کد مطلب:  20476  3 نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
نماز میت

نماز میت

نماز میت یکی از واجبات می باشد که پیش از دفن شخصی که فوت شده خوانده می شود. اما آیا می دانید نماز میت چند رکعت است و چگونه خوانده می شود؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه

نحوه خواندن نماز میت چگونه است؟

پیش نماز میت نسبت به بیان خواندن متن نماز اقدام می نماید و اگر چه نماز میت یک امر واجب و به عنوان نماز به شمار می‌آید، ولی یک نحوه دعا و درخواست از خدا است، از این جهت وضو لازم ندارد، زیرا اگر در کلمات آن دقت کنیم، این معنا به خوبی استفاده می‌شود و البته این نماز رکوع و سجود ندارد و کاملاً ایستاده خوانده می شود. در ادامه این بخش آسمونی با روش خواندن نماز میت بصورت دقیق آشنا خواهید شد. اگر می خواهید بدانید که نماز میت نماز میت چند رکوع دارد، چند سجده و چند تکبیر دارد به خواندن این مطلب ادامه دهید.

برای کسی که می‌خواهد نماز میت بخواند، لازم نیست شرایط لازم در نماز مانند طهارت بدن و لباس و غیره را دارا باشد یعنی کسی که می‌خواهد نماز میت بخواند، همانطور که گفته شد لازم نیست با وضو یا غسل یا تیمم باشد و بدن و لباسش پاک باشد و اگر لباس او غصبی هم باشد اشکال ندارد. اگر چه بهتر آن است که تمام چیزهایی را که در نمازهای دیگر لازم است رعایت کند.

واجبات نماز میت

 • قیام

 یعنی کسی که نمازمیت می‌خواند باید ایستاده نماز را به جا بیاورد مگر آنکه قادر به قیام نباشد.

 • نیت و قصد قربت

 یعنی در موقع نیت میت را معین نماید و نماز را به قصد قربت بخواند.

 • استقبال قبله

 کسی که بر میت نماز می‌خواند، باید رو به قبله باشد و واجب است میت را مقابل او به پشت بخوابانند به طوری که سر میت به طرف راست نمازگزار و پای او به طرف چپ نمازگزار باشد.

 • تکبیرات پنج‌گانه

 و این که این تکبیرات و دعاهای پشت‌سر آنها را به طوری به دنبال هم بخواند که نماز از صورت نماز خارج نشود و موالات آن حفظ گردد. از میان واجبات ذکر شده، نیت و قیام برای فرد قادر و تکبیرات رکن نماز میت هستند و بقیه واجب‌ها غیر رکن هستند.

مستحبات نماز میت

 1. کسی که نماز میت می‎خواند با وضو یا غسل یا تیمم باشد و احتیاط مستحب آن است که در صورتی تیمم کند که وضو و غسل ممکن نباشد،یا بترسد که اگر وضو بگیرد، یا غسل کند به نماز میت نرسد.
 2. اگر میت مرد است، امام جماعت یا کسی که فرادی بر او نماز می‎خواند، مقابل وسط قامت او بایستد و اگر میت زن است، مقابل سینه‎اش بایستد.
 3. پا برهنه نماز بخواند.
 4. در هر تکبیر دست‎ها را بلند کند.
 5. فاصله او با میت به قدری کم باشد، که اگر باد لباسش را حرکت دهد به جنازه برسد.
 6. نماز میت را به جماعت بخواند.
 7. امام جماعت تکبیر و دعاها را بلند بخواند و کسانی که با او نماز می‎خوانند آهسته بخوانند.
 8. در جماعت اگر چه مأموم یک نفر باشد، عقب امام بایستد.
 9. نمازگزار به میت و مۆمنین زیاد دعا کند.
 10. پیش از نماز سه مرتبه بگوید: «الصَّلاة».
 11. نماز را در جایی بخوانند که مردم برای نماز میت بیشتر به آنجا می‎روند.
 12. زن حایض اگر نماز میت را به جماعت می‎خواند، در صفی تنها بایستد.

چرا در نماز میت رکوع و سجده وجود ندارد؟

علت رکوع و سجده نداشتن نماز میت، این است که این نماز در حقیقت نماز واقعی نیست لذا شرایط نماز واقعی را ندارد؛ مانند طهارت لباس، پاکی بدن از نجاست و...، بلکه دعایی است که مومنان در حق میت می‌ کنند.

یونس بن یعقوب از امام صادق سوال کرد؛ آیا بی‌ ‏وضو می‌توان نماز میت خواند؟ حضرت فرمود بلی، نماز میت تکبیر، تسبیح، تحمید و تهلیل است، همان‌گونه که در منزل تکبیر و تسبیح می‌‏گویی.‏

شیوه اقامه نماز میت چگونه است؟

نماز میت پنج تکبیر دارد و اگر نمازگزار پنج تکبیر به این ترتیب بگوید کافی است:

"اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاّالله وَاَنَّ مُحَمَّداً رَسوُلُ اللهِ"

 "اللّهُمَّ صَلّ علی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمّد"

 "اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ"

"اللّهُمَ اغْفِر لِهذا الْمیِّتِ" و اگر زن است بگوید:"اللّهُمَ اغْفِر لِهذهِ الْمیِّتِ"

 "اَشْهَدُ اَنْ لا الهَ الاَّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ اَرْسَلَهُ بالْحَقِّ بَشیراً وَ نَذیراً بَیْنَ یَدَیِ الساعَهِ"
و گواهی می دهم که معبودی جز خدا نیست، یگانه و بی شریک است. و گواهی می دهم که محمّد بنده و فرستاده اوست، که او را به حق، مژده دهنده و بیم دهنده پیشاپیش قیامت فرستاده.

و بعد از تکبیر دوم بگوید:

"اَللهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ بارِکْ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ ارْحَمْ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد کَاَفْضَلِ مَا صَلَّیْتَ وَ بارَکْتَ وَ تَرَحَّمْتَ عَلی ابْراهیمَ وَ آلِ اِبْراهیمَ انَّکَ حَمیدٌ مَجیدٌ وَ صَلِّ عَلی جَمیعِ الاْنْبیاءِ وَ الْمُرْسَلینَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصِّدیقینَ وَ جَمیعِ عِباد اللهِ الصالِحینَ"
خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، و بر محمّد و خاندان محمّد برکت ده، و محمّد و خاندان محمّد را رحم کن، همانند برتر درود و برکت و رحمتی که بر ابراهیم و خاندان ابراهیم نمودی، به درستی که تو ستوده و بزرگواری، و بر همه پیامبران و فرستادگان درود فرست.

و بعد از تکبیر سوم بگوید:

"اَللهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُومِنینَ وَ الْمُومِناتِ وَ الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ الاْحْیاءِ مِنْهُمْ وَ الاْمْواتِ تابعْ بَیْنَنا وَ بَیْنَهُمْ بالْخَیْراتِ انَّکَ مُجیبُ الدَّعَواتِ انَّکَ عَلی کُلِّ شَیْء قَدیرٌ"
خدایا مردان و زنان مومن و مسلمان چه زنده و چه مرده از آنان را بیامرز، پیوند ده میان ما و آنها را به خیرات ، به درستی که تو اجابت کننده دعاهایی ، به درستی که تو بر هر چیزی توانایی.

و بعد از تکبیر چهارم اگر میت مرد است بگوید:

"اَللهُمَّ انَّ هذا عَبْدُکَ وَ ابْنُ عَبْدکَ وَ ابْنُ اَمَتِکَ نَزَلَ بکَ وَ اَنْتَ خَیْرُ مَنْزُول بهِ اَللهُمَّ اِنا لا نَعْلَمُ مِنْهُ الا خَیْراً وَ اَنْتَ اَعْلَمُ بهِ مِنا اَللهُمَّ اِنْ کانَ مُحْسناً فَزدْ فی اِحْسانِهِ وَ اِنْ کانَ مُسییاً فَتَجاوَزْ عَنْهُ وَ اغْفِرْ لَهُ اَللهُمَّ اجْعَلْهُ عِنْدَکَ فی اَعْلی عِلِّیینَ وَاخْلُفْ عَلَی اَهْلِهِ فِی الْغابرینَ وَ ارْحَمْهُ برَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الراحِمینَ"
خدایا این بنده تو، و فرزند بنده تو، و فرزند کنیز توست نزد تو فرود آمده، و تو بهترین کسی هستی که نزد او فرود می آیند، خدایا ما از او جز خوبی نمی دانیم، و تو از ما درگذر، و او را بیامرز، و نزد خود در بالاترین جایگاه قرارش ده، و بر خاندانش در میان زندگان جانشین او باش به مهربانی ات ای مهربان ترین مهربانان.

و بعد تکبیر پنجم قنوت را بگوید.
ولی اگر میت زن است بعد از تکبیر چهارم بگوید:

"اَللهُمَّ اِنَّ هذهِ اَمَتُکَ وَ ابْنَهُ عَبْدکَ وَ ابْنَهُ اَمَتِکَ نَزَلَتْ بکَ وَ اَنْتَ خَیْرُ مَنْزُول بهِ اَللهُمَّ اِنا لا نَعْلَمُ مِنْها الا خَیْراً وَ اَنْتَ اَعْلَمُ بها مِنا اَللهُمَّ اِنْ کانَتْ مُحْسنَهً فَزدْ فی اِحْسَانِها وَ اِنْ کَانَتْ مُسییَهً فَتَجاوَزْ عَنْها وَ اغْفِرْ لَها اَللهُمَّ اجْعَلْها عِنْدَکَ فی اَعْلی عِلِّیینَ وَ اخْلُفْ عَلی اَهْلِها فِی الْغابرینَ وَ ارْحَمْها برَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الراحِمینَ"
خدایا این کنیز تو و دختر بنده تو، و دختر کنیز توست، بر تو فرود آمده، و تو بهترین کسی هستی که بر او فرود می آیند، خدایا ما از او جز خوبی خبر نداریم، و تو از ما به او داناتری، خدایا اگر نیکوکار است بر نیکی اش بیفزا، و اگر بدکار است از او درگذر، و او را بیامرز، و نزد خود در بالاترین جایگاه ها قرارش ده و بر خاندانش در میان زندگان جانشین او باش، و به مهربانیت به او رحم کن، ای مهربان ترین مهربانان.

کسی که نماز میت را به جماعت می خواند، باید تکبیرها و دعاهای آن را هم بخواند.

نکته: در پاسخ به اینکه نماز میت چند قنوت دارد باید بگوییم که بعد تکبیر پنجم دست در حالت قنوت قرار بگیرید و برای میت دعا کنید تا نماز تمام شود.

احکام کامل نماز میت

خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی، وحید: نماز خواندن بر میّت مسلمان یا بچه ای که محکوم به اسلام و شش سال او تمام شده باشد واجب است.

مکارم: واجب است برهر میّت مسلمان و بالغ نماز بخوانند و بر بچه نابالغ اگر کمتر از شش سال نداشته باشد نیز احتیاط واجب آن است که نماز بخوانند.

بهجت: نماز خواندن بر میّت شیعه اثنا عشری واجب است، بلکه بر هر مسلمان که شهادتین می گوید تا وقتی که چیزی که منافات با شهادتین دارد از او صادر نشده باشد بنابراقوی واجب است. و خواندن نماز میّت بر کسانی که محکوم به کفر هستند مثل غلاة و خوارج و نواصب جایز نیست. نماز میّت بر بچه اگر شش سالش تمام شده باشد واجب است، بلکه بنابر احتیاط اگر عارف به نماز باشد و کمتر از شش سال هم داشته باشد باید بر او نماز بخوانند، ولی باید پدر ومادر آن بچه یا یکی از آنان مسلمان باشند و اگر عارف به نماز نیست باید شش سالش تمام شده باشد.

سیستانی: بنابر احتیاط واجب نماز خواندن بر بچه ای که شش سال او تمام نشده ولی نماز را می فهمیده، لازم است و اگر نمی فهمیده خواندن نماز بر او رجاءً مانعی ندارد؛ و امّا نماز خواندن بر بچه ای که مرده به دنیا آمده مستحبّ نیست.

 • نماز قضای میت چند رکعت است؟

وقتی فردی در قید حیات است نمی توان برایش نماز قضا خواند. فرد تا زنده وقتی است باید نمازهای واجبش را بخواند. در نماز قضای میت نیازی نیست خصوصیات میت گفته شود، و ترتیب نمازهای قضا برای میت درست مانند نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا می باشد.

: برای دریافت مشاوره درباره نماز میت فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «نماز میت» در کادر زیر بنویسید :

5 * 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید