کد مطلب:  28898 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
رئیس جمهور در جمع مردم زابل : از مهرماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید

رئیس جمهور در جمع مردم زابل : از مهرماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید

به گزارش آسمونی:روحانی گفت: امروز خوشحالیم پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته و انشاءالله با حمایت...
زمان مطالعه: 6 دقیقه
رئیس جمهور در جمع مردم زابل : از مهرماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید
رئیس جمهور در جمع مردم زابل : از مهرماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید


به گزارش آسمونی:روحانی گفت: امروز خوشحالیم پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته و انشاءالله با حمایت مردم روزی شاهد باشیم ریشه تروریسم در منطقه نابود شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور در اجتماع مردم سیستان و بلوچستان در استادیوم ورزشی "شهید حسینی طباطبائی" با بیان اینکه اینجا سرزمینی است که حتی اسطوره‌های تاریخی ما به نام این منطقه و سرزمین در تاریخ جای گرفته، سرزمینی که در واقع حامل پیام ایران و اسلام به شبه‌قاره هند بود،گفت: دریاچه هامون به‌عنوان مرز آن زمان ایران بزرگ و شبه قاره هند یاد می‌شد و مردم همین دیار بودند که قند پارسی را به بنگاله بردند و مردم همین سرزمین بودند که فرهنگ عظیم اسلام را به شبه‌قاره هند و شرق جهان بردند.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه گرچه به ظاهر سیستان و بلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومی است، اما در واقع همه مذاهب از درخت تنومند اسلام، پیامبر (ص) و قرآن سرچشمه می گیرد و همه اقوام از یاران و ایرانیت سرچشمه می‌گیرد و افتخار همه ما این است که ایرانی و مسلمانیم، خاطرنشان کرد: این سرزمین، سرزمینِ بزرگان، علما، شهدای بزرگ و آیت‌الله سیستانی است که امروز به‌عنوان ملجاء برای شیعه و سنی و کرد در عراق هستند؛ آن روز که اهل‌سنت نیاز به کمک است او از نجف سخن می‌گوید و آن روز که داعش و تروریسم استقلال کل عراق را تهدید می‌کند، به فرمان او مردم علیه تروریست‌ها قیام می‌کنند.

وی با اشاره به ایام هفته وحدت، گفت: ایام به نام رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و امام صادق(ع) است؛ امروز فرهنگ اسلام از هر زمان دیگر می‌تواند بیشتر راهنمای انسان‌ها به سوی سعادت باشد. امروز در جایگاهی زندگی می‌کنیم که افتخارمان این است وحدتمان را حفظ کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: سیستان و بلوچستان با تمام تنوعش، وحدت، مرزبانی و مرزداری خود را در طول تاریخ از اسلام و ایران حفظ کرده است. شما در طول تاریخ و در زمان دفاع مقدس و حتی در زمان زلزله غرب کشور حضور یافتید و به مردم کرمانشاه کمک کردید؛ مردمی که قلبشان مالامال اسلام است.

وی با بیان اینکه در این ایام و دهه‌هایی که در عراق، یمن، سوریه و شمال آفریقا اختلاف بین اقوام، مذاهب و گروه‌ها و گاهی جنگ در شهرها مشاهده می‌کردیم، مردم ایران به‌خوبی وحدت خود را حفظ کردند، گفت: تروریست‌ها در همه جا نفوذ کردند جز ایران؛ به‌ دلیل ایمان و وحدت مردم و به دلیل اسلام معتدلی که مردم ایران به آن اعتقاد دارند و آن را به جهان صادر کردند.

رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که امروز ما خوشحالیم ملت‌های منطقه توانستند بر تروریست‌ها غلبه کنند، اظهار داشت: نقشه شومی که آمریکا و اسرائیل برای این منطقه طراحی کرده بودند، قرار نبود داعش ظرف چند سال از بین برود و تروریست مضمحل شود؛ می‌خواستند مسیر تروریسم به کل آسیا و ایران و جهان توسعه یابد. آنها می‌خواستند با تروریسم چهره اسلام را تخریب و جای پای اسرائیل و خودشان را در منطقه محکم و تقویت کنند اما مردم هوشیار توانستند این توطئه را درهم بشکنند.

وی تاکید کرد: امروز خوشحالیم پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته و انشاءالله با حمایت مردم روزی شاهد باشیم ریشه تروریسم در منطقه نابود شود و این کار به یاری خداوند محقق می‌شود .

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه همه ما مردم یک قلبه، یک پیامبر، یک حج، یک قرآن، یک ماه رمضان و در واقع یک اخلاق داریم و آن اخلاق محمدی است، افزود: ما همه اعم از شیعه و سنی عاشق خاندان رسالتیم، ما همه در پی آنیم کشورهای اسلامی در کنار یکدیگر متحد باشند و همواره یاری‌گر همه مسلمانان در سراسر منطقه خواهیم بود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش به استان سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: سیستان و بلوچستان، سرزمین پهلوانان و دلاوران و سرزمینی که توسعه شرق ایران از اینجا آغاز خواهد شد، همه تلاش دولت یازدهم بر این بود نسبت به سیستان و بلوچستان تلاشی کند که کمبودهای انباشته تاریخی را تا حدی جبران کند.

وی اضافه کرد: مقدار بودجه عمرانی که دولت یازدهم برای سیستان و بلوچستان در 4 سال دولت اختصاص داد 2.5 برابر دولت قبل بود و این نشان می‌دهد ما همه توان‌مان را برای توسعه استان به‌کار گرفتیم البته کمبودها و نیاز استان خیلی بیش از این حرف‌هاست و تلاش‌های بسیار زیادی برای این استان باید انجام شود.

وی گفت:گرچه به ظاهر سیستان و بلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومیست، اما در واقع تمام مذاهب از یک درخت به نام اسلام و قرآن سرچشمه می‌گیرند.

وی با بیان اینکه مردم سیستان و بلوچستان با حضور پر‌شور در انتخابات دین خود به انقلاب و ایران را ادا کردند، اضافه کرد: مقدار بودجه عمرانی که دولت یازدهم برای سیستان و بلوچستان در 4 سال دولت اختصاص داد 2.5 برابر دولت قبل بود و این نشان می‌دهد ما همه توان‌مان را برای توسعه استان به‌کار گرفتیم البته کمبودها و نیاز استان خیلی بیش از این حرف‌هاست و تلاش‌های بسیار زیادی برای این استان باید انجام شود.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به آغاز سفرهای استانی دولت دوازدهم از استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: سفر استانی دولت دروازدهم را از سیستان و بلوچستانی آغاز کردم که مشارکت مردمش در انتخابات امسال در سطح بالایی بود، مردم با حضور خود در این انتخابات دین خود را نسبت نظام، انقلاب و ایران ادا کردند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: وعده من در سفر قبلی، آبادانی 46 هزار هکتار زمین کشاورزی با آبیاری مدرن بود. 10 هزار هکتار آن آماده است که بخشی از آن به‌زودی آغاز به‌کار می‌کند و به 1500 هکتار زمین در همین ایام برق‌رسانی می شود؛ تا پایان سال 10 هزار هکتار زمین آماده شده و مابقی هم در سال 97 و اوایل 98 اجرایی می‌شود تا تحول بزرگی در کشاورزی منطقه ایجاد شود.

وی افزود: نکته دیگری که مردم این دیار در سال 93 اصرار داشتند مسئله "منطقه آزاد سیستان" بود. می‌دانم که ایجاد منطقه آزاد سیستان تحول مهمی در زمینه تجارت و اشتغال در این سرزمین ایجاد می‌کند، ما لایحه مناطق آزاد از جمله سیستان را سال گذشته به مجلس تقدیم کردیم و همه امیدواریم مجلس در سال‌جاری منطقه آزاد سیستان را به تصویب برساند.

حجت‌الاسلام روحانی در ادامه سخنانش با تاکید براینکه ایجاد بازارچه‌های مرزی با تمام توان باید حمایت شود،‌ گفت: در زمینه بازارچه‌های مرزی وزیر کشور اینجا حضور دارد و به ایشان تاکید می‌کنم همه توان‌شان را برای بازارچه‌های مرزی این منطقه به‌کار بگیرند. مسئله دیگر گازرسانی به سیستان و بلوچستان بود؛ من در سال 93 زمانی که در زاهدان به مردم قول دادم لوله گاز را در دولت یازدهم به زاهدان می‌رسانیم و مشعل آن را روشن می‌کنیم، برخی دوستان گفتند کار سختی است و ممکن است عملیاتی نشود. وقتی در سال گذشته مشعل گاز را در زاهدان روشن کردیم دل همه مردم روشن شد.

وی تصریح کرد: به بانک مرکزی و همه بانک‌ها دستور دادم برای هر منزلی که می‌خواهد در زاهدان گازکشی شود 2 میلیون تومان وام پرداخت کنند تا این کار به سرعت انجام شود. از همین حیث مسئله بعدی گازرسانی به زابل است که در این زمینه لوله‌کشی از زاهدان به زابل به زودی آغاز می‌شود و لوله‌گازی که در نظر گرفته شده بیش از چیزی است که نیاز خانگی خواهد بود اما به‌طور موقت از مهرماه آینده گاز به زابل خواهد رسید. همزمان با لوله‌کشی از طریق گاز، CNG را به زابل می‌رسانیم و استاندار سیستان و بلوچستان باید در این زمینه مستقیم با من در تماس باشد تا این وعده عملی شود.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه بزرگترین بندر تجار ما در آینده در ایران بندر چابهار خواهد بود، اظهار داشت: تنها بندر اقیانوسی ایران بندر چابهار است و این بندر باید سیستان و بلوچستان را به آسیای مرکزی و افغانستان متصل کند. فردا فاز نخست پروژه توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح می‌کنیم که این اقدام توسعه جدیدی برای کل سیستان و بلوچستان خواهد بود. آنچه فردا افتتاح می‌شود ظرفیت 8.5 میلیون تن است که البته فازهای بعد هم ادامه می‌یابد.

وی افزود: طرح بعدی راه‌آهن است که چابهار را به زاهدان و در آینده به بیرجند و مشهد متصال می‌کند. این کار آغاز شده منتها برای اجرای راه‌آهن چابهار به زاهدان 4 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که آغاز شده و یا با سرمایه داخلی و یا خارجی تکمیل می‌شود.

رئیس‌جمهور در بخشی از سخنانش با بیان اینکه علاقه‌مندیم رابطه صمیمانه با تمام کشورهای منطقه داشته باشیم، اظهار داشت: ما خواهان فاصله با کشورها نبودیم و نمی‌خواهیم با کشورهای اسلامی رابطه‌مان دوستانه و صمیمانه نباشد، نمی‌خواهیم بین ایران و دنیای عرب فاصله باشد.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه‌ برخی کشورهای درون خودشان جنگ شاهزادگان دارند، افزود: 3 سال است که همسایه را بمباران می کنند و سال‌ها به داعش کمک کردند تا به اصطلاح خود در منطقه نفوذ داشته باشند.

روحانی افزود: امروز رابطه ما با افغانستان، پاکستان و عمان از هر زمان دیگری بهتر است ما خواهان امنیت، عمران و آبادانی همه کشورهای این منطقه هستیم و ما نمیخواهیم بین ایران و کشورهای همسایه فاصله ای باشدو  اگر کشورهایی هستند که سه سال است همسایه شان را بمباران میکنند و به نتیجه نرسیده اند تقصیر ما نیست.

رئیس جمهور در جمع مردم سیستان تصریح کرد: حق آبه هامون باید توسط کشور افغانستان رعایت شود و برای این موضوع در تمامی دیدارها در حال پیگیری قردادهای جدیدی هستیم. تالاب هامون ثبت بین المللی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
: برای دریافت مشاوره درباره رئیس جمهور در جمع مردم زابل : از مهرماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «رئیس جمهور در جمع مردم زابل : از مهرماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید