کد مطلب:  21861 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی

متاسفانه در سال های اخیر مراسم چهارشنبه سوری شکل سنتی خود را از دست داده و تبدیل به بازی های خطرناک با مواد...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی
چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی
متاسفانه در سال های اخیر مراسم چهارشنبه سوری شکل سنتی خود را از دست داده و تبدیل به بازی های خطرناک با مواد منفجره و محترقه شده است. مواد محترقه ای که در زمان انفجار علاوه بر تولید صدای بسیار گوشخراش و آزار دهنده، آسیب‌های جدی به چشم، دست و سایر قسمت‌های بدن وارد می کنند. آسمونی در این بخش مطالب مفیدی در مورد چهارشنبه سوری برای شما عزیزان تهیه و تنطیم کرده است.

 به دلیل وقوع بیشتر حوادث در کوچه‌ها باید شعرمعروف مرحوم مشیری (بی تو مهتاب شبی باز از آن کوچه گذشتم همه تن چشم شدم خیره به دنبال تو گشتم) را اینگونه سرود: شبی باز از آن کوچه گذشتم، همه تن سوختم خیره به دنبال کمک گشتم.

در تشریح آمار اقدامات اورژانسی در سال گذشته می‌گوید: مراجعان اورژانس بیمارستان‌های سراسر کشور تحت عنوان آسیب دیدگان حوادث مربوط به آتش­بازی شب چهارشنبه پایانی سال در اسفند ماه 1390، جمعاً  1980 مورد بودند که خوشبختانه در مقایسه با  2088 مورد سال 89، بالغ بر 108 مورد (یعنی حدود 5.2%) کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه مشابه چندین سال گذشته در سال 1390 نیز، گروه سنی جوان و نوجوان، بیشترین قشر آسیب­پذیر در این نوع حوادث بودند و به ترتیب گروه 15-19 سال(21.4) و 20 تا 24 سال(19.4)بیشترین گروه سنی آسیب پذیر بودند که مجموعاً حدود 41 % مصدومین را رقم میزد.

زخم، پارگی و بریدگی شایع­ترین نوع آسیب چهارشنبه پایان سال

در حوادث مرتبط با چهارشنبه پایانی سال 90، ( بیش از32 درصد آسیب­ دیدگان دانش آموز بودند)، فراوانی آسیب دیدگان حوادث فوق در جنس مذکر حدود 4 برابر جنس مونث بود و زخم، پارگی و بریدگی شایع­ترین نوع آسیب در سال 1390 بود و سوختگی درجه یک و خراشیدگی و ساییدگی در رتبه­‌های بعدی قرار داشتند.

firework-wednesday-or-on-fire
firework-wednesday-or-on-fire
دست شایع ترین ناحیه آسیب در مصدومان چهارشنبه پایان سال

به­ طور متوسط در حدود 91% حوادث در منطقه شهری رخ داده است و از نظر محل وقوع حادثه کوچه و خیابان بیشترین محل وقوع حوادث بود. ترقه شایع ترین نوع مادۀ محترقه مصرفی در میان آسیب دیدگان  بود و در 52 درصد موارد مواد محترقه را  از محل‌های توزیع (دستفروش‌ها) تهیه کرده بودند.

47 درصد آسیب چهارشنبه پایان سال مربوط به حین بازی با مواد محترقه

رئیس اورژانس کشور عنوان می‌کند: در چهارشنبه پایان سال گذشته، 47،1 درصد حین بازی با مواد محترقه، 19،5 درصد حین گذر به صورت عابر پیاده، 10،9 درصد حین تماشا،5،6  درصد حین پریدن از روی آتش، 2،7 درصد حین تهیه و ساخت مواد مذکور و 1،2 درصد حین انجام وظیفه دچار آسیب شده و در بقیه موارد، نوع فعالیت مشخص نبوده است.

دست، صورت و چشم ها قربانی چهارشنبه پایان سال

وی می افزاید: شایع ترین ناحیه آسیب در مصدومان خدمت رسانی شده در اورژانس بیمارستانها به علت حوادث مرتبط با آتش بازی شب چهارشنبه پایانی سال به ترتیب دست (35،2درصد) و چشم (26،7درصد) بود و این در حالیست که در آمار اورژانس پیش بیمارستانی (115) که فقط مربوط به شب سه شنبه 23 اسفند بود، به ترتیب دست (26%)، صورت (18%) و چشم (16%)شایع‌ترین نواحی آسیب گزارش شده است.

همچنین از کل تماس‌های مردمی مرتبط با مصدومان شب چهارشنبه پایانی سال 53 % در محل درمان شدند و 47% توسط آمبولانس به بیمارستانها اعزام شدند.

آسیب های چهارشنبه پایان سال

در این راستا در سال 1390، در مراجعان به اورژانس بیمارستان‌ها 14،5 درصد بستری و مابقی درمان سرپایی شدند و متاسفانه  9 مورد آسیب منجر به فوت و  21 مورد آسیب منجر به معلولیت گزارش شد و در سال گذشته مشابه سالیان گذشته بیشترین فراوانی رخداد حوادث فوق در اسفند ماه و مربوط به شب آخرین چهارشنبه سال یعنی سه شنبه 23 اسفند (1524 مورد) بود.

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی
چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی
پیشگیری با همکاری همه

رئیس اورژانس کشور بیان می‌کند: باید توجه داشت که هرگونه بی‌توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می‌تواند زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد و بهترین راه برای مقابله با آسیب‌های مرتبط با حوادث چهارشنبه پایانی سال پیشگیری است و بهترین پیشگیری هم  با مشارکت و همکاری همه مردم میسر می‌شود.

مصدومان چهارشنبه سوری

تخلیه انرژی نوجوانان و جوانان و ایجاد بازی‌ها و سرگرمی‌های هیجان‌انگیز در طول سال برای آنها می‌تواند از انباشت هیجان در آنها جلوگیری کند. به نظر می‌رسد بهتر است نهادهای فرهنگی مثل شهرداری و سایر نهادها با تعیین و معرفی مراکز و پارک‌های معین برای برگزاری جشن چهارشنبه‌سوری موقعیت مناسبی برای خانواده‌ها فراهم کنند تا در کنار فرزندان خود چند ساعت شاد و سرگرم باشند.

نیروی انتظامی نیز باید با قاطعیت با سازندگان و عرضه‌کنندگان اقلام غیراستاندارد که خیابان‌ها را به میادین جنگ تبدیل می‌کنند برخورد کرده و آنها را به مجازات برساند. همچنین نهادهای مسئول با تولید و عرضه اقلام استاندار از ورود اقلام تقلبی و خطرناک و خروج ارز جلوگیری کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید