کد مطلب: 21825 درج نظر
خطرات و حوادث چهارشنبه سوری

خطرات و حوادث چهارشنبه سوری

متاسفانه چند سالی است که چهارشنبه سوری از آیین و آداب و رسوم خود فاصله گرفته است تا آنجا که هر زمان اسم...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

متاسفانه چند سالی است که چهارشنبه سوری از آیین و آداب و رسوم خود فاصله گرفته است تا آنجا که هر زمان اسم چهارشنبه سوری را می شنویم ناخوداگاه صحنه های ناخوشایندی به ذهنمان خطور می کند در صورتی که واقعیت چهارشنبه سوری چیز دیگری است. چهارشنبه سوری در معنای واقعی یک جشن است که ایرانیان با پریدن از روی آتش این شب را جشن می گیرند اما عده ای با منفجر کردن مواد منفحره و محترقه حوادث جبران ناپذیری را به وجود می آورند. آسمونی در این بخش نحوه پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری را برای شما عزیزان منتشر می کند.

هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.

خانواده ها در پیشگیری از حوادث نقش مهمی را ایفاء می کنند.

ممکن است موضوع ایمنی و پیشگیری از حوادث مربوط به چهارشنبه سوری، در بدو امر برای گروه سنی نوجوانان زیاد جالب نباشد، چرا که آنها مجبورند مقداری محدودیت در ترقه بازی، فشفشه بازی و آتشبازی خود متحمل شوند ولی میتوان با نشان دادن این موضوع که این امر با زندگی آنها مرتبط است، آموزش در این زمینه را برای آنها جالبتر کرد. حادثه برای هرکسی اتفاق میافتد. در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب میبینند. اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوری میتوان جلوگیری کرد.

باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتشبازی آسیب پذیر هستند. آموزش آسیب پذیری در مقابل خطرات مذکور، از اهمیت خاصی برخوردار است.

 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری والدین در تهیه وسایل آتشبازی بیخطر فرزندانشان را همراهی نمایند. کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل کار و … جداً جلوگیری کنید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداًً خودداری کنید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری در صورت نگهداری مواد آتش بازی، حتی کم خطر حتماً آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری مواد آتش بازی (محترقه و انفجاری) را از محل هایی که مطمئن هستند خریداری کنید. این مواد را از دست فروش تهیه نکنید
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری همیشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتی الامکان جعبه کمکهای اولیه در دسترس باشد.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری هیچگاه از الکل برای آتش گیری مواد استفاده نکنید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر ، کوچه و خیابان خودداری نمایید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزی است جداً خودداری کنید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری صاحبان فروشگاه های مواد شیمیایی و رنگ فروشی ها از فروش هر گونه مواد آتش زا و مواد شیمیایی به کودکان و نوجوانان جداً خودداری نمایند.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و غیره بر روی مواد آتش گیر جداً خودداری شود.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری از قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپری، حشره کش ها و غیره بر روی آتش خودداری شود.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشتی نیروی انتظامی یا پلیس 110 اطلاع دهید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری از سوزاندن وسایلی چون کپسول گاز، لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتشزا نظیر بنزین، الکل، کاربیت و مانند آن جداً خودداری نمایید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پستهای برق یا ایستگاههای تقلیل فشار گاز و پارکینگهای عمومی پرهیز کنید.
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری از برپایی آتشهای حجیم و غیرقابل مهار خودداری کنید .
 • نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه سوری استفاده از مواد آتش بازی هرگز به طور کامل ایمن نیست، حتی در صورتی که مراقبت کامل صورت گیرد. حوادث نه تنها ممکن است برای کسانی که از آن استفاده می کنند به وجود آید، بلکه برای کسانی که این مواد را درست می کنند نیز ممکن است اتفاق بیفتد. پس از مکان هایی که از مواد محترقه در آن استفاده می شود دوری کنید. شما می توانید از عینک های محافظ یا حداقل عینک های طبی خود استفاده کنید.

در صورت بروز هرگونه حریق یا حادثه ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن 115 مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی و 125 ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید.

بیایید شور و شادی چهارشنبه سوری را با یک عمر غم و افسوس عوض نکنیم!

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «خطرات و حوادث چهارشنبه سوری»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 2 = ?