آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ فاینورد | آسمونی
کد مطلب: 43854 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ فاینورد ، حرف F و دایره قرمز و سفید

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ فاینورد ، حرف F و دایره قرمز و سفید

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ فاینورد / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی فاینورد ؛ حرف F و دایره قرمز و...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ فاینورد / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

فاینورد ؛ حرف F و دایره قرمز و سفید

شهر روتردام ، دومین شهر بزرگ هلند پرچمی دارد که همچون پرچم هلند از سه بخش تشکیل شده است. دو بخش بالا و پایین پرچم سبزرنگ است و قسمت میانی آن سفید. این رنگها از قرن 14 میلادی به عنوان نماد روتردام استفاده شدند که سبز ، نماد خانواده حاکم بر شهر بود و سفید ، نمادی از رودخانه روته. آسمونی ، با این حال ، وقتی در روز 19 جولای 1908، باشگاه فاینورد آغاز به کار کرد، به جای پرچم شهر روتردام ، رنگهای پرچم کشور هلند را در پیراهن خود ، به کار برد. اسم اولیه این تیم « ویلهلمینا » بود و پیراهن قرمز با آتسین آبی و شورت و جوراب سفید را به تن می کرد. یک سال بعد ، تیم تغییر نام داد و از نام « هیلسیوس فوتبال کلوب Hillesluise Football Club » بهره برد. اما زمانی که این تیم در سال 1912 وارد اتحادیه فوتبال روتردام شد تا در مسابقات این اتحادیه شرکت کند ، به دلیل همنامی با تیم فوتبال HFC  باز هم مجبور به تغییر نام خود شد.

feyenoord-logo-during-time
feyenoord-logo-during-time

نام بعدی این تیم RVV Celeritas. بود و با این نام جدید ، لباس هم دستخوش تغییرات شد و از راه راه زرد و سیاه و شورت و جوراب سفید استفاده شد. کمی بعد نام تیم باز هم دستخوش تغییر شد و از نام فاینورد بهره برد. اولین لوگوی فاینورد به رنگ پیراهن جدیدی باشگاه بود یعنی راه راه قرمز و سفید. این راه راه عمودی در دایره ای قرار گرفته بود که نام فاینورد در پایین آن نوشته شده بود. یک دهه بعد و در سال 1924 ، باشگاه از نمادی جدید رونمایی کرد که باز هم از دو رنگ قرمز و سفید تشکیل شده بود. این لوگو یک مستطیل بود که حرف F – که ابتدای نام تیم بود – در آن دیده می شد. بخشی از F قرمز بود و بخشی دیگر از آن ، سفید. یک توپ فوتبال هم در برابر F قرار گرفته بود. بعدها نماد فاینورد باز هم دایره ای شد و رنگ سیاه هم که رنگ شورت و جوراب تیم بود ، به لوگو اضافه شد. آسمونی ، در لوگوی فاینورد، عبارت « فاینورد » در بالای دایره و اسم شهر ( روتردام ) در پایین دایره و در بخش سیاهرنگ دیده می شدند. قسمت مرکزی دایره هم به دو رنگ قرمز و سفید تقسیم شده بود و حرف F همچنان در آن به چشم می خورد.

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ فاینورد ، حرف F و دایره قرمز و سفید
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ فاینورد ، حرف F و دایره قرمز و سفید

در سال 2008 به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس باشگاه ، تغییراتی جزئی در لوگو ایجاد شد. نماد کوچک تر شد ، اعداد 1908 و 2008 در بیرون از دایره و بالای لوگوی قرار گرفتند و عبارت 100 سال هم در پایین لوگو نوشته شد. در حالی که از هر سمت دایره، دو خط این اعداد را به هم وصل می کردند. در سال 2009 لوگوی فاینورد دوباره به شکل قبلی بازگشت و اعداد مربوط به صدمین سال تاسیس باشگاه از نماد کنار رفتند. با این تفاوت که نوشته های داخل لوگو و حرف F از سفید ، به طلایی تغییر رنگ دادند. فاینوردی ها در دهه های اخیر ، کمترین تغییرات ممکن را در نماد خود، ایجاد کرده اند. همین مساله نماد فاینورد را هم به نمادی شناخته شده در فوتبال هلند تبدیل کرده است. بدون این که تصویر پیچیده ای در این نماد وجود داشته باشد.    

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ فاینورد ، حرف F و دایره قرمز و سفید فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

ثبت نظر درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ فاینورد ، حرف F و دایره قرمز و سفید»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 5 = ?