مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  57642 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس

توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس

توپ گمشده ی یک فضانورد، سوژه رسانه ها شده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آلن شپرد نخستین فضانورد آمریکایی طی ماموریت عطارد 3 و پنجمین انسان روی ماه طی ماموریت آپولو 14 بود.

به گزارش آسمونی، توپ گلف گمشده‌ی آلن شپرد(Alan Shepard) در ماه که ادعا می‌کرد مایل‌ها جابه‌جا شده است در تصاویر تازه بازسازی شده دیده شد در حالی که فقط 40 یارد(35 متر) جابه‌جا شده بود.

توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس

توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس

خبرگزاری ایسنا به نقل از دیلی‌میل نوشت:
در ششم فوریه 1971 فرمانده‌ی ماموریت آپولو 14 به عنوان یکی از آخرین اقدامات در سومین سفر سرنشین‌دار ناسا به ماه، به دو توپ گلف بر روی ماه ضربه زد. یکی از دو توپ به یکی از دهانه‌های ماه برخورد کرد و دیگری به گفته فرمانده شپرد مایل‌ها دور شد.

با این حال تصاویر تازه بازسازی شده از محل فرود آپولو 14 نشان می‌دهد که ضربه شپرد آن قدر که فکر می‌کرده موفقیت آمیز نبوده است.

در حقیقت توپ اول در فاصله‌ی 24 یاردی‌(21 متری) و دومی 40 یارد (35 متر) دور شد.

golf-ball-on-moon

golf-ball-on-moon

میزان مسافتی که توپ‌ها طی کرده‌اند تنها بر روی یک فیلم بی‌کیفیت ثبت شده است، اما اندی ساندرز (Andy Saunders) متخصص تصاویر به سختی توانست کیفیت اسکن‌های این ماموریت را افزایش دهد.

او کیفیت اسکن‌هایی که به تازگی منتشر شده‌اند را به طور دیجیتالی بهبود بخشید و از یک تکنیک شامل فیلم‌های 16 میلیمتری گرفته شد توسط خدمه استفاده کرد. همه‌ی این‌ها به او کمک کرد تا توپ دوم را که برای پنج دهه گم شده بود پیدا کند و بفهمد که نه مایل‌ها بلکه 40 یارد(35 متر) جابه‌جا شده است.

این تصاویر جدید در بین تصاویر دیگر در کتاب آتی اندی ساندرز به نام "آپولوی بازسازی شده"( Apollo Remastered) به زودی منتشر می‌شود.

توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس

توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس

در برخی روایت‌ها گفته می‌شود فرمانده شپرد پنهانی قطعه اصلی چوب گلفش یعنی سر آهنی آن را در جورابش پنهان کرد تا آن را با خود به داخل موشک ببرد. و سپس آن را به وسیله‌ای به نام "ابزار نمونه برداری" وصل کند. این وسیله برای جمع آوری نمونه سنگ‌های سطح ماه برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌شود.

باتوجه به انعطاف پذیر نبودن لباس فضانوردی فرمانده شپرد تنها می‌توانست از یک دست استفاده کند و شاید علت اینکه حتی با جاذبه کم توپ‌ها زیاد دور نشدند همین باشد.

اقای ساندرز به بی‌بی‌سی گفت: من هر گلف‌بازی را به چالش می‌کشم تا به باشگاه گلف‌بازی رفته و با یک دست ضربه‌ای به توپ بزند. آن‌گاه تصور کنید لباس‌های فضایی و کلاه و دستکش‌های کلفت به تن دارید و جاذبه برای پایین‌ بردن چوب گلف نیز کم است. در حقیقت همین که شپرد توانست توپ را لمس کند و به هوا بفرستد شگفت‌انگیز است.

golf-ball-on-moon

golf-ball-on-moon

در پی گلف بازی کردن شپرد در ماه خلبان ادگار میشل(Edgar Mitchell) نیز وسیله‌ی نمونه برداری را مانند بازی پرتاب نیزه پرتاب کرد که دقیقا در دهانه‌ی ماه در محل قرارگیری توپ اول قرار گرفت.

هنگام بازگشت از ماه شپرد سر فلزی چوب گلف را به موزه‌ی انجمن گلف ایالات متحده اهدا کرد. این انجمن در بازسازی تصاویر به اقای ساندرز کمک کرد. ماکتی از این سر فلزی نیز ساخته شد و به موزه‌ی ملی هوا و فضا واشنگتن اهدا شد.

توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس

توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس

با این حال بازی گلف مورد توجه دانشمندان در زمین که بر روی سنگ‌های جمع‌آوری شده از ماه مطالعه می‌کنند قرار نگرفت.

دان ویلهلمز (Don Wilhelms) از مرکز زمین‌شناسی ایالات متحده می‌گوید: این بازی برای زمین‌شناسان مستقر در زمین مفید نبود و ما نمونه‌های کمی از دهانه‌ی ماه داریم.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «توپ گمشده‌ی گلف در ماه پیدا شد + عکس» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید