شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود | آسمونی
کد مطلب: 42004 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود

شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود

به گزارش آسمونی:شهرود امیر انتخابی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن ابراز تاسف...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود
شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود

به گزارش آسمونی:شهرود امیر انتخابی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن ابراز تاسف در مورد تخریب خانه کودکی ابتهاج شاعر برجسته گیلانی گفت: همه‌ی کارهای لازم برای ثبت ملی خانه هوشنگ ابتهاج انجام شده بوداداره کل میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت شکایت کرد.

شهرود امیر انتخابی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن ابراز تاسف در مورد تخریب خانه کودکی ابتهاج شاعر برجسته گیلانی گفت: همه‌ی کارهای لازم برای ثبت ملی خانه هوشنگ ابتهاج انجام شده بود و تنها یک جلسه باقی مانده بود که با مالک فعلی خانه یعنی خانم دکتر آصف انجام شود و حکم ثبت ملی به ایشان و وراث ابلاغ گردد.

امیر انتخابی با بیان اینکه انجام ثبت و حفظ این خانه چند سالی است در دست پیگیری بود گفت: شورای شهر رشت مصوبه خرید این خانه را تصویب کرده بودد تا این ملک را از مالک خریداری و جزو آثار فرهنگی رشت حفظ نمایند.

وی با بیان اینکه مالک فعلی دکتر آصف مدعی است که این ملکی نیست که متعلق به خانواده ابتهاج است، افزود: بر اساس مستندات ایشان این خانه در سال 1340 خریداری شده است و نقشه آن کاملا موجود است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اشاره به اینکه بارها از سوی برخی شهروندان سازمان میراث متهم به تصاحب خانه مردم شده، گفت: تمام سعی ما بر این بود که خانه حفظ شود و با انکه حتی خود شاعر گیلانی هیچ کلامی در مورد اینکه این خانه متعلق به اوست نگفته اما میراث برای آنکه زمانی چنین شاعر بزرگی در آن محله و مکان زندگی میکرد می خواست این مکان را به عنوان مکان رویداد ثبت ملی نماید.

امیر انتخابی افزود: متاسفانه هر گونه اتفاق غیر قانونی در روز جمعه رخ می دهد و میراث برای این اقدام از شهرداری شکایت کرده است.

وی ادامه داد: در تمام مراحلی که تلاش می شد خانه هوشنگ ابتهاج حفظ و حراست شود، شهرداری رشت مجوز و پروانه ساخت خانه بعدی را هم به مالک فعلی داده بود.

امیر انتخابی گفت: شورای ثبت قرار بود حکم ثبت ملی را صادر کند و میراث آمادگی تبعات آن را نیز داشت و مالک می توانست برای میراث شکایت کند و پرونده به دیوان عدالت اداری برود اما خانه ثبت ملی می شد به نظر بنده این اتفاق که در روز جمعه و با چنین شدتی رخ داد فقط به این علت بود که مالک از حکم باخبر بود و می خواست سریعتر این کار انجام شود و در روز جمعه دست به تخریب زد.

وی در مورد مسائلی که در فضای مجازی منصوب به اینکه به علت نگرش های سیاسی سایه شاعر گیلانی چنین اتفاقی افتاده است، گفت: درست نیست چنین انگ هایی به شاعر بزرگی مثل ایشان بزنیم و وجهه او را در معرض تخریب قرار بدهیم. درست است دستگاه های نظارتی در مورد افراد این چنینی ورود می کنند اما تخریب خانه و روند پیگیری این پرونده به طور مستقیم به این مسئله مربوط نبوده است.

وی ادامه داد: بارها با دختر ابتهاج صحبت کردیم که ایشان دست خطی یا به صورت شفاهی بیان کنند که این همان خانه است اما ایشان چنین کاری نکردند و این امر یکی از مواردی بود که سبب کند شدن روند پرونده شد. این مسئول در پایان افزود: شهرداری اقدام نادرستی کرد و نباید به ملکی که پرونده اش در جریان بود مجوز تخریب و ساخت و ساز می داد.

منبع: دیار میرزا

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 7 = ?