مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  39248 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
خطبه های نماز جمعه تهران 7 دی 97

خطبه های نماز جمعه تهران 7 دی 97

به گزارش آسمونی:خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به جلوه بصیرت مردم در حماسه 9 دی گفت:در این حماسه مردم...
زمان مطالعه: 7 دقیقه
خطبه های نماز جمعه تهران 7 دی 97
خطبه های نماز جمعه تهران 7 دی 97

به گزارش آسمونی:خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به جلوه بصیرت مردم در حماسه 9 دی گفت:در این حماسه مردم نشان دادند که از خواص امت هستند چراکه به وقت دشمن را تشخیص دادند و به وقت نیز راه مقابله را پیدا کردند.

آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران با دعوت به تقوا الهی بیان کرد: امیر مومنان فرمود شما را به تقوا الهی سفارش می کنم که این حق خدا بر شماست. هر نفس ما به عنایت ذات مقدس ربوبی است وجود ما ووجد فقری است . حقش این است که حریمش را نگهداریم.

وی در ادامه با اشاره به آیه 105 سوره مائده بیان کرد: در این آیه آمده مراقب خودتان باشید و خودتان را نبازید.اخلاق صرفا اخلاق فردی و اجتماعی نیست، بلکه اخلاق اجتماعی داریم. خودشیفتگی در عرصه سیاسی هم عامل سقوط است.

خاتمی با اشاره به ابعاد خودشیفتگی سیاسی ادامه داد: اولین بعد خودشیفتگی این است که انسان تحلیل خود را بهترین تحلیل بداند. امام صادق(ع) می فرماید: کسی که هیچ تحلیلی را بهتر از تحلیل خود نداند، خودشیفته است و کسی که خودشیفته شود و بگوید هر تحلیل و هر حرف من بهتر است، امام علی(ع) می فرماید به بیراهه می رود و ناتوان خواهد شد.

وی افزود: راه مقابله با خودشیفتگی سیاسی شنیدن حرف و تحلیل دیگران است. نظر خود را در معرض مشورت بگذاردی. امام علی(ع) می فرماید :کسی که از نظرات دیگران استقبال کند خطای نطر خود را می فهمد و این کمک می کند در صراط مستقیم حرکت کند.

خاتمی در ادامه تصریح کرد:دومین عرصه خود شیفتگی سیاسی کم تحملی و بی تحملی است. کسی که وارد عرصه سیاست می شود باید تحملش به اندازه یک دریا باشد، اما متاسفانه ظرفیت بعضی از سیاسیون ما به اندازه ته استکان هم نیست. تحمل مخالفان نقطه مقابل خودشیفتگی سیاسی است. باید نظرات مخالفان را شنید.

وی در ادامه با اشاره به بعد سوم خودشیفتگی سیاسی گفت: باند سالاری، گروه سالاری و حزب سالاری از دیگر ابعاد خودشیفتگی سیاسی است.بنده در این تحلیلم نظر به هیچ گروهی ندارم چون متاسفانه اکثر گروه ها دچار این بیماری هستند. اینکه بگوییم که هر کسی که عضو حزب من است بهتر از دیگران می فهمد، تعصب منفی است.

وی در ادامه اظهار کرد:در یک روایتی فردی از امام سجاد پرسید نظر شما در خصوص تعصب چیست فرمورد تعصب خوب داریم و تعصب بد. تعصب خوب یعنی فردی همشهری و اقوام خود را دوست بدارد. تعصب بد این است که آدم نمره 10 حزب خود را از نمره 20 حزب دیگران بالاتر بداند.

خاتمی در ادامه بیان کرد:اینکه ادم بدی های خود را از دیگران بهتر بداند خودشیفتگی سیاسی در عرصه عمل است. نقطه مقابلش شایسته سالاری است. هر که شایسته است مسئولیت بگیرد و هر که نیست کنار برود.در سوره یوسف آیه 55 آمده است که حضرت یوسف گفت که من به درد خزانه داری می خورم چون من هم می توانم بدست بیاورم و هم میدانم چگونه خرج کنم. این یعنی شایسته سالاری.امیر مومنان علی (ع) نیز فرمود: هر که لیاقت و شایستگی دارد جای دارد به آن مسئولیت داده شود.

خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران نیز تصریح کرد: امام علی(ع) می فرماید اگر می خواهید از چاه بدبختی و گمراهی بیرون بیایید ریسمانش حریم نگه داشتن برای خدا یعنی تقوا است و اگر می خواهید در طوفان به جای مطمئنی بروید تقوا است. با تقوا از طوفان های اخلاقی، سیاسی و اجتماعی جان سالم به در می برید.

وی در ادامه با اشاره به میلاد پیامبر خدا حضرت عیسی مسیح و آغاز سال نو میلادی گفت: بهترین توصیف را قرآن از حضرت عیسی مسیح گفته است. ما که مسلمان و شیعه هستیم حریم ویژه ای برای این پیامبر خدا قائلیم و معتقدیم نمرده و به آسمان رفته و با ظهور حجت ابن حسن به زمین می آید.

خاتمی در ادامه ضمن تبریک به مسیحیان جهان بیان کرد:آبروی حضرت مسیح را حفظ کنید. متاسفانه حاکمان استکباری که خود را مسیحی می دانند در حال بردن آبروی حضرت مسیح هستند.بی تردید اگر حضرت عیسی در جمع ما بود در خط مقدم ابراز انزجار از این جنایتکارانی که لکه ننگ مسیحیت هستند قرار داشت.

وی در ادامه با اشاره به فوت آیت الله هاشمی شاهرودی بیان کرد: زیبا ترین تفسیر و تصویر را مقام معظم رهبری در پیامشان از ایشان داشتند و با هشت صفت ایشان را ستودند. اول فقیه عالی قدر دوم استاد بزرگ حوزه علمیه قم سوم دارای آثار علمی بسیار چهارم از یاران و همیاران شهید بزرگوار، شهید صدر پنجم برادر سه شهید بزرگوار ششم کارگزاری باوفا در مهم ترین تشکیلات نظام اسلامی هفتم رییس موفق مجمع تشخیص مصلحت و هشتم عصو موثر شورای نگهبان.به حق ایشان این ظرفیت را دارد که الگویی برای حوزه ها علمیه باشد. فقیهی که از دل جان دین را عین سیاست می دانست و معتقد به حاکمیت دین در صحنه بود. هر جا جایی برای خدمت بود حضور می یافت و تقویت نظام را بر خود واجب می دانست و واقعا از بن جان عنایتمند مقام معظم رهبری بود. این ارادت متقابل بود که در پیام رهبری دیدیم.

خاتمی در ادامه با اشاره به حادثه تلخ واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد، واحد علوم تحقیقات بیان کرد: این حادثه از حوادث تلخ هفته گذشته بود. ما برای درگذشتگان طلب مغفرت داریم و برای مجروحان طلب شفا از خداوند داریم. امید است که در این عرصه به گونه ای عمل شود که دیگر شاهد اینگونه حوادثی که همراه با تقصیر است نباشیم. آنچنان که ملاحظه می کنیم مسئولان با دقت مشعول رسیدگی هستند.

وی در ادامه با تشکر از قوه قضاییه به خاطر جلوه برجسته قاطعیت در برخورد با مفسدان اقتصادی بیان کرد: امیدواریم این تیغ هم چنان علیه مفسدان اقتصادی تیز باشد. ان شاءالله در همه عرصه ها این قوه در سالم سازی جامعه تلاش لازم را داشته باشد.

خاتمی در ادامه با اشاره به پویش دانشجویی روزه نجات در حمایت از مردم یمن در دانشگاه تهران که هم طلاب و هم دانشجویان در آن هستند گفت: این حرکت یک پویش مقدسی است. از دانشجو چنین حرکت دوست داشتنی و حماسی انتطار می رود. در شرایطی که مردم یمن در اوج مظلومیت هستند این عزیزان با این پویش راهی برای شنیدن و همدردی با مردم یمن باز کردند.

وی در ادامه با اشاره به سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام در هفتم دی ماه سال 1357 گفت:انصافا این نهضت موفق بوده است. نرخ با سوادی 47 درصدی سال 55 کجا و نرخ با سوادی 94 درصدی سال 95 کجا. ان شاءالله این گام تا جایی پیش رود تا بی سوادی در کشور نداشته باشیم.

وی در ادامه با تحلیل حماسه نهم دی 88 بیان کرد: مقام معظم رهبری نام حرکت ارزشمند مردم را در این روز حماسه نامیدند .حماسه یعنی کار افتخار آفرین شجاعانه که با مهارت انجام می شود. انصافا این تعریف بر این حرکت پرخروش صادق است.

خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه حماسه 9 دی بیعتی با ولایت بود اظهار کرد: من در آن روزها به کل کشور مسافرت می کردم. دو شعار در کشور سراسری بود یکی این بود که (این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده) و شعار دیگر در سراسر کشور این بود که(ما اهل کوفه نیستیم که علی تنها بماند) این ها بیعت با ولایت بود. وی در ادامه با اشاره به حماسه حضور در روز 9 دی تصریح کرد: قرآن یکی از جلوه های مونین را حماسه حضور می داند.مومنین در هر عرصه ای که حضورشان ضرورت داشته باشد با افتخار حاضر می شوند و مردم خوب کل کشور به ویژه تهران حماسه آفریدند.

خاتمی در ادامه با اشاره به جلوه بصیرت مردم در روز 9 دی بیان کرد:در سال 88 دو اردوگاه شکل گرفت یکی اردوگاه اوباما، رئیس رژیم صهیونیستی ، منافقین ضد خلق، سلطنت طلبان پست منفور، فدائیان خلق و همه واداده ها بود و در اردوگاه دیگر مردم و بسیجی ها بودند. در این حماسه مردم نشان دادند که از خواص امت هستند؛ چراکه به وقت دشمن را تشخیص دادند و به وقت نیز راه مقابله را پیدا کردند. این حماسه صرفا قابل تطبیق با عاشورای سال اول انقلاب است. گویا از زمین آدم می جوشید. مسئولان انتطامات می گفتند از دست ما کاری ساخته نیست. در میدان انقلاب فقط عکس امام(ره) و مقام معظم رهبری بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حماسه 9 دی از جنس عاشورا بود اظهار کرد: دیگر مردم تحمل نکردند ببیند در روز عاشورا با عزاداران حسینی برخورد می شود. یک زن و شوهری که از مجلس عزا آمدند مرد را از ماشین بیرون کشیدند و کتکش زدند. آن ها با امام حسین (ع) دعوا داشتند. آن روز شعار دادند مرگ بر اصل ولایت فقیه و باطن خود را نشان دادند. شور حسینی و کربلایی به داد انقلاب رسید.

وی در ادامه با هشدار به فتنه آفرینان گفت:بدانید حماسه 9 دی قابل تکرار است.

وی در ادامه در تحلیل قضایای پیش آمده در فرانسه بیان کرد: این قضایا به علاوه فروپاشی در هیات حاکمه آمریکا و زیرپا گذاشتن تمام ارزش های انسانی به معنای این است که لیبرال دموکراسی غرب در شیب سقوط است.ترامپ در 700 روز ریاست جمهوری به گزارش خودشان 7000 هزار دروغ گفته است. معنای این حرف این است همان طور که سوسیال دموکراسی شرق فروریخت صدای شکستن استخوان های لیبرال_دموکراسی غرب به گوش می رسد.

وی در ادامه با اشاره به خروج نظامیان آمریکا از سوریه بیان کرد: با همه حاشیه ها و پشت صحنه هایی که این ماجرا دارد تردیدی نیست که این ماجرا جلوه شکست آمریکا در منطقه است. این واقعیت را خودآان ها نیز قبول دارند. استعفای وزیر دفاع آن ها نیز در این راستا است و اوج این قصه آن است آن هایی که تا دیروز به بشار اسد نه می گفتند امروز به صراحت می گویند ما از این شعار دست برداشته ایم.آن هایی که به همرا آمریکا سفارت ها خود را تعطیل کرده بودند دست از پا درازتر در حال بازکردن سفارت های خود در دمشق هستند.معنای این یعنی اینکه مقاومت جواب خواهد داد.

خاتمی در ادامه با اشاره به سفر مخفیانه ترامپ به عراق بیان کرد: ترامپ در تاریکی شب با هواپیما چراغ خاموش به عراق می آید و چهار ساعت در پایگاه نظامی عین الاسد می ماند و می رود. او خودش اعتراف کرده که خیلی غم انگیز است که به ناچار در خفا به خاورمیانه سفر کنیم .هفت تریلون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم ولی ناچاریم مخفیانه به آنجا سفر کنم. دوبار قرار بود به خاورمیانه سفر کنم اما خبر آن درز کرد و سفر لغو شد.این اعتراف به عجز و خفت آمریکا و حقانیت شعار مرگ بر آمریکا است.

منبع: ایسنا

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره خطبه های نماز جمعه تهران 7 دی 97 فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «خطبه های نماز جمعه تهران 7 دی 97» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید