مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  4501 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فضیلت شب‌های قدر

فضیلت شب‌های قدر

إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ * وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَةُ الْقَدْرِ
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد. این شب، شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته است. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در این شب، مقدرات یک سال انسان‌ها و روزی‌ها، عمرها و امور دیگر مشخص می‌شود. ملائکه در این شب بر زمین فرود می‌آیند، نزد امام زمان (عج) می‌روند و آنچه را برای بندگان مقدر شده بر ایشان عرضه می‌دارند. شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است. در ادامه مطلب آسمونی درباره فضیلت شب قدر بیشتر آشنا می‌شویم.

فضیلت شب های قدر

در سوره مبارکه قدر می‌خوانیم:

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ (1)  وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَةُ الْقَدْرِ (2) لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (3) تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فِیها بإِذْنِ رَبّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ (4) سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ (5)

با توجه به آیات سوره قدر می‌توان به فضیلت‌های شب قدر پی برد:

  • قرآن در آن نازل شده است.
  • عبادت و احیای آن معادل بیش از هزار ماه است.
  • خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می‌‏شود.
  • رحمت خاص خدا شامل حال بندگان می‏‌گردد.
  • فرشتگان و روح در آن شب نازل می‏‌گردند. 

عظمت و فضیلت شب قدر بر سایر شبها

  • آمرزش گناهان در شب قدر

پیامبر خدا (ص) در تفسیر سوره «قدر» فرمودند «هر کس شب قدر را احیا بدارد و مؤمن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامی گناهانش آمرزیده می‌شود». 

  • شب قدر، قلب رمضان 

امام صادق (ع) فرمودند «از کتاب خدا استفاده می‌شود که شماره ماه‌های سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماه‌ها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان لیلة القدر است». 

  • نزول قرآن در شب قدر

طبق روایات، مجموع قرآن در شب قدر بر پیامبر (ص) نازل شده است. این نزول دفعی و یک‌باره قرآن است اما نزول تدریجی قرآن طی 23 سال دوران نبوت پیامبر گرامی (ص) به صورت الفاظ نازل شده است. 

  • شب قدر برتر از هزار ماه 

نزول همه‌ی ملائکه و روح در شب قدر بر زمین و سلام‌دادن بر بندگان خدا نشانه شرافت آن بر هزار ماه است. امام باقر (ع) فرمودند «عمل صالح در شب قدر از قبیل نماز، زکات و کارهای نیک دیگر بهتر است از عمل در هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد». 

فرصت شب قدر را غنیمت بدانیم

شب قدر فرصتی است زرین و طلایی برای شستشوی آینه دل. این شب بهترین فرصت است تا خوبی‌ها را جایگزین بدی‌ها، صلح و صفا را جایگزین اختلاف و تفرقه، احسان و نیکی را جایگزین ظلم و ستم، احسان به والدین را جایگزین عاق والدین و صله رحم را جایگزین قطع رحم نماییم. نیکو و شایسته است با صدقات قدمی در جهت آبادانی خانه آخرت برداریم و با اعمال نیک ثواب دو چندان ببریم. در شب قدر که شب‌زنده‌داری می‌کنیم، خداوند نام ما را در گروه نیک‌بختان ثبت می‌کند و آتش جهنم را بر ما حرام می‌سازد. آیا توفیقی بالاتر از این هست که آتش جهنم بر ما حرام شود و به خدا نزدیک‌تر شویم؟

دعاهای روزهای ماه رمضان مجموعه‌ای است روشنی‌بخش که با تکرار تلاوت آن‌ها، آموزش‌های آن‌ها به صورت هدف‌هایی برای ما در می‌آیند. پس هنگام خواندن این ادعیه شایسته و بهتر است مفهوم آن‌ها را نیز همواره مد نظر داشته باشیم و با تلاش و کوشش به سوی این هدف‌های مطرح‌شده در دعاها گام برداریم. 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره فضیلت شب‌های قدر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «فضیلت شب‌های قدر» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید