کد مطلب:  38542 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بیوگرافی جیامپیرو کومبی

بیوگرافی جیامپیرو کومبی

جیامپیرو كومبی ، دروازه بانی با لقب عنکبوت سیاه / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی مردی که هرگز در تیمی جز...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

جیامپیرو کومبی ، دروازه بانی با لقب عنکبوت سیاه / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

 مردی که هرگز در تیمی جز یوونتوس بازی نکرد

  دروازه‌بان فوتبال ایتالیا در دهه 20 و 30 میلادی ، اولین مردی بود که لقب عنکبوت سیاه به وی داده شد . لقبی که بعدها به لو یاشین دروازه بان معروف شوروی نیز اعطا شد .

مردی وفادار به یووه

او که در 20 نوامبر 1902 در شهر تورین متولد شده بود ، تمام دوران فوتبال خود را در تیم یوونتوس شهر تورین گذراند . اولین بار در 5 فوریه 1922 بود که او در بازی با میلان درون دروازه یووه ایستاد . چهار سال بعد او با این تیم برای اولین بار قهرمانی در سری آ را تجربه کرد . آن هم با دریافت تنها 18 گل در تمام فصل .

بیوگرافی جیامپیرو کومبی
بیوگرافی جیامپیرو کومبی

سه خواننده در یوونتوس

کومبی همیشه با لباس سیاه در زمین فوتبال حاضر می‌شد و همین امر سبب شد تا به وی لقب « عنکبوت سیاه » داده شود . او در مجموع 348 بار در لیگ برای یوونتوس مسابقه داد و با این تیم در سال‌های 1926 ، 1931 ، 1932 ، 1933 و 1934 قهرمان ایتالیا شد . دوران درخشان نیمه اول دهه 30 با مردانی چون کومبی ، روسه تا ، کالیگاریس و ... رقم خورد و واژه Trio Combi-Rosetta-Caligaris برای این سه به کار رفت . عبارت تریو برای گروههایی به کار می رود که متشکل از سه خواننده هستند و این سه نیز گروهی سه نفره برای کسب افتخارات یووه بودند . همچنین عبارت Il Quinquennio d'Oro ( پنج ساله طلایی ) از آن زمان برای یوونتوس دهه 30 به کار رفت .

رکوردی فوق العاده

جیامپیرو علاوه بر بازی های لیگ، 16 بار در مسابقات باشگاهی اروپای مرکزی با یووه به میدان رفت . سرانجام وقتی که او پس از سیزده فصل دروازه بانی یووه ، در 15 آوریل 1934 در برد ( 2 - 1 ) مقابل برشیا از فوتبال خداحافظی کرد ، تعداد بازیهای او به 370 رسیده بود . رکوردی فوق العاده که نزدیک به 40 سال دست نخورده ماند و سرانجام دینو زوف در دهه 70 با ثبت 476 بازی ، رکورد کومبی را شکست . استفانو تاکونی و جیان لوییجی بوفون دیگر دروازه بانانی بودند که از رکورد کوبی پیشی گرفتند .

gianpiero-combi
gianpiero-combi

یک دهه در تیم ملی

کومبی از سال 1924 در تیم ملی ایتالیا دروازه‌بانی کرد و در 6 آوریل همان سال دروازه بان آتزوری در برابر مجارستان بود . باخت ( 7 - 1 ) ایتالیا ، سنگین ترین شکست تاریخ این کشور تا به امروز بوده و بدترین شروع ممکن برای پسری 21 ساله در تیم ملی. اما بعد از یک سال و انجام 7 بازی ملی توسط ایتالیا ، باز هم کمیته فنی متشکل از رانیونه ، میلانو و باکانی تصمیم به انتخاب این دروازه بان کرد . 22 مارچ 1925 ایتالیا در تورین میزبان فرانسه بود و این می توانست آخرین بخت کومبی برای ایستادن درون دروازه . مسابقه در کورسو مارسیلیا انجام شد و این بار ایتالیا بدترین شکست فرانسه را در بازیهای مستقیم دو تیم رقم زد. برد ( 7 - 0 ) برای آتزوری و آغاز دورانی ده ساله درون دروازه ایتالیا برای جیامپیرو .

حضور در المپیک

المپیک 1928 آمستردام اولین تورنمنتی بود که این دروازه بان در آن به میدان می رفت. ایتالیا بعد از یک تساوی(1-1) با اسپانیا، دست به کاری شگرف زد و در دیداری تکرار ( 7 - 1 ) این تیم را شکست داد. باخت ( 3 - 2 ) مقابل تیم برتر آن دوران ( اروگوئه ) قابل پیش بینی بود و پس از آن آتزوری در روز 10ژوئن 1928 در الیمپیش اشتادیون ( 11 - 3 ) مصر را در هم کوبید و صاحب مدال برنز شد ؛ اولین افتخار در تاریخ آتزوری .

کاپیتانی در ایتالیا

رقابت های اروپای مرکزی تورنمنت بعدی بود که کومبی در آن شرکت داشت . ورژنی ابتدایی از جام ملتهای اروپا که به صورت دوره ای در کشورهای مختلف انجام می شد و آتزوری بعد از باخت ( 0 - 3 ) مقابل تیم رویایی اتریش ، در زوریخ ( 3 - 2 ) سوییس را شکست داد . آن گاه در بولونیا ( 4 - 2 ) چکسلواکی را برد و سرانجام مقابل مجارستان . یک سال بعد کومبی در روز 11 می 1930 برای اولین بار بازوبند کاپیتانی آتزوری را به بازو بست .

بیوگرافی جیامپیرو کومبی
بیوگرافی جیامپیرو کومبی

قهرمانی در جهان

قبل از جام جهانی 1934 عنکبوت سیاه تصمیم به بازنشستگی از تیم ملی گرفت . اما ویتوریو پوزو مربی تیم ملی او را راضی کرد که این بازنشستگی را تا پایان جام به تاخیر اندازد . از قضا کارلو کرسولی که رقیب کومبی برای ایستادن درون دروازه ایتالیا بود و حتی در بازی مقدماتی با یونان در فاصله 4 روز به شروع مسابقات ، درون دروازه ایستاده بود ، در تمرینات و روی شوت پیترو آرکاری مصدوم شد تا کومبی در تمام مسابقات فیکس باشد و اتفاقا در بازیهای ایتالیا مقابل اسپانیا و اتریش ، عکس العمل هایی حیرت انگیز نشان داد . سرانجام او با تیم کشورش درحالی قهرمان جام‌جهانی 1934 شد که در این جام هم کاپیتان تیم ملی آتزوری بود .

سالهای پایانی

جیامپیرو کومبی تا نوامبر 1935 در تیم ملی ایتالیا 5 بازی دیگر هم کرد و آن گاه از فوتبال ملی کناره گرفت . او در مجموع 47 بار برای کشورش مسابقه داد. پس از جنگ جهانی دوم ، او مدتی کوتاه از 8 آوریل تا 25 نوامبر 1951 در هیات انتخاب کننده  تیم ملی قرار گرفت . اندکی بعد، عنکبوت سیاه فوتبال ایتالیا در 12 آگوست 1956 درگذشت.

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی جیامپیرو کومبی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «بیوگرافی جیامپیرو کومبی» در کادر زیر بنویسید :

5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید