کد مطلب: 47118 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
خطبه های نماز جمعه تهران 22 شهریور 98

خطبه های نماز جمعه تهران 22 شهریور 98

امام جمعه موقت تهران گفت: اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی متولد نمی‌شد، از گردنه سخت دفاع مقدس با قدرت عبور نمی‌کردیم و امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر، لبنان مقاوم و خط‌شکن، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت.
زمان مطالعه: 4 دقیقه
خطبه های نماز جمعه تهران 22 شهریور 98 - fridays-pray-98-06-22
خطبه های نماز جمعه تهران 22 شهریور 98 - fridays-pray-98-06-22
خطبه های نماز جمعه تهران 22 شهریور 98 - fridays-pray-98-06-22

به گزارش آسمونی : حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه عبادی نماز جمعه امروز تهران، اظهار کرد: چهل سال است که انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری به دست آورده است.وی ادامه داد: این منظومه فکری با تمام ارزش‌ها یک جریان عظیم و قدرتمند سیاسی و اجتماعی است که با مرواریدهای غلتان اشک جرعه جرعه معرفت، بصیرت، شجاعت و معنویت را در کام جان و روان انسان می‌ریزد و مهمترین منبع حیات امت اسلامی در طول تاریخ بوده و خواهد بود.

امام جمعه تهران در وصف عاشورا افزود: عاشورا منظومه فکری است که هم راه را می‌نمایاند و هم بستر حرکت پرشتاب انسان و جامعه را هموار می‌کند و مخاطب شایسته خود را تربیت نموده و به مقصد می‌رساند.وی گفت: عاشورا جنگ بین دو اسلام است؛ اسلام یزیدی و اسلام دین‌مدار، اخلاق‌مدار، عزت‌مدار و در یک کلمه اسلام ناب محمدی و انقلابی. مدرسه عاشورا با درس استقامت، ایستادگی و بصیرت، فرهنگ مسلط امروز جوامع بشری را به فرهنگ انقلابی، مقاوم و پیروز تبدیل کرده است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی متولد نمی‌شد، از گردنه سخت دفاع مقدس با قدرت عبور نمی‌کردیم و امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر، لبنان مقاوم و خط‌شکن، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت. ایوترابی فرد گفت: با برافراشتن پرچم سرخ عاشورا جنگ تمام عیار اقتصادی غرب نردبان رشد و جهش اقتصادی ایران اسلامی خواهد بود.

وی افزود: عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است. این پدیده مولد هر سال با درخششی نو ظهور می‌کند و انوار فروزانش را بر جوامع انسانی می‌تابد. عاشورا بزرگترین پیروزی تاریخ اسلام است. مورخ و اندیشمند اسکاتلندی می‌نویسد که حسین و یارانش ثابت کردند که تفوق عددی اهمیتی ندارد و پیروزی حسین با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است. پیروز صحنه عاشورا حسین بن علی بن ابی‌طالب است.

وی در ادامه گفت: تمدن اسلامی که رهبر معظم انقلاب جوانان را به آراستگی علمی، اخلاقی و رفتاری برای فراهم آوردن زمینه ظهور این تمدن در گام دوم انقلاب دعوت کردند، بدون تردید جان مایه خود را از عاشورای حسینی گرفته است.

امام جمعه تهران خاطرنشان کرد که در عاشورا شاخص‌های تمدن اسلامی و نظم نوین جهانی تبلور یافته است.وی در همین راستا گفت: عاشورا تبلور انسان، جامعه و حاکمیت در تراز اسلام است و ما تفکر عاشورا و اندیشه عاشورا را در بستر خلق و تربیت انسان در تراز دین و جامعه در تراز قرآن و شکل‌گیری نظام دینی مبتنی بر اسلام و وحی می‌دانیم.

وی تاکید کرد: موضوع عاشورا تربیت انسان است و با تربیت انسان، جامعه انسانی ساخته می‌شود و نظام سیاسی با محوریت شخصیتی همچون امام حسین (ع) است.

وی به اظهارات یک مورخ آلمانی در خصوص قیام امام حسین (ع) اشاره کرد و گفت: امام حسین (ع) به مردم نشان داد که ظلم و ستمگری پایدار نیست. اگر مدرسه عاشورا نبود، یمن نمی‌توانست استقامت کند و برگ درخشان و زرینی خلق کند. بنای ستم هرچند ظاهراً عظیم و استوار باشد در برابر حقیقت همچون پر کاهی است. آمریکا و استکبار جهانی و متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند که نگاه ما به مستکبران برگرفته از نگاه امام حسین (ع) است.وی در ادامه گفت: یک نویسنده فرانسوی معاصر می‌گوید که عزاداران می‌دانند که استعمار و استثمار را نباید قبول کرد. سیاه پوشان در عزای امام حسین (ع) که عظمت عاشورا را در سوگواری‌ها فریاد کردند، منطق عاشورا را فریاد نمودند. این منطق دنیای اسلام را به جبهه پیروز تبدیل کرده است. مسیر خلق قدرت و رسیدن به عزت، مدرسه عاشوراست.

ابوترابی فرد همچنین گفت: مدرسه عاشورا مدرسه اخلاق، معرفت، ایستادگی و عبادت است. جامعه عاشورایی ما باید در تمامی عرصه‌ها نماد و مظهر عاشورا باشد.

امام جمعه تهران در خطبه‌ دوم نماز جمعه با گرامی داشت یاد آیت‌الله طالقانی، اولین خطیب جمعه تهران و با اشاره به ماجرای خودسوزی یکی از علاقه مندان فوتبال گفت: از دستگاه قضایی کشور تشکر می‌کنم که با تکریم خانواده آسیب دیده در این حادثه اخیر فصل جدیدی در حل معضلات اجتماعی گشودند. امیدوارم با اتخاذ روش‌های مناسب جهت حل چالش‌ها گام برداریم که سید آزادگان در طول اسارت خود با استفاده از این روش ها بسیاری از چالش‌ها را به فرصت تبدیل کرد.وی در ادامه گفت: عاشورائیان استحکام رأی و اصالت اندیشه داشتند و لذا جامعه بشری باید نافذ البصیره باشد. اگر این بصیرت نبود، امروز پیروزی های بزرگ در دستان قدرتمند شما نبود و اگر این بصیرت ارتقا پیدا کند، چالش‌های اقتصادی و مدیریتی رخت خواهد بست.

ابوترابی فرد افزود: حضرت عباس جان خود را در رکاب رهبر فدا کرد؛ اگر نبود عنصر امامت و امت وفادار امروز جبهه مقاومت اسلامی شکل نمی‌گرفت و این نشأت گرفته از فرهنگ عاشورایی است.

ابوترابی فرد در تبیین منطق عاشورا گفت: منطق عاشورا افرادی مانند زهیر را می‌سازد. لذا نیازمند منطقی هستیم که انسان ساز باشد. جامعه دو قطبی نمی‌تواند اقتدار خلق کند و باید همه در کنار هم و در کنار رهبر صالح، شجاع، بصیر و مقتدر بایستیم.

امام جمعه موقت تهران سپس تاکید کرد: دست آنان که از نظام فاصله دارند را بفشاریم و آنان را به قله نزدیک کنیم مبادا خود را از آنان برتر ببنیم. مبادا خود را شاخص ببنیم. در این صورت نمی‌توانیم یک عامل مؤثر در تقریب دل‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه حسین(ع) که عاشورا ساخته زهیر تربیت می‌کند، گفت: این مکتب دغدغه تربیت انسان دارد. لذا با منطق حسینی با قول نیکو و کلام آراسته به ادب باید انسان ساز باشیم. لذا این منطق اباعبدالله الحسین است که حر و زهیر را می‌سازد.ابوترابی‌فرد تأکید کرد: اگر مقابل باطل فریاد بر نیاوریم با او محشور می‌شویم. لذا مدیران کشور و جوانان باید به این موضوع توجه کنند که حق را باید شناخت و در کنارش ایستاد. خطیب این هفته نماز جمعه تهران با بیان این نکته که سخن رهبری در مقاومت مقابل دنیای استکبار نشأت گرفته از فرهنگ عاشور است گفت: یزید زمان نظام سلطه است، آمریکا صحنه گردان فتنه‌های امروز است. آنان نگران منافع نامشروعی هستند که هر روز آن را از دست می‌دهند. بنابراین متوجه قلب فساد باشید. اباعبدالله حتی یک کلمه از ابن زیاد نمی‌گویند چون مخاطب یزید است.

وی حضرت زینب کبری(ع) را شخصیت بی‌نظیر کربلا خواند و گفت: نباید دغدغه امروز زن‌های ما این باشد که در فلان حوزه بیایند یا نیایند؟ بانوی حجاب نشین عاشورا مقابل ابن زیاد می‌ایستد و استقامت خلق می‌کند و حضرت زینب محصول مدرسه طهارت است.ابوترابی فرد در پایان گفت : حضرت زینب در برابر این‌زیاد فریادشان بلند است و می‌گویند من در کربلا چیزی جز زیبایی ندیدم. تاریخ خواهند دانست که حادثه انقلابی مولد کربلا، منظومه پیروز تاریخ است.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «خطبه های نماز جمعه تهران 22 شهریور 98»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 7 = ?