وسایط نقلیه عمومی به جای وسیله شخصی: شاید خواننده بگوید با این تفاصیل همه از کار خود باز می مانند، اما در صورت تمایل مردم به استفاده بیشتر از وسایط نقلیه عمومی، پرداختن به آنها نیز از اولویتهای گسترش در شهرها یا راههای جاده ای می گردد.

حذف لغاتی که جوامع یا وابستگان به منطقه ای را دچار احساس حقارت می کند: ممکن است بی ربط به نظر بیاید اما اثر ماندگار کلماتی مانند دهاتی یا ترک باعث مهاجرت هایی می شود که به ناپایداری شهرهای بزرگ انجامیده و بالطبع آن بر مشکلات می افزاید. مهاجرت از عوامل زیان رسان به محیط زیست می باشد.رشد بی تناسب جمعیت، خصوصاً اگر به یکباره باشد(مانند جمعیت تهران)باعث گسستگی فرهنگی شده و چاره اندیشی های مربوطه را با ناکامی مواجه می کند. البته ریشه یابی مهاجرت ها بسیار متنوع است اما اثر روانی یک حرف کوچک و نهادینه شدن آن در جامعه سایق بزرگی بشمار می آید.

عجیب ترین وسایل نقلیه سبز در دنیا

حمل و نقل سبز یا همان بدون آلودگی مدتی است که در مرکز توجه سیاستگزاران شهری قرار گرفته و با روندی فزاینده رو به پیشرفت است؛ پرواز موفقیت آمیز هواپیمای خورشیدی Solar Impulse 2، ورود اتومبیل های خودران به عرصه خیابان ها و دستاوردهای فوق العاده شرکت ها در افزایش بهره وری سوخت های مختلف همه و همه از جمله مواردی هستند که این مساله را تایید می کنند.

اما در میان دستاوردها و موفقیت های بزرگ حاصل شده در این حوزه، کم نیستند اتومبیل های عجیب و غریبی که با هدف کاهش آلاینده های زیست محیطی ساخته می شوند و به خاطر ظاهر غیرمتعارفشان شاید هیچگاه وارد خیابان ها نشوند.

toilet-bike-neo
toilet-bike-neo
موتور سیکلت همراه با دستشویی

کاملا از روی ظاهر این دستگاه می توان به تمایز آن با دیگر وسایل نقلیه موتوری موجود در سطح خیابان ها پی برد: همانطور که مشاهده می کنید به جای صندلی یک توالت فرنگی روی بدنه آن قرار گرفته است.

این وسیله نقلیه که Toilet Bike Neo نام دارد در اصل یک موتور سیکلت سه چرخ است که سوختش را از پسماندهای حیوانی تامین می کند و هر بار که باک آن از این مواد پر شود می تواند 180 مایل را بپیماید.

coffee-car
coffee-car
ماشین قهوه

ایده استفاده از پسماندهای غذایی به جای سوخت مدت هاست که عملیاتی شده و تا همین چند وقت پیش حتی ون هایی در سطح خیابان برخی از کشورها تردد می کردند که برای تامین انرژی مورد نیاز خود به روغن گیاهی وابسته بودند و برخی از خودروهای ساخته شده حتی از پوست موز استفاده می کردند.

این خودروی Scirocco فولکس واگن مدل 1988 به گونه ای بهینه سازی شده است که می تواند انرژی اش را از قهوه تامین کند.

سازندگان خودروی یاد شده آن را کارپوچینو می خوانند و اظهار داشته اند که ماشین برای طی کردن هر سه مایل به حدودا یک کیلو قهوه نیاز دارد و به همین خاطر می توان گفت که در حدود 25 الی 50 درصد نسبت به بنزین گران تر تمام می شود.

eight-wheels-car
eight-wheels-car
سریع ترین خودرو با هشت چرخ

براساس اصول مهندسی، یک ماشین کوچک تر و سبک تر نسبت به انواع بزرگ تر و سنگین تر سرعت بالاتری خواهد داشت. اما یک تیم طراح ژاپنی تصمیم گرفتند که این قانون را نادیده بگیرند و با افزودن چهار چرخ اضافه دیگر به خودروی تماما برقی خود به نام الیکا، رکورد سرعت زمینی را بشکنند.

الیکا (Eliica) که نام آن از عبارت Electric Lithium Ion Car (به معنای ماشین برقی مجهز به باتری لیتیومی یونی) گرفته شده یک خودروی کوچک بسیار سریع است که استیشن های قدیمی فولکس واگن را در ذهن تداعی می کند.

زمانی که نخستین خبرها در مورد الیکا منتشر شد، همچنان در حال طی کردن پروسه طراحی مفهومی بود و حالا ظاهرا پروسه ساخت نمونه اولیه آن به اتمام رسیده است. این ماشین طبق ادعای طراحان خود قادر است با هر بار شارژ تا 200 مایل را طی کرده و بیشنیه سرعت خود را به 230 مایل بر ساعت برساند.

nap-car
nap-car
ماشینی برای چرت زدن

اگر تصورتان این است که همه خودروهای ساخته شده در دنیا را دیده اید بهتر است در دیدگاه خود تجدید نظر کنید چراکه این ماشین کاملا با تصورات شما فرق دارد.

خودرویی که در تصویر می بینید فاقد شیشه جلویی است و هیچ اثری از رادیو، صندلی و دیگر بخش های ظاهرا اضافی هم در آن به چشم نمی خورد. می خواهید بدانید علت چیست؟ چون اتاق این ماشین خودران کوچک تنها یک قابلیت دارد و آن خوابیدن است و درست زیر گنبد رنگارنگ شیشه ای آن فضایی کافی برای خواب راحت سرنشین در نظر گرفته شده.

اما نباید انتظار نداشته باشید که به این زودی ها مالک نمونه ای از این خودرو شوید و تا رسیدن به محل کارتان در فضای گرم و نرم آن چرت بزنید چراکه این ماشین فعلا در حد یک طرح هنری است و بس.

chainsaw-bicycle
chainsaw-bicycle
دوچرخه اره برقی

بهترین کلمه برای توصیف این وسیله عبارت «عجیب» است و اگر نگاهی به ماشین ها و وسایل نقلیه معرفی شده در این لیست بیاندازید در خواهید یافت که روش های مختلفی برای تامین انرژی آنها و چرخاندن چرخ هایشان وجود دارد.

البته روشن است که اغلب مردم به هیچ وجه از چنین وسیله خطرناکی برای تامین انرژی مورد نیاز وسیله نقلیه خود استفاده نمی کنند، اما این فکر به ذهن فردی در روسیه خطور کرده و آن را عملیاتی نموده است.

متاسفانه اطلاعات زیادی در مورد این وسیله که «دوچرخه حمله» خوانده شده، وجود ندارد و تنها می دانیم که یک اره برقی به قسمت جلویی آن متصل گردیده و موتور آن انرژی لازم برای چرخیدن چرخ جلو را تامین می کند.

trike-ex
trike-ex
سه چرخه پیچ گوشتی

این یکی از عجیب ترین و نامتعارف ترین وسایل نقلیه ساخته شده تا به امروز است. سه چرخه ای که در تصویر می بینید Ex Vehicle نام دارد و هدایت کننده آن باید به صورت وارانه سوار آن شده و پاهایش را در طرفین چرخی قرار دهد که در قسمت انتهایی بدنه قرار گرفته.

این نوع چیدمان چرخ ها بدان معناست که برای سوار شدن روی Ex Vehicle باید دستانتان را محکم به دسته ها بگیرید و این نکته را در نظر داشته باشید که بدن شما تنها چند سانتی متر تا زمین فاصله دارد.

اگر شکل و شمایل این دستگاه باز هم به نظرتان عجیب نمی آید بهتر است در مورد نحوه عملکرد آن برایتان بگوییم. دو پیچ گوشتی 18 ولتی روی بدنه این دستگاه کار گذاشته شده اند که انرژی مورد نیازش برای حرکت را تامین می کنند و می توانند سرعت سه چرخه را به 30 مایل بر ساعت برسانند که برای وسیله ای فاقد پدال بسیار هم خوب است.

puppycat
puppycat
دوچرخه ای برای حمل گربه

در این قسمت قصد داریم شما را با وسیله ای آشنا کنیم که نه به خاطر طراحی و یا منبع مورد نیازش برای تامین انرژی بلکه به خاطر هدفی که برای آن ساخته شده عجیب خوانده می شود.

این دوچرخه به گونه ای ساخته شده که حاوی یک محفظه شیشه ای برای نگهداری گربه است. از همین رو، توماس ولس 30 ساله (سازنده آن) تصمیم گرفت که مسافت سی مایلی از آمستردام به لندن را همراه با دو گربه خود با استفاده از این دوچرخه رکاب بزند و در حین مسیر نیز لانه های گربه خود را به فروش برساند.

: برای دریافت مشاوره درباره وسایل نقلیه سبز، کمک به محیط زیست فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «وسایل نقلیه سبز، کمک به محیط زیست» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید