کد مطلب:  8250 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آشنایی با فیفا (کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال)

آشنایی با فیفا (کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال)

آسمونی : کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)، کنفدراسیون بین‌المللی ورزش‌های فوتبال، فوتسال و فوتبال...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آشنایی با فیفا (کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال)
آشنایی با فیفا (کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال)

آسمونی : کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)، کنفدراسیون بین‌المللی ورزش‌های فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی است که در 21 مه 1904 در پاریس، فرانسه تأسیس‌شد.

تاکنون 208 کنفدراسیون کشوری از جمله فرانسه، بلژیک، دانمارک، هلند، اسپانیا، سوئد و سوئیس عضو فیفا هستند و بیش از 250 میلیون نفر فوتبالیست در جهان وجوددارد. مقر فیفا در زوریخ، سوئیس واقع شده‌است.

شش کنفدراسیون فوتبال قاره‌ای از اعضای فیفا هستند:

آسیا : کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)

کنفدراسیون فوتبال آسیا (Asian Football Confederation) با نام اختصاری اِی‌اف‌سی نهاد اداره‌کننده فوتبال در آسیا است. ای‌اف‌سی در سال 1954 (میلادی) در مانیل، فیلیپین به عنوان یکی از 6 کنفدراسیون قاره‌ای فیفا تأسیس شد و مقر آن در بوکیت جلیل، کوالالامپور، مالزی قرار دارد.

ای آف‌سی هم‌اکنون 47 کشور عضو دارد. کشورهای قزاقستان و اسرائیل هرچند در آسیا جای دارد اما عضو این کنفدراسیون نبوده و عضویت یوفا را دارند. در مقابل استرالیا از سال 2006 به عضویت ای‌اف‌سی درآمده‌است.

آفریقا : کنفدراسیون فوتبال آفریقا (CAF)

کنفدراسیون فوتبال آفریقا مدیریت کننده و مسئول فوتبال در آفریقا است. این کنفدراسیون به اختصار کاف خوانده می شود.

کاف در سال 1957 تاسیس شد و مقر آن هم اکنون در شهر ششم اکتبر مصر قرار دارد. این کنفدراسیون در حال حاضر 55 عضو دارد و رییس آن نیز عیسی حیاتو می باشد.

اروپا : اتحادیهٔ فوتبال اروپا (UEFA)

اتحادیه فوتبال اروپا (Union of European Football Associations) که به اختصار یوفا نامیده می‌شود، مسئول برنامه ریزی و برگزاری مسابقات فوتبال در قاره اروپا است. این اتحادیه تعدادی از کشورهایی را که گاهی به لحاظ جغرافیایی در قاره آسیا گنجانده می‌شوند مانند ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، قزاقستان، روسیه، اسرائیل و قبرس را هم در خود جای داده‌است.

آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب : کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب (CONCACAF)

کنفدراسیون اتحادیه فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب (به انگلیسی: Confederation of North, Central American and Caribbean Association Footbal) که بیشتر با سرواژه آن کونکاکاف (CONCACAF) شناخته می‌شود، مسئول برگزاری مسابقات فوتبال در منطقه آمریکای مرکزی و شمالی و حوزه دریای کارائیب می‌باشد.

آمریکای جنوبی : کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (CONMEBOL)

کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی معروف به کونمبول (CONMEBOL) نهاد اداره‌کننده ورزش فوتبال در آمریکای جنوبی و یکی از کنفدراسیون‌های قاره‌ای فیفا است. مقر کونمبول در پاراگوئه قرار دارد و قدیمی‌ترین کنفدراسیون قاره‌ای دنیا محسوب می‌شود.

وظیفه کونمبول برگزاری و اداره و هدایت مسابقات بین‌المللی فوتبال در قاره آمریکای جنوبی است. تیم‌های عضو این کنفدراسیون تاکنون 9 بار قهرمان جام جهانی فوتبال (تیم ملی فوتبال برزیل 5 بار و آرژانتین و اروگوئه هر کدام دو بار) و چهار بار قهرمان فوتبال المپیک (آرژانتین و اروگوئه هر کدام دو بار) شده‌اند و تیم‌های باشگاهی آن نیز 22 بار فاتح جام بین‌قاره‌ای و سه بار قهرمان جام باشگاه‌های جهان شده‌اند.

کوپا آمریکا مهمترین مسابقات فوتبال در رده ملی در این قاره است که هر دو سال توسط کونمبول بر‌گزار می‌شود و قدیمی‌ترین تورنمنت فوتبال دنیا است که هنوز بر‌گزار می‌شود.

این کنفدراسیون در سال 1916 تأسیس شده و تنها ده عضو دارد که از این نظر کوچکترین کنفدراسیون فوتبال دنیا است. از میان کشورهای قاره آمریکای جنوبی سه کشور گویان فرانسه (از قلمروهای فرامرزی فرانسه)، گویان، و سورینام (از قلمروهای فرامرزی هلند) به عضویت کونمبول در نیامده و با توجه به اشتراکات بیشتر تاریخی، فرهنگی و ورزشی عضو کونکاکاف (کنفدراسیون آمریکای شمالی، مرکزی و منطقه کارائیب) شده‌اند

اقیانوسیه : کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه (OFC)

کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه ( Oceania Football Confederation) یا به طور مخفف اُاِف‎سی (به انگلیسی: OFC) یکی از شش کنفدراسیون قاره‎‎ای زیر نظر فیفا و نهاد اداره کننده فوتبال در اقیانوسیه است که در تاریخ 15 نوامبر 1966 تشکیل شد.

اعضای این کنفدراسیون دارای 0٫5 سهمیه برای حضور در جام جهانی هستند و نماینده این قاره برای حضور در جام جهانی باید در بازی پلی آف نماینده قاره دیگری را ببرد. تاکنون دو تیم نیوزیلند و استرالیا از این قاره موفق به حضور در جام جهانی فوتبال شده‎اند. این کنفدراسیون نماینده‎ای هم در جام کنفدراسیون‌ها دارد.

استرالیا پیشتر زیر نظر این کنفدراسیون فعالیت می‎کرد اما اکنون عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا است. پس از خروج استرالیا از این کنفدراسیون، هیچکدام از اعضا دارای لیگ حرفه‎ای کشوری نیستند.

ان اف بورد

ان اف بورد یک کنفدراسیون فوتبال است که هدف آن، سازماندهی مسابقات تیم‌ها و ملت‌هایی است که به فیفا وابستگی ندارند. این سازمان زیر نظر فیفا و هم‌چنین یک رقیب برای این سازمان نیست.

ان اف بورد یکی از سازمان‌های فوتبال است که زیرنظر فیفا نمی‌باشد. این سازمان برای این ساخته شده تا تیم‌های ملی که نماینده‌ای در فوتبال ندارند شامل اقلیت‌ها، اقوام بی‌وطن و کسانی که سرزمینی ندارند، در آن شرکت کنند. موسس و دبیر کل فعلی NFB فوتبالیستی است به نام لوک میسون، وکیل بلژیکی به نمایندگی ژان مارک بوسمن این سازمان را بیشتر برای حمایت از بازیکنان حرفه‌ای آزادی‌خواه و تجزیه‌طلب اروپا ساخت.

نظر خود را درباره «آشنایی با فیفا (کنفدراسیون بین‌المللی فوتبال)» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید