مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  53696 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اداره فدراسیون فوتبال با گوشت فروشی

اداره فدراسیون فوتبال با گوشت فروشی

  فوتبال ایران در سالهای دهه 60، شرایطی متفاوت با امروز داشت. فوتبالی کم هزینه و بدون منابع درآمد که در بین تیمهای درجه یک آسیا جایگاهی نداشت و قدرت باشگاهی اش
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیم ملی فوتبال ایران
تیم ملی فوتبال ایران

تیم ملی فوتبال ایران

اختصاصی آسمونی

 مهدی زارعی

  فوتبال ایران در سالهای دهه 60، شرایطی متفاوت با امروز داشت. فوتبالی کم هزینه و بدون منابع درآمد که در بین تیمهای درجه یک آسیا جایگاهی نداشت و قدرت باشگاهی اش هم بین دو تیم منحصر شده بود. در این باره مرور خاطرات محمدرضا پهلوان، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال می تواند جالب توجه باشد: « خاطرات آن زمان هنوز هم مقابل چشمانم است. با سختی فوتبال را اداره می کردیم. اما استقلال داشتیم. با اینکه انتصابی به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال انتخاب شدم. اما از الان که انتخابی است کمتر در کارم دخالت می شد. مسئولین سازمان ورزش تنها در مورد انتخاب سرمربی تیم ملی نظر می دادند؛ اما دخالت نمی کردند. در آن شرایط جنگ، اداره فوتبال خیلی سخت بود و با دست خالی توانستیم سه جام داخلی برگزار کنیم و مقام سومی آسیا را به دست بیاوریم. من به دلیل مامور بودن از سازمان ورزش، حقوقی دریافت نمی کردم. جام فلق را راه اندازی کردیم تا قهرمان استان ها انتخاب و بعد رقابت میان قهرمان استان ها انجام شود. در آن دوران همه کارهای فوتبال را باید با دست خالی و بدون حمایت مسئولین انجام می دادیم. الان همه برای فوتبال قدم بر می دارند و هزینه می کنند تا مطرح شوند اما در آن سال های جنگ، پرداختن به فوتبال فقط یک عشق بود که ما را به حرکت وا می داشت. در همان سال ها که فوتبال ایران تعلیق بود، جام قدس را به صورت باشگاهی در استان ها راه اندازی کردیم که بعد از ما ادامه نیافت. جام نصر را هم بین بخش های مختلف استان ها برای اینکه جوانان تمام کشور را مشارکت بدهیم و کار پایه ای انجام دهیم، راه اندازی کردیم.

محمدرضا پهلوان
محمدرضا پهلوان

محمدرضا پهلوان در آن سال هایی که کشور زیر آتش دشمن بود به همت همکارانم، تیم ملی امید را تاسیس و برای اولین بار نوجوانان و جوانان را راهی رقابت های آسیایی که در قطر برگزار می شد کردیم. فیفا فوتبال ایران را سال 63 تعلیق کرده بود. با رایزنی های فراوان در سال 67 فوتبال را از تعلیق درآوردیم و یادم می اید همان سال ژاپن و کره شمالی را برای انجام دو دیدار دوستانه به ایران آوردیم که دیدار برابر کره شمالی به خاطر برف شدید برگزار نشد و در نتیجه این تیم را به اهواز فرستادیم تا با منتخب اهواز بازی کنند. شاید فکر کنید این خاطرات مربوط به 50 سال پیش باشد نه مربوط به همین سه دهه قبل. هنوز عکس دایی که با تیم اردبیل برابر کاشان قهرمان جام فلق شده بود را در منزل دارم. اداره کردن فوتبال در آن زمان یک هنر محسوب می شد و مثل الان نبود که همه برای مطرح شدن وارد این عرصه شوند و 300 میلیارد تومان در سال صرف این رشته ورزشی شود. ما برای اداره فوتبال حتی به گوشت فروشی هم افتادیم. یادم است یک رستوران چینی در کنار رودخانه آزادی بود که تیم ملی آن جا غذا می خورد و خوابگاه تیم ملی هم آنجا بود. آن زمان از بسیج و برخی ستادهای دولتی گوشت، برنج و مرغ می گرفتیم، 500 کیلو گوشت می دادند که 250 کیلوی آن را به قیمت دولتی به این رستوران می فروختیم که نزدیک به 50، 60 هزار تومان می شد. این پول را برای خرج فدراسیون و تیم ملی هزینه می کردیم و مابقی آن را به رستوران دادیم که برای مان غذا درست کنند. در آن دوره رفتن به اردوی خارج اصلا مطرح نمی شد و قابل برپایی نبود، برای همین تیم را به انزلی می بردیم و میهمان نیروی دریایی می شدیم. یک بار دهداری خدا بیامرز با من تماس گرفت و گفت با این غذاها نمی توانیم فنونی زاده را سیر کنیم و من هم به فرمانده نیروی دریایی زنگ زدم و ماجرا را شرح دادم. او هم دستور داد تا جیره دو تا سرباز را به بازیکنان بدهند. خلاصه اینکه آن زمان ما با غذای سربازی یکی از قدرت های فوتبال آسیا بودیم و حالا با این شرایط دیگر حرفی برای گفتن نداریم.»

تیم ایران
تیم ایران

تیم ایران مهدی زارعی

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره اداره فدراسیون فوتبال با گوشت فروشی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اداره فدراسیون فوتبال با گوشت فروشی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید