کد مطلب: 34897 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جزئیات کامل از طولانی‌ترین خسوف قرن/ بهترین نقاط رصدی ماه گرفتگی کجاست؟

جزئیات کامل از طولانی‌ترین خسوف قرن/ بهترین نقاط رصدی ماه گرفتگی کجاست؟

به گزارش آسمونی:مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: طولانی‌ترین خسوف قرن در مرداد ماه امسال رخ می‌دهد که این...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به گزارش آسمونی:مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: طولانی‌ترین خسوف قرن در مرداد ماه امسال رخ می‌دهد که این پدیده در سراسر ایران قابل رؤیت است. مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره ماه‌گرفتگی (خسوف) پنجم مرداد 97 اظهار کرد: شبانگاه جمعه پنجم مرداد 97 ماه‌گرفتگی (خسوف) رخ می‌دهد که از نوع گرفت کامل ماه است؛ این گرفت ساعت 21 و 45 دقیقه با قرار گرفتن ماه در نیم سایه زمین شروع و در ساعت 22 و 53 دقیقه گرفت کلی ماه آغاز می‌شود.وی در باره مدت زمان گرفت کلی ماه در شبانگاه جمعه پنجم مرداد 97 بیان کرد: مدت زمان گرفت کلی ماه یک ساعت و 43 دقیقه است بنابراین این ماه‌گرفتگی، طولانی‌ترین ماه گرفتگی کامل در قرن 21 است؛ با خروج ماه از نیم سایه زمین در ساعت 3 و 58 دقیقه بامداد شنبه ششم مرداد 97 این ماه‌گرفتگی به طور کامل پایان پیدا می‌کند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: جنوب آمریکا، قاره‌های اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا شاهد ماه گرفتگی کامل جمعه شب هستند، همچنین در ایران هم شرایط برای مشاهده طولانی‌ترین گرفت کامل ماه در قرن 21 مهیا است.

عتیقی تأکید کرد: ماه‌گرفتگی جمعه پنجم مرداد 97 متعلق به دوره (ساروس) صدوبیست‌ونهم است و سی‌وهشتمین گرفت از هفتاد‌ویک گرفت این دوره است؛ از ابتدای قرن 21(سال 2001 میلادی) تاکنون 17 گرفت کامل ماه رخ داده است و در طول قرن حاضر 85 گرفت کامل ماه به وقوع می‌پیوندد.

وی تصریح کرد: در گرفت شبانگاه پنجم مرداد 97، ماه صد و سه دقیقه به طور کامل در سایر زمین قرار دارد؛ این گرفت، طولانی‌ترین گرفت قرن است؛ گرفت طولانی بعدی 102 دقیقه (با یک دقیقه اختلاف نسبت به گرفت امسال) اوایل تیر 1408 خورشیدی رخ می‌دهد که در تهران رؤیت نمی‌شود و ماه در آسمان غروب می‌کند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار کرد: گرفت طولانی بعدی مرداد 1415 خورشیدی به وقوع می‌پیوندد که 95 دقیقه ماه به طور کامل در سایه زمین قرار دارد که آن گرفت هم در تهران با توجه به موقعیت روز مشاهده نمی‌شود.

وقوع صفر تا سه ماه گرفتگی در هر سال

عتیقی بیان کرد: ماه‌گرفتگی در هر سال بین صفر تا سه بار اتفاق می‌افتد به این صورت که در برخی سال‌ها ساکنان زمین شاهد این پدیده نیستند و حداکثر سه بار در سال ماه در وضعیت گرفته قرار می‌گیرد.

انواع ماه‌گرفتگی

وی درباره انواع ماه‌گرفتگی افزود: ماه گرفتگی شامل سه نوع نیم سایه، جزئی و کامل می‌شود؛ در هنگام ماه‌گرفتگی زمین بین خورشید و کره ماه  است و سایه زمین بر روی ماه می‌افتد؛ خورشید منبع پراکنده نور بوده بنابراین در پشت زمین مخروط بسته سایه و در اطراف این مخروط بسته، مخروط باز نیم سایه قرار دارد و به علت اینکه نور خورشید بر اثر برخورد با جو زمین شکسته می‌شود و طول موج قرمز در مخروط سایه پس از عبور از جو زمین وجود دارد رنگ ماه در هنگام گرفت کلی قرمز است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: فردی فرانسوی به نام «دانژان» با توجه به اینکه ماه از قطر سایه یا یکی از وتر‌های مقطع دایره‌ای مخروط سایه زمین عبور کند رنگ ماه را در هنگام گرفت کلی از قرمز مایل به صورتی تا قرمز تند جگری طبقه‌بندی کرده است.

عتیقی یادآور شد: اگر ماه از قطر سایه زمین عبور کند طولانی‌ترین خسوف به وقوع می‌پیوندد که این شرایط برای گرفت کامل ماه در شبانگاه جمعه پنجم مرداد 97 رخ می‌دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «جزئیات کامل از طولانی‌ترین خسوف قرن/ بهترین نقاط رصدی ماه گرفتگی کجاست؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 2 = ?