کد مطلب:  7791 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
دلیل خستگی مفرط در خانم ها

دلیل خستگی مفرط در خانم ها

 به اندازه کافی می‌خوابید اما خیلی خسته هستید؟ قبل از اینکه از مشغله‌های زندگی و کار در منزل گله داشته...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

 به اندازه کافی می‌خوابید اما خیلی خسته هستید؟

قبل از اینکه از مشغله‌های زندگی و کار در منزل گله داشته باشید، ریشه‌های خستگی را در این مطلب آسمونی مطالعه کنید. 

من خیلی خسته ام و نمی‌توانم کارهایی را که قبلا انجام می‌دادم، انجام دهم. دوست دارم بروم گردش، اما اصلا انرژی ندارم.

اگر شما هم مثل خیلی از خانم های بالا، این عبارت را به کار می‌برید، بدانید که هر چه جلوتر می‌روید، خسته‌تر می‌شوید.

مهم ترین گله و شکایتی که خیلی از بیماران دارند، خستگی مفرط می‌باشد، البته مشکل خیلی از افراد کارهای زیاد یا نداشتن خواب کافی می‌باشد.

اگر فقط 5 یا 6 ساعت در شب می‌خوابید، مشکل پیدا می‌کنید، و اصلا مشکل شما ربطی به سن ندارد. اما اگر هنگام شب 7 یا 8 ساعت می‌خوابید و هنوز هم خسته هستید باید یک چک آپ بروید و علت خستگی خود را دریابید. اگر خستگی شما بیشتر از یک هفته بود و علت آن را نمی‌دانید با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجا که خستگی های گاه و بیگاه علائم یک بیماری می‌باشند، اگر در ابتدای کار به آنها رسیدگی شود، قابل درمان می‌باشند. برای پایان دادن به خمیازه خود، 7 عامل خستگی را ملاحظه بفرمایید تا بتوانید راحت‌تر مشکل خود را برطرف کنید.

علت اول : آنمی‌(کم خونی)

اگر در دوران باروری خود هستید، یا سیکل قاعدگی دردناک را سپری می‌کنید، یا پولیپ های رحمی‌دارید، یا اخیرا زایمان کرده اید، امکان دارد به کم خونی مبتلا شوید. که این علت خستگی در زنان می‌باشد.

مشکلات زمانی که هموگلوبین خون کاهش پیدا می‌کند، به وجود می‌آید، هموگلوبین پروتئین خونی سلول های قرمز خون می‌باشد که اکسیژن را از ریه ها به دیگر قسمت‌های بدن می‌برد. وقتی بافت‌ها و قسمت های بدن اکسیژن کافی دریافت نکنند، فرد دچار خستگی می‌شود.

دیگر عوامل کم خونی شامل خونریزی درونی، کمبود آهن، اسید فولیک یا ویتامین B12 می‌باشند. امکان دارد کم خونی توسط بیماری های مزمن مثل بیماری کلیه به وجود بیاید. علائم آن سرگیجه، سرد بودن یا اضطراب می‌باشند. برای تشخیص کم خونی، پزشک متخصص آزمایش خون را برای مریض می‌نویسد.

درمان آن با مصرف قرص های آهن یا غذاهای مملو از آهن صورت می‌گیرد. این غذاهای اسفناج، کلم بروکلی و گوشت را شامل می‌شوند. خبر خوش: با درمان موثر، خستگی شما ظرف 30 روز از بین می‌رود.

علت دوم: کم کاری تیروئید

اگر به طور معمول کند کار می‌کنید یا افسرده می‌باشید، ممکن است تیروئید کم کار داشته باشید، که به کم کاری غده تیروئید موسوم است. غده تیروئید کوچک و پروانه ای شکل می‌باشد که در گردن قرار دارد و متابولیسم بدن را کنترل می‌کند.

یکی از مشکلات زنان نامشخص بودن بی نظمی ‌تیروئید می‌باشد. در سن 60 سالگی، 17 درصد خانم ها به بی نظمی ‌تیروئید مبتلا می‌شوند که خیلی از آنها از این موضوع بی خبر خواهند بود.

معمول ترین علت آن بی نظمی‌ موسوم به Hashimoto’s thyroiditis می‌باشد. این شرایط سبب می‌شود وظیفه سلولها برای تولید تیروکسن و دیگر هورمون های ترشح شده از غده تیروئید را تخریب کند. که منجر به کم کاری غده تیروئید یا متابولیسم کند می‌شود. آزمایش خون T3 و T4 هورمون های تیروئید را تشخیص می‌دهند.

علت سوم: عفونت دستگاه ادراری

اگر چه در خیلی از زنان عفونت دستگاه ادراری با سوزش مشخص می‌شود، اما در خیلی موارد، خستگی یک علامت می‌باشد. همه خانم ها علائم مشخص عفونت دستگاه ادراری ندارند. بعضی از آنها علامت مشخصی پیدا می‌شود.

در خیلی موارد عفونت دستگاه ادراری به علت یک باکتری در مجرای ادرار به وجود می‌آید، که این باکتری به خاطر عدم بهداشت مناسب در دستشویی ایجاد می‌شود. یعنی خشک کردن از طرف مقعد به طرف جلو.

رابطه جنسی می‌تواند خطر را افزایش دهد، چون که باکتری از واژن به مجرای ادرار می‌رود. اگر پزشک متخصص شک کند که فردی دچار عفونت دستگاه ادرار شده است، آزمایش ادرار را توصیه می‌کند. درمان هم خیلی سریع و آسان می‌باشد، و معمولا داروی آنتی بیوتیکی تجویز می‌شود. و خستگی فرد پس از یک هفته یا کمتر برطرف می‌شود.

اگر علائم دوباره برگردند، فرد دوباره آزمایش می‌شود، چون که در بعضی خانم ها عفونت مزمن می‌باشد. در این صورت باید برای روش های پیشگیری با دکتر مشورت کرد.

علت چهارم: کافئین زیاد

خیلی از افراد کولا یا قهوه زیاد می‌نوشند تا انرژی به دست آورند، اما در زنان، تاثیر عکس دارد. کافئین محرک می‌باشد که اگر زیاد مصرف شود مشکلاتی را به وجود می‌آورد. در بعضی از بیماران مصرف بیش از حد کافئین منجر به خستگی می‌شود. و اگر فرد فکر می‌کند که با مصرف زیاد آن خستگی را از بین می‌برد، کاملا اشتباه فکر می‌کند. و هر چه بیشتر کافئین مصرف شود، خستگی بیشتر خواهد شد.

بنابراین تا حد ممکن کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنید. این بدین معنی است که نه تنها قهوه، بلکه شکلات، چای، نوشابه الکلی و بعضی از داروها را باید مصرف نکرد و اگر نه باعث خستگی مفرط می‌شوید و خودتان از علت آن غافل هستید.

علت پنجم: آلرژی های غذایی

هر چند که بعضی غذاها به انسان انرژی می‌بخشند، اما در بعضی موارد همین غذاها سبب آلرژی می‌شوند. حتی کمبود غذا هم باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شود.

شواهد نشان می‌دهد که این کمبود حتما دلیل بعضی خستگی ها می‌باشد و گاهی خستگی عامل کمبود مصرف غذا می‌شود. اگر فکر می‌کنید بعضی غذاها باعث خمیازه کشیدن یا خواب آلودگی شما می‌شوند، رژیم غذایی خود را بررسی کنید و بعضی غذاها را حذف کنید. یا با دکتر خود مشورت کنید تا آزمایشی برای شما بنویسد.

علت ششم: کمبود خواب

اگر به اندازه کافی نمی‌خوابید، حتما دلیل خستگی شما همین کمبود خواب می‌باشد. این حالت گاهی اوقات در شب شرایطی را به وجود می‌آورد که باعث بی نظمی‌خواب و قطع تنفس لحظه ای می‌شود.

هر بار که شما نفس تنگی می‌گیرید، ناخودآگاهانه خواب خود را بر هم می‌زنید. تنها سر نخ شما این است که شما دچار خستگی های پیوسته می‌شوید و متوجه نمی‌شوید شبانه چند ساعت می‌خوابید.

بی نظمی‌خواب موسوم به (sleep apnea) است که در زنان چاق سبب نفس تنگی می‌شود. خروپف هم می‌تواند یکی از علائم این بی نظمی ‌باشد.

برای تشخیص بهتر آن می‌توانید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. اگر به این بی نظمی‌مبتلا می‌باشید، پزشکان توصیه می‌کنند که حتما شیوه زندگی خود را تغییر دهید، از جمله کاهش وزن و ترک سیگار. در درمان‌های پزشکی از یک وسیله برای باز نگهداشتن ورودی هوا به ریه کمک می‌گیرند.

در موارد حادتر، جراحی لازم می‌باشد. اگر این بینظمی ‌درمان نشود می‌تواند منجر به خطر بزرگی همچون سکته قلبی بشود.

علت هفتم: بیماری قلبی

اگر بعد از انجام یک فعالیت بدنی ساده، خیلی احساس خستگی می‌کنید بهتر است با دکتر خود مشورت کنید، چون گاهی اوقات علت این خستگی بیماری قلبی می‌باشد.

 اگر بعد از انجام کارهای روزمره، مثل: جارو کردن خانه، تمیز کردن حیاط یا رفت و آمد در خیابان، از پا در می‌آیید، قلب شما یک SOS (مخفف:Save our ship به معنی نشان خطر و کمک) می‌فرستد.

اما نباید هر بار که خمیازه می‌کشید سرآسیمه و دستپاچه بشویید. بیشتر مواقع، خستگی اولین علامت بیماری قلبی نیست و عامل موارد ساده تر می‌باشد

بیماری قلبی عامل مرگ در بعضی زنان می‌باشد. اگر علت خستگی خود را متوجه نمی‌شوید حتما یک چک آپ بدهید، اگر مربوط به قلب باشد داروها کمک می‌کنند که بیماری خود را برطرف ساخته و انرژی خود را باز یابید.

: برای دریافت مشاوره درباره دلیل خستگی مفرط در خانم ها فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «دلیل خستگی مفرط در خانم ها» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید