ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  33948 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
24 خرداد، رایگان شدن تحصیل در دانشگاه تهران (1335 ش)

24 خرداد، رایگان شدن تحصیل در دانشگاه تهران (1335 ش)

21  خرداد سال 1335هجری خورشیدی دولت وقت اعلام كرد كه از سال تحصیلی آینده، تحصیل در دانشگاه تهران رایگان خواهد بود و از دانشجویان پولی دریافت نخواهد شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

در آن زمان با این که درآمد سالانه ایران از صدور نفت به دویست میلیون دلار هم نمی‌رسید [اینک سالانه حدود 100 میلیارد دلار] تعلیمات عمومی نیز رایگان و یکنواخت بود.

بعدا که ایران دارای دانشگاه‌های متعدد شد، تحصیل در همه دانشگاه‌های دولتی رایگان بود و از اواسط دهه 1350، موسسات غیر دولتی آموزش عالی هم از دریافت شهریه و هرگونه پول دیگر از دانشجویان منع شدند و از همان سال پرداخت کمک هزینه به دانشجویان نیز آغاز شد.

از شهریور 1353 مدارس غیر دولتی دوران تعلیمات عمومی (دبستان و دبیرستان) منحل، کارکنانشان به استخدام دولت درآمدند، و تحصیل مطلقا رایگان در سطح دبستان، دوره راهنمایی تحصیلی و دبیرستان نیز تعمیم یافت و سراسری شد.

پنج دبیرستان دولتی تهران هم که قبلا و به طور آزمایشی غیر انتفاعی اعلام شده بودند [درآمد شان صرف توسعه خودشان شود] رایگان شدند. به این ترتیب، در زمان انقلاب و پس از آن تا چندین سال مدرسه پولی در ایران وجود نداشت.

24 خرداد ، رایگان شدن تحصیل در دانشگاه تهران (1335 ش )
24 خرداد ، رایگان شدن تحصیل در دانشگاه تهران (1335 ش )

بر همین اساس و برای تداوم این رایگان و یکنواخت بودن تحصیل، اصل سی ام قانون اساسی جمهوری اسلامی تصویب و این رایگان بودن را تضمین کرده است، ولی از دهه 1370 (زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی) ایجاد مدارس غیر دولتی و پولی بودن مدارس در سطح تحصیلات عمومی (دبستان و دبیرستان) از سرگرفته شده است و شهریه‌ها هر سال افزایش می‎یابد.

در قرن 21 در معدودی از کشورها مدارس پولی در سطح عمومی دیده می‎شود.

نظر خود را درباره «24 خرداد، رایگان شدن تحصیل در دانشگاه تهران (1335 ش)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 24 خرداد، رایگان شدن تحصیل در دانشگاه تهران (1335 ش) فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید