کد مطلب:  33410 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تفاوت ارز دولتی و آزاد چیست؟

تفاوت ارز دولتی و آزاد چیست؟

ارز انواع مختلفی دارد اما ارز آزاد و ارز دولتی از مهمترین انواع آن می باشد. آسمونی در این بخش به معرفی ارز...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

ارز انواع مختلفی دارد اما ارز آزاد و ارز دولتی از مهمترین انواع آن می باشد. آسمونی در این بخش به معرفی ارز آزاد و معرفی ارز دولتی و تفاوت ارز دولتی و آزاد می پردازد.

ارز دولتی چیست؟

در یک نظام چند نرخی ارز ارز دولتی به ارزی گفته می شود که به نرخ رسمی دولتی، که معمولاً نازلترین نرخ های موجود است، صرف مصارف معینی شود. این مصارف معمولاً از سوی دولتها ضروری و حائز اولویت اعلام می شوند. در ایران پس از انقلاب به دلایل مختلف، اختلاف نرخ ارز دولتی با سایر نرخها دائماً رو به ازدیاد بوده و هر زمان به مصارف محدودتری اختصاص یافته است. از جمله ی این مصارف عبارتند از: تحصیل دانشجویان در خارج کشور، سفر ماموران دولتی به خارج، بیمارانی که ضرورت معالجه آنها در خارج وجود دارد، کالاهای وارداتی دولتی و برخی واردات بخش خصوصی.

ارز آزاد چیست؟

ارزی که از صرافی برای مصرف شخصی یا حواله جات کالاهای لوکس یا دیگر مصرف ها فروخته میشود.

تفاوت ارز دولتی و آزاد چیست؟

ارز مبادله ای، ارزی است که توسط دولت و در مرکز مبادلات ارزی توزیع میشود اما ارز آزاد به وسیله صرافان و دلالان بازار ارز عرضه میشود که قیمت آن براساس شرایط اقتصادی و میزان عرضه و تقاضا تعیین میگردد. تهیه کردن ارز مبادله ای، سخت و وقت گیر است و همه قادر به دریافت آن نیستند اما دریافت ارز آزاد، راحت و بدون محدودیت است. واردات تمام کالاها با ارز آزاد ممکن است اما با ارز مبادله ای نمیتوان هر کالایی وارد کرد.  قیمت ارز مبادله ای کمتر از قیمت ارز آزاد است.

جدیدترین اخبار قیمت دلار و نرخ ارز را در آسمونی مشاهده کنید.

: برای دریافت مشاوره درباره تفاوت ارز دولتی و آزاد چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تفاوت ارز دولتی و آزاد چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید