کد مطلب:  3345 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
هنر گرافیک

هنر گرافیک

هنر گرافیک هنری گسترده است که به آسانی هنرهای دیگر را به کمک می گیرد و به آن ها شکل گرافیکی می دهد.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

هنر گرافیک هنری است که از نظر تأثیر خود، بیشتر بر طراحی تأکید دارد تا بر رنگ؛ از این نظر تمامی انواع طراحی و شکل‌‌‌های متفاوت حکاکی، هنر گرافیک را تشکیل می‌دهند. با این حال هنر گرافیک اساساً به روش های ماشینی یا نیمه ماشینی برای چاپ تصاویر و حروف اطلاق می‌شود که فعالیت های متعددی را که بیشترین اهمیت هنری و اجتماعی را دارا هستند در بر می‌گیرد. با آسمونی همراه باشید تا با هنر گرافیک بیشتر آشنا شوید.

پیشینه هنر گرافیک

هنر گرافیک و هنرهای تجسمی در کشور ما از یک سابقه تاریخی برخوردارند. می توان گفت از زمان نقوش اولیه روی سفال ها - حجاری ها- گچ بری ها- خطوط کوفی و ثلث و نستعلیق و سایر خطوط- نگارش و مصور کردن کتاب ها و مینیاتور و تذهیب و آرایش صفحات و نیز نقوش پارچه ها و قالی و حکاکی روی وسایل مختلف زندگی و امثال اینها تا زمان ظهور چاپ هنر گرافیک یا هنرهای تجسمی در کشور ما وجود داشته اند.

امروزه هنر گرافیک وسیله ای برای آگاه کردن مصرف کننده از کیفیت موضوع مصرف است. درصد کمی از موضوعات مصرفی شامل کالاهای تجارتی می شوند و قسم اعظم آن کیفیتی فرهنگی - آموزشی و روشن کننده دارند مانند شناساندن انواع فعالیت های فکری انسان به وسیله تصویر. تنظیم حرف چاپی و صفحه آرایی کتاب از نظر زیبایی شناسی از کارهای گرافیکی محسوب می‌شود. ویژگی بارز هنر گرافیک ناشی از کیفیاتی است که هم به تکنیک های تهیه و هم به آثاری که به وجود می‌آید، مربوط می‌شود. اما از همه اینها اساسی تر، قصد چاپ رونوشت های دقیق با استفاده از تکنیک‌های ماشینی‌ است. در هنرهای گرافیک، این تصویر چاپی است که به محصول،ارزش هنری می بخشد.

هنر گرافیک به عنوان رسانه جمعی بسیار گسترش یافته و روش های تهیه آن متنوع شده است و از همه مهم تر نو آوری هایی است که در پاسخ به نیازهای هنر زمان ایجاد شده اند. از سوی دیگر، واژه گرافیک از مصدر یونانی (نوشتن) می آید. ریشه آن در اصل به معنای (خراشیدن) و (حک کردن) است. از لحاظ رده بندی هنرها عنصر گرافیک را شاخه ای از هنرهای تجسمی به شمار می آورند. در گذشته هنر گرافیک به آن قسمت از طراحی و نقاشی سیاه و سفید گفته می‌شد که به وسیله فن چاپ دستی یا ماشینی تکثیر می شدند. ویژگی بارز هنر گرافیک ناشی از کیفیاتی است که هم به تکنیک های تهیه و هم به آثاری که به وجود می‌آید، مربوط می‌شود.اما از همه اینها اساسی تر، قصد چاپ رونوشت های دقیق با استفاده از تکنیک‌های ماشینی‌ است. در هنرهای گرافیک، این تصویر چاپی است که به محصول، ارزش هنری می بخشد.

هنر گرافیک

گرافیک در عصر ما علاوه بر کتاب آرایی و مصارف گذشته به عرصه تبلیغات تجاری - اعلانات دیواری (پوستر) و مطبوعاتی- نشانه ها و غیره راه یافته است. حتی از این حد هم تجاوز کرده و با ورود به عالم سینما و تلویزیون در عنوان بندی (تیراژ) فیلم ها و برنامه های تلویزیونی- نقاشی متحرک (انیمیشن) و تبلیغات تجارتی در این گونه رسانه ها کاربرد یافته است.

اگرچه ترکیب طبیعی تصویر و نوشته نشان می دهد که طرح گرافیکی از دو سیستم ارتباطی کاملا متفاوت با یکدیگر برخوردار است، اما نوشته یا کلام به عنوان جایگاه یا محل واژه ها و تصویر به عنوان یک اثر خطی صریح و چند رنگ و یا گاهی نیز تفسیر سه بعدی اشیاء و مفاهیم انتزاعی و مطرح هستند. از این رو طرح گرافیکی نقش عمده خود را در تاریخ پدیده خط و نگارش نشان می دهد. این دو مقوله هماهنگ با نقش های مختلف خود و در مدت زمانی به درازای صدها و یا هزاران سال به شکل کنونی خود رشد و نمو کرده است، اما هر دو آنها از نیاز بشر برای انتقال مفاهیم مورد نظر خود به دیگران، برقراری ارتباط و همچنین از نیاز و تمایل بشر برای بقاء ارتباط خود در قالب تصویر یا کلام نشأت می‌گیرد.

اگر به گذشته بنگریم خواهیم دید که اولین اثر گرافیکی که انسان ها از خود به جای گذاشته اند،در هر دو قالب تصویر و کلام بوده است.

هنر گرافیک به چه معناست؟

گرافیک در معنای لغت به معنی ترسیم و نگارش است که سال ها است در دانشگاه هم رشته ای به همین نام  راه اندازی شده است. گرافیک از واژهٔ یونانی graphikos است و به معنای آنچه است که مربوط می‌شود به طرح زدن و طراحی. تعریف دیگر از گرافیک هر کار یا شیوهٔ مربوط به کشیدن تصویر از روی یک چیز یا از انگاره آن است. و بنابر این همهٔ پدیده‌هایی را در بر می‌گیرد که ایجاد شده‌اند: به شکل یک نشانه، علامت، نقشه، طراحی، کشیدن از روی یک چیز و به ویژه طراحی خطی یک پدیده.

هنرهای گرافیک شامل کشیدن، طراحی کلیشه و گراور برای چاپ و طراحی گرافیکی است. صنایع گرافیک شامل همهٔ تکنیک‌ها و فعالیت‌هایی است که در تولید یک کار چاپی نقشی ایفا می‌کنند. طراحی گرافیک پیشه یا هنر ارتباط بصری است که از آمیزش تصویرها، واژه‌ها و ایده‌ها ترکیب شده تا اطلاعاتی را به تماشاگر برساند و به ویژه در او تأثیر مشخصی بنهد.

گرافیست پیشه‌ای است در هنرها و صنایع گرافیک همچون طراحی گرافیک

کلمه گرافیک از گراف، گرفته شده که به معنی خط یا خطوط است و با خطاطی و خوشنویسی هم رابطه ای دارد. گرافیک یک نوع زبان تصویر است. گرافیک زبانی با قابلیت ارتباط تصویری است که با زیبایی و شیوایی خاصی سخن می گوید. گرافیک از سری هنرهای تجسمی است که صد البته برای کسانی که آن را با نقاشی یا طراحی اشتباه می گیرند ( چون شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وقتی به کسی می گویید رشته ام گرافیک است می گوید پس چهره ی مرا طراحی کن !! ) باید گفت که گـرافیک در اصل ایده و ترکیب بندی است که اکثر اوقات بین نوشته و تـصویر اتفاق می افتد و طراحی بیشـتر تقلید از طبیعت است که  ایده های گرافیست ها می تواند بوسیله دسـت مثال یک نقاش اجرا شود که خیلی از هنرمندان شـاید برای اجرای بهتر و شـاید به خاطر کسری وقت طراحی نهایی را به شخص دیگری می سپارند که می توان به بیلبورد هایی که در خیابان هستن اشاره کرد.

گرافیست چه کسی است؟

هنرمند توانایی است که با بهره گیری از جادوی فرم و رنگ به جستجـوی معناهای مختلف می پردازد. گرافیست را شاید نوازنده ای دانست که زخمه بر دل خود و مـا می زند تا با نوای نا بهنجار دو گانگی ما نغمه ی یک دلی را بسزاید. گرافیست کسی است که به زبان تصویر با همه ی افراد جامعه سخن بگوید و در رشته گرافیک تحصیل کرده است. یک گرافیست حرفه ای باید برای طراحی یک پوستر، کارت ویزیت ،‌ آرم و . ..  باید یک طراحی تقریباً ساده ای انجام دهد که آن شخصی که نمی تواند متنی را بخواند از روی طراحی که یک گرافیست انجام داده بتواند به موضوع و مفهوم کار پی ببرد. در جامعه ی امروز ما خیلی ها را به عنوان گرافیست یک شرکت یا دفتر تبلیغاتی می گذارند، ولی از این هنر بسیار زیبا چیز زیادی نمی دانند و این افراد باعث می شوند که این کاردرسطح پایینی انجام شود و باعث می شوند در آینده کسی این هنر را نتواند در بالاترین سطح انجام دهد و کیفیت کار پایین بیاید و باید ما پیش کسانی برویم که مجوز یک شرکت یا کانون تبلیغاتی داشته باشد و چندین سال با این حرفه آشنا باشد.

: برای دریافت مشاوره درباره هنر گرافیک فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «هنر گرافیک» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید