کد مطلب: 56998 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مشاغل آینده صنعت مد و فشن (قسمت اول)

مشاغل آینده صنعت مد و فشن (قسمت اول)

با توجه به پیشبینی ها و روندی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم، به مشاغل جدیدی در دنیای مد و فشن نیاز بیشتری پیدا خواهد شد.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر بخواهید در مورد انتخاب شغل در صنعت فشن تصمیم بگیرید ممکن است به گزینه هایی مانند طراح لباس، استایلیست، عکاس، یا نویسنده مد فکر کنید. در واقع این ها بخش کوچکی از صنعت مد را فرا می گیرند. صنعت مد طی سالیان گذشته تغییرات بسیاری کرده است و با ظهور تکنولوژی و ترند های جدید، اولویت های شرکت ها و موقعیت های شغلی آن ها نیز در سراسر دنیا دستخوش تغییراتی شده است. در این بخش از آسمونی به معرفی شش شغلی می پردازیم که در آینده ای نزدیک روند رو به رشدی را طی می کنند و بسیار مورد توجه قرار خواهند گرفت.

صنعت مد و فشن

مهندس پرینتر سه بعدی

یکی از سخت ترین بخش های کار برای طراحان پروسه تولید است. استفاده از پرینتر سه بعدی این فرایند را ساده تر و کم هزینه تر می کند. بسیاری از طراحان مشهور مانند شنل و آیریس فن هارپن برای تولید طرح های خود از پرینتر های سه بعدی استفاده می کنند. این زمینه رابطی است میان پیاده کردن ابعاد فنی صنعت فشن و داشتن یک دید خلاقانه! هر چه که استفاده از این ابزار بیشتر می شود، تقاضای متخصصان این حوزه نیز بالاتر می رود. در واقع در این فرایند به جای استفاده از پارچه و کم و زیاد کردن اطراف آن ، پرینتر سه بعدی همه چیز را از هیچ می سازد و قطعا در آینده نقش بیشتری در صنعت مد ایفا خواهد کرد.

پرینتر سه بعدی

روانشناس مصرف کننده

در طی سال ها، لباس به آینه ای از شخصیت ما تبدیل شده است. این اتفاق باعث تشکیل گروهی به نام "روانشناسان فشن" شده است. این گروه تئوری های روانشناختی را در مورد آنچه که می پوشیم، آنچه که لباسمان نشان می دهد، احساسات ما و هم چنین پوشش افرادی که با آن ها در ارتباط هستیم ارائه می دهند. روانشناس مصرف کننده با آژانس ها و برند ها کار می کند و به آن ها کمک می کند تا رفتار و خواسته های خریدار نهایی را بهتر درک کنند تا کسب و کار خود را براساس آن پیش ببرند. برای ورود به این حوزه لارم است که هم روانشناس باشید و هم با نوروساینس، انسان شناسی و جامعه شناسی آشنایی داشته باشید.

روانشناس مصرف کننده

این شغل در سال های اخیر به وجود آمده است و بسیاری از برند های مطرح جهان نیز از مشاوره های این افراد بهره می برند. شاید به نظر برسد که این شغل مناسب شرکت های بزرگ و چند ملیتی است که نیاز دارند مصرف کنندگان خود را در سراسر جهان با آداب و رسوم، زبان و فرهنگ های مختلف بشناسند، اما بالاخره به علت پیچیده شدن جوامع و نیاز های انسانی حتی برند های کوچک نیز برای موفقیت و درک درست تر نیاز های مشتریان خود، به استفاده از این خدمات نیاز پیدا می کنند.

دانشمند داده

فراگیری ماشین پیشرفته نه تنها در صنعت فشن، بلکه در صنایع دیگر هم به یکی از ارکان های ضروری تبدیل شده است. در صنعت مد برند ها نیاز دارند تا رفتار خریداران را پیش بینی کنند و نیاز ها آینده آن ها را بدانند، به همین علت، اهمیت استفاده از این ماشبن های پیشرفته دوچندان می شود. بر اساس مطالعات شرکت مشاوره مارکتینگ (McKinsey) ، اگر یک فروشنده از داده ها برای تحلیل های خود استفاده کند، می تواند تا 60 درصد سود عملیاتی خود را افزایش دهد. در نتیجه، بسیاری از شرکت ها در دنیای امروزی دیگر به دنبال آمار و ارقام ساده نیستند بلکه از هوش مصنوعی، یادگیری عمیق و توصیه های شخصی سازی شده که در حد تک تک مشریان دقیق است استفاده می کنند.

دانشمند داده

مجله معتبر کسب و کار هاروارد به شغل دانشمند داده لقب جذابترین شغل قرن را داده است و این شغل به تازگی وارد صنعت مد شده است. امروزه هزاران دانشمند داده در استارت آپ های فشن و  شرکت های بزرگ مد مشغول به کار هستند و از یادگیری ماشین و دیگر تکنیک های عددی استفاده می کنند تا نتایج داده محوری از رفتار مشتریان ارائه دهند. این شغل ترکیبی از یادگیری ماشین، مهندسی و مدیریت است.

سه شغل دیگر از این لیست باقی مانده است که در چند روز آینده به آن می پردازیم. حالا نویبت شماست، کدام یک از این رشته ها برای شما جذابیت بیشتری دارد؟

معرفی نویسنده:

کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی هستم. اگه به دنیای هنر و ادبیات و آموزش زبان علاقه دارید، با من همراه باشید. تو آسمونی قراره چیزای زیادی یاد بگیریم.

ثبت نظر درباره «مشاغل آینده صنعت مد و فشن (قسمت اول)»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 3 = ?