مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  28961 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ورزش کشتی آزاد

ورزش کشتی آزاد

کشتی آزاد یکی از روش‌های کشتی گرفتن است که در سراسر دنیا تمرین می‌شود و به همراه کشتی فرنگی یکی از دو سبک...
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ورزش کشتی آزاد
ورزش کشتی آزاد


کشتی آزاد یکی از روش‌های کشتی گرفتن است که در سراسر دنیا تمرین می‌شود و به همراه کشتی فرنگی یکی از دو سبک کشتی است که در بازی‌های المپیک برگزار می‌شود. اگر می خواهید با ورزش کشتی آزاد بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که به معرفی ورزش کشتی آزاد می پردازیم.

معرفی ورزش کشتی آزاد

در کشتی آزاد همچون کشتی کچ و کشتی فرنگی هدف اصلی چسباندن شانه حریف بر تشک است که به پیروزی فوری (ضربه فنی) منجر می‌شود و برخلاف کشتی فرنگی کشتی‌گیران اجازه گرفتن پای حریف و استفاده از پای خود را دارند.

مسابقات کشتی آزاد از المپیک 1904 وارد المپیک شد و از المپیک 2004 رقابت‌های این رشته در بخش زنان نیز برگزار می‌شود.

مقررات ورزش کشتی آزاد

کشتی‌گیر دوبنده آبی برای جلوگیری از ضربه فنی شدن در وضعیت پل قرار می‌گیرد

اجرای فن کنده یک چاک توسط کائوری ایچو برنده 3 مدال طلای المپیک و 8 مدال طلای قهرمانی جهان

وضعیت‌های مختلف در ورزش کشتی آزاد

بر اساس مقررات بین‌المللی هرگونه گرفتن، ضربه زدن و پرتاب کردن ملایم حریف مجاز است. اما هر نوع گرفتنی که زندگی یا سلامتی اعضای حریف را به خطر بیندازد مانند گرفتن گلو ممنوع است. همچنین استفاده از لگد، مشت، کله زدن و گرفتن دوبنده ممنوع است. جدیدترین مقررات کشتی فیلا که از سال 2013 به اجرا در می آید اینگونه است:

کشتی در دو زمان 3 دقیقه‌ای برگزار می‌شود.

شمارش امتیازات به صورت مجموع هر دو زمان خواهد بود.

خاک کردن 2 امتیاز دارد. بیرون رفتن حریف از تشک و پوئن- اخطار تنها یک امتیاز خواهد داشت.

در کشتی آزاد وقتی امتیاز فنی یک کشتی‌گیر در هر تایم یا مجموع به اختلاف 10 برسد، کشتی بلافاصله قطع و برنده اعلام خواهد شد.

free-style-wrestling
free-style-wrestling


آشنا شدن شانه‌ها با تشک، ضربه فنی محسوب می‌شود.

در کشتی آزاد، تذکر کم‌کاری مانند کشتی فرنگی نیست. اولین تذکر کم‌کاری از سوی داور به صورت هشدار زبانی اعلام می‌شود. در اعلام تذکر دوم یک اخطار به کشتی‌گیر کم‌کار (کشتی‌گیری که قبلاً تذکر دریافت کرده) داده می‌شود و کشتی گیران 30 ثانیه فرصت دارند فعال شوند، اگر کشتی‌گیری موفق به کسب امتیاز نشود، آن کشتی‌گیری که اخطار دریافت کرده، یک امتیاز و اخطار نیز جریمه می‌شود.

در کشتی آزاد، اگر در پایان دو دقیقه از هر تایم کشتی گیران امتیازی نگیرند، داور به کشتی‌گیر کم کارتر اخطار می‌دهد که در این شرایط کشتی‌گیر کم‌کار 30 ثانیه فرصت دارد امتیاز بگیرد وگر نه یک امتیاز به حریفش داده می‌شود.

نقض قانون منجر به گرفتن اخطار به کشتی‌گیر می‌شود و سه اخطار کشتی‌گیر را از ادامه مسابقه محروم می‌کند. در هنگام نقض شدید مقررات کشتی‌گیر را می‌توان بی‌درنگ از مسابقه اخراج کرد.

مسابقات می‌بایست روی تشک کشتی که حداقل 10 متر قطر دارد برگزار شود.

تغییرات اساسی قوانین در سال 2015

با توجه به تغییراتی که در قوانین کشتی فرنگی ایجاد شد، برخی از این تغییرات در کشتی آزاد نیز ضروری است. اتحادیه جهانی کشتی به منظور یکپارچه کردن قوانین در هر دو رشته آزاد و فرنگی، تغییرات جدید قوانین در رشته کشتی آزاد را به شرح ذیل اعلام کرد:

تمامی فنون چرخشی (بارانداز، فیتیله پیچ و ...) دو امتیازی هستند، چه چرخش از ناحیه کمر و شکم باشد و چه چرخش روی دو دست کشتی‌گیر مدافع باشد دو امتیاز به مجری فن داده می شود (حذف یک امتیازی چرخش روی دستان).

ورزش کشتی آزاد
ورزش کشتی آزاد


تماس آنی شانه های کشتی‌گیر مهاجم یا مجری فن با تشک دیگر امتیازی در بر نخواهد داشت (پیش از این مجری فن در هنگام اجرای فن به علت روی پل رفتن خود و تماس شانه هایش با تشک یک امتیاز از دست می داد که این قانون حذف شده است).

اگر پای کشتی‌گیر مهاجم از تشک خارج شود سه حالت زیر قابل فرض است:

اگر کشتی گر مهاجم امتیازی به دست بیاورد آن امتیاز تعلق می گیرد (امتیاز برای او ثبت می شود).

اگر کشتی‌گیر مهاجم نتواند فنی را اجرا یا امتیازی کسب کند، داور مسابقه را متوقف می کند و یک امتیاز به حریف داده می شود.

اگر کشتی‌گیر مهاجم حریف را با کنترل کامل بلند کند و پایش از تشک بیرون برود و نتواند امتیازی کسب کند، یک امتیاز به حریف او داده نخواهد شد.

هل دادن حریف به خارج از تشک امتیازی نخواهد داشت.

یک امتیاز همچنان به خروج پای حریف از تشک تعلق می گیرد (وقتی یک امتیاز در بر دارد که کشتی‌گیر مهاجم فعال است و کشتی می گیرد و هل نمی‌دهد).

وزن‌ها در ورزش کشتی آزاد

مردان در ورزش کشتی آزاد

دسته‌های وزنی کشتی تاکنون چندین بار تغییر کرده‌است. از سال 2002 تا سال 2013 رقابت‌های کشتی آزاد [و فرنگی] مردان در رده سنی بزرگسالان در هفت وزنِ 55 کیلوگرم، 60 کیلوگرم، 66 کیلوگرم، 74 کیلوگرم، 84 کیلوگرم، 96 کیلوگرم و 120 کیلوگرم برگزار می‌شد. در سال 2013 دسته‌بندی وزنی متفاوتی برای کشتی آزاد و فرنگی شامل 6 وزن المپیکی و 2 وزن غیر المپیکی در نظر گرفته شد که وزن‌های کشتی آزاد اینگونه است:
 • 57 کیلو
 • 61 کیلو (غیر المپیکی)
 • 65 کیلو
 • 70 کیلو (غیر المپیکی)
 • 74 کیلو
 • 86 کیلو
 • 97 کیلو
 • 125 کیلو
free-style-wrestling
free-style-wrestling


کشتی آزاد در ردهٔ نونهالان (14 و 15 سال) در ده وزن از 29 تا 85 کیلو، در ردهٔ نوجوانان (16 و 17 سال) در ده وزن از 39 تا 100 کیلو و در جوانان (18 تا 20 سال) در 8 وزن از 46 تا 120 کیلوگرم برگزار می‌شود.

زنان در ورزش کشتی آزاد

در اوایل و میانه قرن بیستم کشتی بانوان یک شکل قرص و محکم به خودش گرفت و تلاش شد تا به عنوان یک پدیده در سرگرمی مطرح شود. در ابتدای این ورزش برای بانوان قدری حرکات و مسابقات سطح پایینی داشت و فساد زیادی را به همراه داشت. البته اگر این سطح پایین و فساد و مسائل دیگر تابع این امر را درنظر نگیریم می شد در میان بانوان خوب در آن مسابقات کسانی را یافت که در بهترین سبک خود و حرفه ای بوده اند.

پس از گذشت زمان کشتی بانوان به دو دسته اساسی تقسیم شد. دسته اول به سمت کشتی ای رفت که این روزها به عنوان کشتی کج آن را می شناسیم و دسته دیگر به سمت کشتی آزاد رفت که امروز هم رقابت های آن را در دنیا شاهد هستیم. کشتی آزاد کنونی از رقابت های المپیک پیشین به صورت کاملاً حرفه ای پیگیری شد و بانوان دنیا روز به روز در این ورزش قدرتمندتر و حرفه ای تر می شوند و تلاش می کنند تا ورزش خودشان را مانند کشتی مردان به دنیا عرضه کنند.

مسابقات کشتی آزاد زنان هم در 8 وزن شامل 6 وزن المپیکی و 2 وزن غیر المپیکی برگزار می‌شود که دسته‌های اینگونه است:
 • 48 کیلو
 • 53 کیلو
 • 55 کیلو (غیر المپیکی)
 • 58 کیلو
 • 60 کیلو (غیر المپیکی)
 • 63 کیلو
 • 69 کیلو
 • 75 کیلو
همچنین مسابقات بانوان در رده سنی نونهالان (14–15 سال) در 10 وزن از 28 تا 62 کیلوگرم، در رده سنی نوجوانان (16–17 سال) در 10 وزن از 36 تا 70 کیلوگرم، در رده سنی جوانان (18–20 سال) در 8 وزن 40 تا 72 کیلوگرم برگزار می‌شود.

 
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ورزش کشتی آزاد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ورزش کشتی آزاد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید