مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  18479 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تولید محتوا و شاخص های محتوای خوب چیست؟

تولید محتوا و شاخص های محتوای خوب چیست؟

تولید محتوا همان چیزیست که اینروزها در شبکه های اجتماعی در قالب عکس، فیلم یا نوشته بین کاربران پخش و بطور گسترده ای دیده می شود.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

تولید محتواِیی که باکیفیت باشد، امروزه امری مهم و تاکید شده در موضوع سئو است. تولید محتوای با کیفیت باعث می شود که رتبه وبسایت شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. برای همین اکثر مدیران وبسایت ها یکی از بخش های خود را به تولید محتوا اختصاص داده اند و سعی می کنند که وبلاگ نویسان با تجربه ای را در این زمینه استخدام کنند. اما واقعا تولید محتوا چیست؟ یک محتوای خوب و با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟ پورتال آسمونی در این باره اطلاعات بسیار مفید و کاربردی در زمینه تولید محتوا و ویژگی های یک محتوای خوب را برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید. تولید محتوا دو اصل اساسی دارد که دانستن آن به درک مفهوم محتوا کمک شایانی می کند.

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوای مرتبط و ارزشمند کار آسانی نیست و زمان و هزینه زیادی را می طلبد. اما از یاد نبرید که یک محتوای خوب منجر به این خواهد شد که مخاطب لحظه ای توقف کند، بخواند، فکر کند و ... به شکلی متفاوت رفتار کند. کارشناس تولید محتوا چیزی بسیار بیشتر از تنها یک وارد کننده اطلاعات است! حتی ممکن است کارشناس تولید محتوا، خود ورود اطلاعات به وبسایت را نیز برعهده نداشته باشد. در تولید محتوا باید یک نکته اساسی را مد نظر داشته باشید مخاطب همه چیز است و برای اوست که شما مشغول تولید محتوای سایت هستید. بنابراین تمایلات، سلایق، نظرها و برآوردن نیازهای او اولویت اصلی متخصصان تولید محتوا است.

بسیاری نهاد ها و سازمان ها این اصل اساسی را نادیده گرفته و اهمیت آن را درک نمی کنند شیوه مرسوم در این سازمان ها تولید محتوای خود ساخته (من درآوردی) در جهت تعریف و تمجید از عملکرد خودشان است که براساس ضرب المثل اصیل ایرانی که "کسی نمی گوید ماست من ترش است" اجرایی می شود اما این دسته از سازمان ها انقدر در تعریف و تمجید از خودشان و محصولاتشان زیاده روی و غلو می کنند که مخاطب نه تنها از سایت فراری می شود بلکه از خرید محصولات این شرکت منصرف شده و در خصوص اعتبار این مجموعه با تردید مواجه می شود.

تولید و انتشار محتوا های خود ساخته (من درآوردی)، باعث انحراف مخاطبان شما گردیده و نسبت به شما بدبین می شود. خیلی از سازمان ها به این موضوع پی برده اند،‌ اما بعضی ها هنوز دنبال چارت سازمانی و محتوا های از رده خارج، برای ارضای تمایلات شخصی و درون سازمانی خودشان یا مدیران ارشدشان هستند. محتوای خوب با مخاطب ارتباط برقرار کرده به نحوی که مخاطب احساس می کند با شخص او صحبت می کند تعامل برقرار کرده و به مخاطب ارزش می دهد به نحوی که مخاطب به متن و نگارنده اعتماد کرده و از مشاوره و نظراتش استفاده می کند.

محتوایی دارای این مشخصات است که ساده نگاشته شده باشد و حجم معقولی داشته باشد از هر نوع تعریف و تملق گل درشت !عاری بوده ودارای مشاوره و تجربیات کاربردی برای مخاطب باشد. صحبت کردن در مورد این اصول خیلی راحت است اما اجرای علمی آن کاربسیار دشواری است که نیاز به تخصص و صرف زمان وهزینه دارد. این درحالیست که متاسفانه بسیاری مجموعه ها بدون در نظر گرفتن این تخصص تولید محتوای سایتشان را به کسانی می سپارند که در شرکت مشغله کمتری دارند و وقتشان آزاد است. حال آنکه به روزکردن سایتی که هیچ بازدید کننده ای ندارد چه نفعی برای یک شرکت یا سازمان می تواند داشته باشد؟

ویژگی های تولید محتوای خوب چیست؟

کپی نباشد، بلکه کاملاً تالیفی باشد. (دست اول)

حاوی مطالب معتبر و صحیح باشد.

مخاطبین هدف را بشناسد.

با مخاطب بتواند ارتباط برقرار کند.

پیچیده نباشد!

هدفمند باشد.

برای موتورهای جستجو بهینه سازی شده باشد.

قابلیت اشتراک گذاری داشته باشد.

 

هر محتوایی اعم ازمتن، تصویر،فیلم ،صوت و... که به منظور انتقال مفاهیم در یک وب سایت قرار می گیرد و یا به اصطلاح علمی آپلود می شود محتوا نام دارد فرایندی که به تولید این محتوا می انجامد تولید محتوا می گویند. تولید محتوایی که مرتبط با اهداف سایت بوده و از نظر مخاطب ارزش مطالعه را داشته باشد مهمترین هدف یک سایت است.

محتوای خوب و مناسب قطعا مشاهده کنندگان زیادی دارد، در نتایج جستجوهای گوگل در رتبه بالایی حضور دارد، کامنت و اظهار نظر در خصوص آن زیاد است و نهایتا اینکه مخاطب به خواندن متن تا انتها ترغیب شده و از آن لذت می برد و برای مطالعه متن تا انتها احساس نیاز می کند. اما 3 مشخصه اصلی یک محتوای خوب عبارت اند از:

  1. شکل تعاملی

یک محتوای مناسب و خوب دارای شکلی تعاملی است و مخاطب نه تنها به پیگیری و مطالعه مطلب و به اصطلاح کلیک روی متن ترغیب می شود بلکه تشویق می شود متن را تا انتها دنبال کند و در بحث مشارکت نموده و اظهار نظر کند. حتی اظهار موافقت و مخالفت کردن نسبت به یک نوشته به معنای این است که متن مورد توجه مخاطب قرار گرفته و حتی انتقادات علاوه بر اینکه به مفهوم توجه مخاطب است نویسنده و گروه برنامه ریزان را درجهت تولید محتوای مفید تر و کاربردی تر هدایت می نماید.

  1. جذابیت

مهمترین ویژگی یک محتوای خوب جاذبه آن است که خواننده را ترغیب به مطالعه و مشاهده متن کرده و شخص مخاطب پس از مطالعه متن احساس رضایتمندی نموده و تصور می کند چیزی به دانش و مهارت های او افزوده شده است. تعداد بازدید های هر متن نشانه میزان جذابیت آن است.

  1. تیم متخصص

یک محتوای مناسب توسط تیمی متخصص، آگاه و بعضا شناخته شده و متبحر نوشته می شود. گفتنی است که گاهی مشاورین متخصص تولید محتوا هستند که به متن اعتبار می دهند. روح نوشته در بین سطور نگارش در جریان و قابل مشاهده است، بنابراین وقتی شرکت تولید کننده محتوا مطرح و متخصص باشد نوشته هم از اصالت بیشتری برخوردار خواهد بود. 4.ساختار قوی ساختار قوی از دیگر ویژگی های یک نوشته خوب است که درعین سادگی کلیه زوایای یک موضوع را آشکار کرده و با کمک اطلاع رسانی دقیق ذهن خواننده را روشن می نماید. کلیه تصاویر، افکت ها و سایر جلوه های ویژه در جهت تفهیم بیشتر محتوا ودر خدمت ساختار محتوا هستند و محتوا را تحت تاثیر قرار نمی دهند بلکه آن را تکمیل می کنند.  

زمان پیدایش تولید محتوا

تولید محتوا از چه زمانی شروع شد؟

تولید محتوا از چه زمانی شروع شد؟

اولین بار شرکت John Deere در سال 1895 کار تولید محتوا را آغاز کرد. شرکت جان دیر اکنون بزرگ ترین تولید کننده ماشین آلات کشاورزی در جهان است. مدیر این شرکت تبلیغ خود را در مجله ای با نام The Furrow چاپ کرد که بیشتر کشاورزان مخاطبین این مجله بودند. همین تبلیغ باعث رشد و پیشرفت این شرکت شد. البته آنها تدابیر مفیدی هم برای تبلیغ لحاظ کردند، مثلاً تمرکزشان برای تبلیغ محصولات نبود بلکه بر روی خود کشاورزان بود.

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره تولید محتوا و شاخص های محتوای خوب چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تولید محتوا و شاخص های محتوای خوب چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید