کد مطلب:  6858 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شب قدر 21 رمضان

شب قدر 21 رمضان

در شب قدر، هر رویدادی که می بایست واقع شود، خصوصیاتش معین می شوند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در طول سال، ساعات، روزها، شبها و ماه ها اساساً زمان های متفاوتی وجود دارد. اما در میان همگی این زمانها، بعضی به واسطه عنایت و توجه خداوند و اثراتی که بر این زمان ها مقرر شده یا اتفاقاتی که در آنها روی داده یا می دهد، دارای اهمیت، شرافت و عظمت ویژه ای هستند. یکی از این زمان ها، شب قدر است. در آیین اسلام، این شب با ارزش ترین و برترین شب در طول سال است. در ادامه مطلب اسمونی درباره اهمیت شب قدر 21 رمضان می پردازیم.
اهمیت این شب تا حدی است که نه تنها آیات مختلفی از سوره قرآن کریم در مورد خصوصیات این شب نازل شده، بلکه سوره ای مستقل نیز به این نام و در خصوص شب قدر در قرآن کریم وجود دارد.برای بیان روشن تر اهمیت این شب، می توان دو دسته آیات قرآنی که درباره این شب نازل شده اند را در نظر گرفت. دسته ای از این آیات به بیان عظمت و شرافت فوق العاده این شب می پردازند و دسته دیگر بیانگر اثرات این شب هستند.

از دیدگاه قرآن کریم عظمت و شرافت این شب آنقدر والاست که خداوند می گوید و تو چه می دانی شب قدر چیست؟ با کمی دقت در آیاتی از قرآن کریم که در آنها نیز این گونه خطاب به کار رفته است، در می یابیم که خداوند هنگام اشاره یا تذکر به امور بسیار پر اهمیت به این صورت، پیامبر اکرم (ص) را مورد خطاب قرار داده است.
اساساً قدر به معنای اندازه گیری است و ظاهراً منظور قرآن کریم از گذاردن نام قدر بر این شب پرعظمت، تعیین و مشخص کردن جزئیات امور مربوط به تمامی مخلوقات در آن می باشد. به بیان روشن تر، در این شب، حوادث و اتفاقات مانند مرگ و زندگی، سعادت و شقاوت، رزق و روزی و ... برای انسان ها و حوادث طبیعی جاری شدن سیل، وقوع زمین لرزه و ... در رابطه به سایر کاینات معین و مشخص می گردد. آیه شریفه سوره دخان هم در توصیف شب قدر، این مطلب را تائید می کند. خداوند متعادل در این آیه می فرمایددر آن شب هر حادثه ای که باید واقع شود خصوصیاتش مشخص و معین می شود. شب قدر کدام یک از شبهای سال است؟

20 رمضان ، شب قدر 21 رمضان
20 رمضان، شب قدر 21 رمضان

با در نظر گرفتن دو آیه از قرآن کریم و دقت در آنها و با استفاده از احادیث نبوی و کلام ائمه اطهار می‌توان دریافت که یک چنین شبی در ماه مبارک رمضان قرار دارد. چرا که خداوند در آیه 185 سوره بقره، ماه رمضان را ماهی معرفی می‌کند که قرآن در آن نازل شده است. و در آیه آغازین سوره قدر نیز شب قدر را شبی می‌داند که قرآن در آن نازل گشته است.
پس به خوبی می‌توان نتیجه گرفت که شب قدر در ماه مبارک رمضان قرار دارد و قرآن در این شب و در نتیجه در ماه رمضان نازل شده است. روایات رسیده از پیامبر اکرم و اهل بیت نیز این مطلب را تأیید می‌نماید. نهایتاً آنچه ما می‌توانیم از قرآن کریم در تعیین زمان این شب بفهمیم، محدود به وقوع یک چنین شبی در ماه مبارک رمضان است. اما روایات رسیده از معصومین در تفسیر قرآن وضعیت را روشن‌تر می‌کند. در این روایات به شبهای نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان اشاره شده است و شب بیست و سوم از بقیه محتمل‌تر شمرده شده است.

: برای دریافت مشاوره درباره شب قدر 21 رمضان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شب قدر 21 رمضان» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید