مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  26507 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ماهیگیری

ماهیگیری

ماهیگیری تفریحی که امروزه یک ورزش محسوب می‌شود شاید تنها ورزشی باشد که تمام احساسات را در خود جای داده است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ماهیگیری (fishing) به شکار ماهی از آب با قلاب، تور یا هر ابزار دیگری می‌گویند. ماهیگیری که بسیار پرطرفدار است جز رشته های ورزشی مفرح شناخته می شود زیرا روح وجسم افراد را برای مدت ها تحت تاثیر قرار می دهد و با خارج نمودن احساسات و انرژی های منفی در ماهیگران نشاط و شادی را به ارمغان می آورد. اگر به ورزش ماهیگیری علاقمندید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی ورزش ماهیگیری می پردازیم.

انواع ماهی گیری

ماهی گیری به دو دسته کلی ماهی گیری تجاری و ماهی گیری تفریحی تقسیم می‌شود.

 1. ماهی گیری تجاری: به دو صورت سنتی (غیرصنعتی) و صنعتی انجام می‌شود.
 2. ماهی گیری تفریحی: به دو روش ماهی گیری ورزشی و ماهی گیری غیر ورزشی (سنتی) انجام می‌شود.
 • ماهی گیری تجاری

ماهی گیری ای که به منظور تأمین درآمد از طریق فروش مستقیم ماهی، تولید فرآورده‌های دریایی یا تأمین مواد اولیه صنایع مرتبط انجام می‌شود ماهیگیری تجاری نام دارد. در این روش ماهی گیری در مقیاس وسیع اما با توجه به محدودیت‌های روش و قوانین انجام می‌گیرد.

ماهیگیری سنتی

ماهیگیری سنتی
ماهیگیری سنتی

در روش سنتی معمولاً از تور برای صید ماهی استفاده می‌شود. یکی از این روش‌ها نصب تورهای عمودی به صورت ثابت در طول خط ساحلی است که با استفاده از جزر و مد آب دریا باعث گیرافتادن ماهی در تور می‌شود.
روش دیگر استفاده از تورهای بزرگ در سطح یا کف دریاست. این تورها ممکن است در یک ناحیه دریا پهن شده یا توسط کشتی در مسیر مشخصی کشیده شود.

ماهی گیری صنعتی

ماهی گیری صنعتی
ماهی گیری صنعتی

ماهی گیری صنعتی به وسیله روش‌های نوین مانند استفاده از رادار، سونار، تصاویر ماهواره‌ای و تجهیزات پیشرفته مکانیکی مانند تورهای هدایت شونده، جرثقیل‌های بزرگ و دستگاه‌های مکش انجام می‌گیرد.
بسیاری بر این عقیده‌اند که این روش ماهی گیری برای محیط زیست و تنوع موجودات آبزی بسیار زیان بار است. اما در مقابل عده‌ای معتقدند که این روش یکی از راه‌های جلوگیری از کمبود غذا در بسیاری از کشورهای فقیر و در حال توسعه و همچنین مناسبترین روش برای جایگزینی محصولات دریایی بجای گوشت قرمز در رژیم غذایی انسان هاست.

 • ماهی گیری تفریحی

ماهی گیری تفریحی به منظور سرگرمی، ورزش، کسب لذت، زندگی در طبیعت و ... انجام می‌گیرد. این نوع ماهیگیری را می‌توان تمرینی برای صبر نیز دانست.

ماهی گیری ورزشی

در این روش که طی دهه‌های گذشته در اکثر نقاط دنیا توسط ماهیگیران شناخته شده است، بر خلاف ماهی گیری تفریحی سنتی دیگر ماهی گیری بر مبنای نصب نوع خاصی از طعمه و انتظار نیست. بلکه از روش‌های واکنشی ماهی به طعمه یا شکار در حالت طبیعی استفاده می‌شود. از نمونه‌های این روش می‌توان به صید با لانسه، پشه، لور، قاشقک، ماهی گیری با نیزه و طعمه زنده اشاره کرد.
ماهیگیری تفریحی و ورزشی به عنوان ورزش بسیار شاداب در تمام دنیا رایج است و هر ماهی صید خاص خود را دارد.

تاثیرات ورزش ماهیگیری بر روح و روان

تاثیر ورزش ماهیگیری بر انسان
تاثیر ورزش ماهیگیری بر انسان
 1. از آنجاییکه ماهیگیری فرد را در تعامل مستقیم با طبیعت قرار می دهد خیلی سریع باعث کاهش استرس و تنش در انسان میشود.
 2. مطالعات علمی و البته تجربه ثابت کرده است این ورزش میتواند کمک شایانی به رفع بیماریهای عصبی همچون افسردگی و اظطراب بکند.
 3. در حقیقت این سرگرمی درمانی شما را به سمت طبیعت می کشاند و اجازه می دهد استرس های روزانه خود را در دامان آرام و پر مهرش به کلی از یاد ببرید.
 4. فوایدی که ماهیگیری بر سلامت روح و روان دارد بسیار ارزشمندتر از به دست آوردن یک ماهی است.
 5. بهتر است بگوییم همین که به قصد ماهیگیری به طبیعت روی می آورید برای نشاط سلامت روح کافی است حتی اگر دست خالی برگردید.
 6. تاثیرات درمانی ماهیگیری به این دلیل است که آسودگی ذهنی تحرک جسمانی خفیف و گاهی ارتباطات اجتماعی را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل است که ماهیگیری به عنوان یک ورزش ضد اظطراب در نظر گرفته میشود. این نوع ماهیگیری را می توان تمرینی برای صبر نیز دانست.

روش‌های ماهیگیری آسیب رسان به محیط زیست

 • ماهی گیری با برق

 • ماهی گیری با انفجار

 • ماهی گیری با سم یا مواد شیمیایی

 • ماهی گیری با تورهای عرضی رودخانه‌ای

تور پرورش ماهی

به تازگی تورهای قفس پرورش ماهی دارای خاصیت آنتی‌فولینگ به منظور کاهش چسبندگی موجودات دریایی به تورها است و از طناب‌هایی در طراحی آن استفاده شده است که استحکام بالایی داشته و ازدیاد طول آنها محدود است. در طراحی این تورها، مشخصات مدنظر استاندارد NS9415 کشور نروژ در دستور کار قرار گرفته و ویژگی‌های تور تولید شده، مطابق این استاندارد مورد قبول در سطح بین‌الملل، می‌باشد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ماهیگیری فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ماهیگیری» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید