کد مطلب:  56533 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ریزش احتمالی بیشتر سکه و ارز ؛ بازار‌ها به کدام سمت و سو می ‌روند؟

ریزش احتمالی بیشتر سکه و ارز ؛ بازار‌ها به کدام سمت و سو می ‌روند؟

بازار سرمایه نیز برخلاف روند بازار ارز و سکه در روزهای آغازین این هفته با اُفت شدید همراه بود اما با کاهش نرخ ارز در آخرین روزهای معاملات بازار سرمایه با رشد شاخص بورس مواجه شد.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

دومین هفته آبان 99 با افزایش چشمگیر نرخ ارز و سکه اغاز شد که در روز‌های پایانی هفته این اروند پایدار نماند و شاهد کاهش نرخ ارز و سکه بوده ایم که به دنبال کاهش نرخ ارز بازار سرمایه پس از مدت‌های رشد شاخص را تجربه کرد.

به گزارش آسمونی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در دومین هفته آبان 99 بازار‌های مالی دستخوش تغییرات چشمگیری شدند به طوری که بازار ارز و سکه در ابتدای هفته با کاهشی اندک در قیمت کار خود را شروع کرد که این روند در روزهای بعد پایدار نماند و افزایش نرخ تا پنجمین روز هفته ادامه داشت که در آخرین روز معاملات برخی رویداد‌های سیاسی از جمله انتخابات آمریکا سبب شد نرخ ارز و سکه به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
بازار سرمایه نیز برخلاف روند بازار ارز و سکه در روزهای آغازین این هفته با اُفت شدید همراه بود اما با کاهش نرخ ارز در آخرین روزهای معاملات بازار سرمایه با رشد شاخص بورس مواجه شد.

تاثیر تحولات سیاسی بر بازار ارز

در دومین هفته آبان 99 بازار ارز با کاهشی اندک معاملات خودر را آغاز کرد، اما در روز‌های بعد شاهد افزایش نرخ ارز بوده ایم،که در آخرین مروز معاملات هفته قیمت دلار و یورو ریزش قیمت شدیدی را تجربه کردند به طوری که نرخ دلار و یور در اولین روز هفته به ترتیب با نرخ 27 هزار و 720 تومان و 32 هزار و 350 تومان معامله شدند.
البته در روز‌های بعد نرخ دلار از کانال 28 هزار تومان عبور کرد و قیمت یورو نیز بیش از 34 هزار تومان افزایش یافت، اما در آخرین روز معاملات نرخ دلار و یورو ریزش شدیدی داشت و در نهایت دلار با مبلغ 26 هزار و 350 تومانو یورو نیز با نرخ 30 هزار و 900 تومان داد و ستد شدند.

افزایش فروش دلار در صرافی ها

به گفته فعالان بازار ارز، با احتمال برنده شدن دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا جو بازار ارز ریزشی شده است و قیمت‌ دلار و یورو تا حدود 4000تومان کاهش یافته است.
همچنین خرید برای دلاری هم وجود ندارد و بیشتر مراجعه‌کنندگان به صرافی‌ها قصد فروش ارز‌های خود را دارند.بر این اساس، انتظار می‌رود کاهش قیمت دلار همچنان ادامه‌دار باشد و حتی در همین رابطه برخی صرافی‌ها اظهار کرده‌اند که با جو فعلی احتمال ریزش نرخ بین 20 تا 22هزار تومان هم وجود دارد.

کاهش نرخ دلار باعث ریزش 2 میلیون تومانی قیمت سکه شد

تفییرات نرخ طلا و سکه در دومین هفته آبان 99 همسو با بازار ارز بوده است که در اولین روز هفته نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 13 میلیون و 400 هزار تومان بوده است که این رقم در روز‌های بعد به کانال 14 میلیون تومانی رسید و در نهایت در آخرین روز هفته به نرخ 13 میلیون و 100 هزار تومان رسید همچنین هر گرم طلای 18 عیار از قیمت یک میلیون و 235 هزار تومان به یک میلیون و 315 هزار تومان رسید.
کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه باعث کاهش حباب سکه شد

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر درباره نوسات قیمت طلا و سکه در بازار گفت:نرخ طلا و سکه در روز‌های ابتدایی دومین هفته آبان 99 افزایش جشمگیری را تجربه کرد که البته در اخرین روز معاملات هفته با کاهش نرخ ارز قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافت باتوجه به تحولات سیاسی در آمریکا اونس جهانی در آخرین روز معاملات حدود 19 دلار افزایش یافت، اما برخلاف این افزایش، نرخ سکه در روز پنجشنبه (15 آبان) همسو با کاهش قیمت ارز حدود 2 میلیون و 400 هزار تومان کاهش یافت.

کشتی آرای بیان کرد: با توجه با کاهش قیمت سکه در آخرین روز هفته سکه 15 درصد و هر گرم طلای 18 عیار حدود 10 درصد کاهش قیمت را تجربه کردند همچنین حباب سکه تقریبا 600 هزار تومان کاهش یافته است که به دنبال آن کاهش تقاضا در بازار حاکم بوده است.

او افزود: آخرین قیمت‌های موجود دربازار عبارتند از: سکه طرح قدیم حدود 12 میلیون و 800 هزار تومان، هر قطعه سکه طرح جدید 13 میلیون و 100 هزار تومان و نیم سکه 7 میلیون و 100 هزار تومان است که نسبت به روز چهار شنبه (14 آبان) حدود 600 هزار تومان کاهش یافته است.
کشتی آرای تصریح کرد: آخرین قیمت ربع سکه در این هفته 5 میلیون و 400 هزار تومان است که حدود 300 هزار تومان نسبت به روز چهار شنبه کاهش داشته است و سکه یک گرمی با کاهش 150 تومانی به 2 میلیون و 750 تومان رسید.
او اظهار کرد: معتقدم نمی‌توان وضعیت بازار طلا و سکه را در روز‌های آینده پیش بینی کرد چراکه تحولات سیاسی و عوامل تاثیر گذار در اقتصاد با سرعت زیادی در حال تغییر هستند.

شاخص کل بورس روند صعودی را از سر گرفت

همایون دارابی کاشناس بازار سرمایه در باره تغییرات شاخص کل گفت: در هفته گذشته بازار سرمایه دچار اُفت هیجایی بوده است و هر زمان احتمال داشت بازار به سمت رشد مثبت برگردد چراکه قیمت ها به صورت چشمگیری کاهش یافت و اکثر تحلیلگران بازار های مالی معتقد بودند که بازار ارزندگی خرید را دارد اما عواملی ازجمله بازارهای جهانی نفت ، مواد خام و انتخابات آمریکا سبب شد که تصمیم گیری در باره این موضوع سخت شودو بازار نیاز به یک بازیابی دارد.

او افزود: دربازار سرمایه بعد از هر دوره افت یک دوره بازگشت به روزهای رشد شاخص را تجربه می کند و تاجایی پیش می رود که شاید لازم نباشد قیمت ها از این میزان بیشتر کاهش یابد ،البته ارزنگی قیمت ها سبب شد بازار سرمایه به روند صعودی باز گردد از طرف دیگر قیمت نفت برنت بیشتر از 40 دلار تثبیت شد همچنین نرخ مس در قیمت 6 هزار و 800 دلار پایدار ماند و روی نیز به مبلغ 2 هزار و 600 دلار رسید و به طوری کلی قیمت ها در بازار های جهانی دستخوش بازیابی جدیدی شد که این تغییر در نوع خود خوب بود که سبب شد در آخرین روز معاملات رشد بازار بورس مثبت باشد.

دارابی تصریح کرد: انتخابات آمریکا بر بازار سرمایه تاثبر مستقیم ندارد البته این نکته را نباید فراموش کرد که بازار های مالی در سطح بین الملل در حالت انتظار قرار گرفته بودند چرا که برای برخی از بازار ها مانند نفت مهم است که نتیجه انتخابات آمریکا چه می شود همچنین این موضوع برای اقتصاد کشور برای مواد خام تاثیر گذار است. این گونه عوامل سیاسی در چند روز تاثیر گذار هستند که بعد از آن بازار در سطح تعادلی جدید به فعالیت خود ادامه می دهد.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به طور کلی شاید اُفت قیمت ارز در بازار های جهانی و بازار های داخلی بیش از این رخ ندهد و این بازگشت قیمت دلار سبب می شود شرکت های صادرات محور بتوانند با یکدیگر رقابت داشته باشند.
او گفت : قیمت ها در بورس به میزان بسیار مناسبی اصلاح شده است و اکثر شرکت ها قیمت سهامشان نصف شده است و این امر سبب می شود بازار پتاسیل بازیابی را به دست بیاورد.

نظر خود را درباره «ریزش احتمالی بیشتر سکه و ارز ؛ بازار‌ها به کدام سمت و سو می ‌روند؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید