کد مطلب:  42004 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود

شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود

به گزارش آسمونی:شهرود امیر انتخابی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن ابراز تاسف...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش آسمونی:شهرود امیر انتخابی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن ابراز تاسف در مورد تخریب خانه کودکی ابتهاج شاعر برجسته گیلانی گفت: همه‌ی کارهای لازم برای ثبت ملی خانه هوشنگ ابتهاج انجام شده بود

اداره کل میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت شکایت کرد.

شهرود امیر انتخابی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن ابراز تاسف در مورد تخریب خانه کودکی ابتهاج شاعر برجسته گیلانی گفت: همه‌ی کارهای لازم برای ثبت ملی خانه هوشنگ ابتهاج انجام شده بود و تنها یک جلسه باقی مانده بود که با مالک فعلی خانه یعنی خانم دکتر آصف انجام شود و حکم ثبت ملی به ایشان و وراث ابلاغ گردد.

امیر انتخابی با بیان اینکه انجام ثبت و حفظ این خانه چند سالی است در دست پیگیری بود گفت: شورای شهر رشت مصوبه خرید این خانه را تصویب کرده بودد تا این ملک را از مالک خریداری و جزو آثار فرهنگی رشت حفظ نمایند.

وی با بیان اینکه مالک فعلی دکتر آصف مدعی است که این ملکی نیست که متعلق به خانواده ابتهاج است، افزود: بر اساس مستندات ایشان این خانه در سال 1340 خریداری شده است و نقشه آن کاملا موجود است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اشاره به اینکه بارها از سوی برخی شهروندان سازمان میراث متهم به تصاحب خانه مردم شده، گفت: تمام سعی ما بر این بود که خانه حفظ شود و با انکه حتی خود شاعر گیلانی هیچ کلامی در مورد اینکه این خانه متعلق به اوست نگفته اما میراث برای آنکه زمانی چنین شاعر بزرگی در آن محله و مکان زندگی میکرد می خواست این مکان را به عنوان مکان رویداد ثبت ملی نماید.

امیر انتخابی افزود: متاسفانه هر گونه اتفاق غیر قانونی در روز جمعه رخ می دهد و میراث برای این اقدام از شهرداری شکایت کرده است.

وی ادامه داد: در تمام مراحلی که تلاش می شد خانه هوشنگ ابتهاج حفظ و حراست شود، شهرداری رشت مجوز و پروانه ساخت خانه بعدی را هم به مالک فعلی داده بود.

امیر انتخابی گفت: شورای ثبت قرار بود حکم ثبت ملی را صادر کند و میراث آمادگی تبعات آن را نیز داشت و مالک می توانست برای میراث شکایت کند و پرونده به دیوان عدالت اداری برود اما خانه ثبت ملی می شد به نظر بنده این اتفاق که در روز جمعه و با چنین شدتی رخ داد فقط به این علت بود که مالک از حکم باخبر بود و می خواست سریعتر این کار انجام شود و در روز جمعه دست به تخریب زد.

وی در مورد مسائلی که در فضای مجازی منصوب به اینکه به علت نگرش های سیاسی سایه شاعر گیلانی چنین اتفاقی افتاده است، گفت: درست نیست چنین انگ هایی به شاعر بزرگی مثل ایشان بزنیم و وجهه او را در معرض تخریب قرار بدهیم. درست است دستگاه های نظارتی در مورد افراد این چنینی ورود می کنند اما تخریب خانه و روند پیگیری این پرونده به طور مستقیم به این مسئله مربوط نبوده است.

وی ادامه داد: بارها با دختر ابتهاج صحبت کردیم که ایشان دست خطی یا به صورت شفاهی بیان کنند که این همان خانه است اما ایشان چنین کاری نکردند و این امر یکی از مواردی بود که سبب کند شدن روند پرونده شد. این مسئول در پایان افزود: شهرداری اقدام نادرستی کرد و نباید به ملکی که پرونده اش در جریان بود مجوز تخریب و ساخت و ساز می داد.

منبع: دیار میرزا

: برای دریافت مشاوره درباره شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شکایت میراث فرهنگی گیلان از شهرداری رشت | خانه ابتهاج در آستانه ثبت ملی بود» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید