کد مطلب:  32 
10 نظر
10 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زوج مناسب برای ازدواج

زوج مناسب برای ازدواج

   چه زوج هایی برای همدیگر مناسب هستند؟ انتخاب یک زوج مناسب نیاز به شناخت مزاج در انتخاب همسر دارد. چرا که...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

زوج مناسب برای ازدواج
زوج مناسب برای ازدواج

 چه زوج هایی برای همدیگر مناسب هستند؟

انتخاب یک زوج مناسب نیاز به شناخت مزاج در انتخاب همسر دارد. چرا که تاثیر آن در زندگی برابر است با تداوم و پایداری ازدواج .

شکل ایده‌آل (آرمانی) ازدواج، این است که دو نفر با مزاج متعادل یا نزدیک به تعادل، با هم ازدواج کنند و اگر این عملاً امکان‌پذیر نیست، دست کم، دو نفر که مزاجشان اندکی با هم متفاوت است (نه خیلی متفاوت) با هم ازدواج کنند تا بتوانند یکدیگر را تکمیل و نقص‌های یکدیگر را جبران نمایند و به تدریج، از طریق تغذیه و تمرین‌های فکری، رفتاری و فعالیت‌های مناسب، به هماهنگی و تعادل برسند. همان طور که گرمی، سردی، تری و خشکی، یا چهار عنصر: آتش، هوا، آب و خاک، می توانند آثار مطلوب و یا غیر مطلوبی بر یکدیگر داشته باشند، در مورد دو انسان که با مزاج‌های متفاوت، می‌خواهند با هم زندگی بکنند نیز این مسئله وجود دارد.

انسان‌های با مزاج گرم و سرد، مانند دو قطب آهن‎ربا می‌مانند که یکدیگر را جذب می‌کنند. اگر انسان را نیز همچون عناصر موجود طبیعت، مانند شب و روز یا آهن‌ربا در نظر بگیریم، می‌بینیم که بین دو انسان با یک نوع مزاج، کمتر ممکن است رابطه مسالمت‌آمیز خوبی وجود داشته باشد؛ اما از آن جا که انسان، موجودی با شعور است، گاهی بین دو قطب همنام یا دو انسان با یک نوع مزاج هم می‌تواند رابطه مسالمت‌آمیزی ایجاد شود که این موضوع، به سازگاری و مدارا و الزامات اخلاقی آنها و عقلانیت و ایمانشان مربوط خواهد بود که از بعد فکری و اجتماعی آنها ناشی می‌شود. اما اگر اجبار یا شناختی نسبت به یکدیگر نداشته باشند یا از ایمان و وظیفه‌شناسی کافی برخوردار نباشند، این رابطه نمی‌تواند برای همیشه دوام یابد.

معمولاً زوجینی که هر دو زودخشم و عصبانی‌مزاج و کم‌تحمّل هستند، زیاد همدیگر را آزار می‌دهند یا زوجینی که هر دو سردمزاج هستند، نمی‌توانند در تمام طول عمر، زندگی گرم و با محبتی با یکدیگر داشته باشند، مگر این که:

1- تغذیه، ورزش و فعالیت‌های فکری کاملاً مناسب، متعادل‌کننده و جبران‌کننده‌ای در پیش بگیرند.

2- راه و هدف خاصی برای زندگی مشترک خود تعیین و سعی کنند از طریق خودسازی، وظیفه‌شناسی، مثبت‌اندیشی و مشاوره فکری و تغذیه‌ای، هم زندگی خود را لذت‌بخش کنند و هم به هدف خود برسند.

این راه‌ حل، در مورد زوجینی که تفاوت مزاجی زیادی با هم دارند (مثلاً خیلی گرم و خیلی سردند) نیز نتیجه‌بخش است. برای مثال، می‌توان به مردم بعضی از سرزمین‌های سردسیر (شمال روسیه، فنلاند، دانمارک، سوئد و...) اشاره کرد که معمولاً افرادی سردمزاج هستند. یک زوج سردمزاج، نمی‌توانند در ارتباط با هم، گرما و انرژی مطلوبی به یکدیگر بدهند. بنا بر این، یا خود را با کار، سرگرم می‌کنند و یا به دنبال تفریحات خارج از منزل می‌روند؛ تفریحاتی از انواع مختلف که گرما، شعف و انرژی مورد نیازشان را تأمین کند.

بنا بر این، تمامی افراد با مزاج‌های مختلف، ابتدا باید سعی کنند با یک فرد مناسب از نظر مزاجی ازدواج نمایند و در طول زندگی مشترکشان، از یک برنامه صحیح غذایی پیروی کنند و مهم‌تر از همه، یک هدف مشترک برای ادامه زندگی با هم داشته باشند.

شناخت مزاج و توجه به آن در انتخاب همسر به گونه‌ای است که ذهن صاحب‌نظران جامعه‌شناسی خانواده را نیز به خود مشغول می‌سازد و آنها نیز در انتخاب همسر و موفقیت ازدواج، به این امر تاکید می‌کنند که پرشورترین آنها شخصی به نام «وینچ» است. نظریه این فرد «نظریه نیازهای مکمل» نام دارد که بر اساس آن، ناهمسانی دو فرد از لحاظ قابلیت‌های ذهنی و منشی، از یک سو میان آنها پیوند ایجاد می‌کند و از سوی دیگر، کمکی در ارضای زندگی زناشویی است.

«کتسین» نیز در مقاله خود با عنوان «همسرگزینی بر بنیان نمونه‌های شخصیت»، عنوان می‌کند که تمایل افراد به انتخاب همسری که از نظر عاطفی همانند آنها نباشد، نیرومندتر از کششی است که آنها را به سوی انتخاب همسری همسان می‌کشانَد. «استروس» نیز در کتاب خود باعنوان «نیازهای شخصیت و انتخاب همسر»، به نتایج نسبتاً مشابهی رسیده است.

در هر صورت، تحقیقات نشان می‌دهد که وجود تعادل در مزاج آدمی، باعث می‌شود که زندگی بهتر و با سعادتی داشته باشد.

: برای دریافت مشاوره درباره زوج مناسب برای ازدواج فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «زوج مناسب برای ازدواج» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید