کد مطلب:  57904 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
گزارش از جشنواره مد و لباس، گزارش از مرجان دلپسند

گزارش از جشنواره مد و لباس، گزارش از مرجان دلپسند

یکی دیگر از رویدادهای فرهنگی و هنری که هر ساله برگزار می شود؛این رویداد را می توان بزرگترین رویداد تخصصی در عرصه مد و لباس در کشور دانست.بخش های اصلی این جشنوا
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اختصاصی آسمونی نوشته مرجان دلپسند

یکی دیگر از رویدادهای فرهنگی و هنری که هر ساله برگزار می شود؛ جشنواره بین المللی مد و لباس فجر است که در راستای تحقق مفادماده 3 قانون ساماندهی مد و لباس کشورمصوب 85/10/12 مجلس شورای اسلامی هر ساله به مناسبت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در بخش های مختلف انجام می شود .این رویداد را می توان بزرگترین رویداد تخصصی در عرصه مد و لباس در کشور دانست.بخش های اصلی این جشنواره شامل طراحی(مسابقه و نمایش)،علمی و پژوهشی، صنعت و فناوری های نوین ، اتحادیه ها ،انجمن ها،خانه های مد و موسسات مد و لباس، استان ها و اقوام به صورت غیر متمرکز در سراسر کشور و بین الملل می باشد.این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار می گردد.موضوعات بخش رقابتی این جشنواره شامل طراحی لباس،طراحی پارچه،طراحی جواهرات و زیورآلات،طراحی کیف و کفش ،چادر،پوشش سرو مسابقه زنده طراحی از ایده تا اجرا می باشد.موضوعات  بخش غیر رقابتی نیز شامل ویترین ملی لباس،ویترین ملی زیورآلات و ویترین ملی کیف کیف و کفش می باشد.

گزارش از جشنواره مد و لباس، گزارش از مرجان دلپسند

گزارش از جشنواره مد و لباس، گزارش از مرجان دلپسند

هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد فضای رقابتی سالم بین طراحان عرصه مد و لباس، تشویق طراحان به ارائه طرحها و الگوهای به روز و نوآورانه با استفاده از نمادهای هنر اصیل و غنی ایرانی و اسلامی و مهمتر از همه کشف استعدادهای نو در این حوزه می باشد.موضوع ویژه این جشنواره در کلیه بخشهای مسابقه با عنوان "کاشان" معین شده است. شهر کاشان را می توان مهد تمدن و فرهنگ سنتی و بیشترین آثار و بناهای تاریخی ایران دانست و دارای مشاهیر علمی و ادبی بسیاری است .در این دوره از جشنواره نیز کلیه طراحان حرفه ای به صورت مستقل،مراکز آموزشی،تولیدی ها، دارندگان خانه های مد و مردم ها با ارائه مجموعه آثار خود که دارای نام ،موضوع و نگاهی کاربردی متناسب با فرهنگ و موازین ایرانی و اسلامی در این بخش حضور یافتند. در بخش طراحی پارچه نیز از ایده طراحان خلاق برای کاربرد در صنعت ،هنگامی طراحان و صنعت گران حوزه پارچه، اتکا به افزایش باور ملی در الگو و طرح پارچه های ایرانی ، استفاده جدیدترین تکنیک های رایج ، رقابت فعالان این حوزه برگزار می گردد. این بخش نیز شامل طراحی پارچه با رایانه،طراحی پارچه با دست ، طراحی پارچه و تکنیک ، مسابقه زنده طراحی پارچه می باشد .موصوع بخش مسابقه در این دوره از جشنواره نیز در سه بخش ارایه گردید که شامل بخش پوشاک مردانه و زنانه، پوشاک مجلسی، تزیینات داخلی از قبیل طراحی پارچه های مبلی، پرده ای و...، بوده است. در این دوره از جشنواره در بخش مسابقه طراحی پارچه نیز محدودیت رنگ وجود نداشت. در بخش مسابقه قوانین مخصوص به این دوره از جشنواره نیز از قبل مدون گردیده بود. در بخش مربوط به زیورآلات و جواهرات جشنواره نیزصاحبان برندهای موفق و فعالان صنعت طلا و جواهر، متخصصین، اساتید رشته های مرتبط با طلا و جواهر حضور می یابند. معیارهای داوری در این بخش نیز شامل استفاده از عناصر و نقش مایه های ایرانی اسلامی، نوآوری و ابتکار ر طرح، رعایت اصول ارگونومی و کاربردی، قابلیت تولید، رعایت استاندارهای فنی تولید و کیفیت ساخت می باشد.

fashion-and-clothing-festival

fashion-and-clothing-festival

در این دوره از جشنواره در طراحی زیورآلات وجواهرات از تکنیک های دستی، ریخته گری و دیگر تکنیک های مرسوم در زرگری و علاوه بر آن از نرم افزار مدل سازی رایانه ای و موتور رندری نیز استفاده شده بود. در بخش طراحی کیف و کفش نیز به برخی از ارکان های مهم مانند زیبایی ظاهری، راحتی، ارگونومی و هارمونی طرح توجه ویژه ای از سوی هیات داوران مدنظربوده است. معیارهای مدنظر داوران در این بخش نیز شامل انطباق با ویژگی‌های فرهنگی کشور، به روز بودن و استفاده از معیارهای نوین طراحی، استفاده از مواد با کیفیت، خلاقیت و نوآوری، رعایت اصول طراحی و ارگونومی و کیفیت اجرای اثر مدنظر بوده است.یک بخش دیگر این جشنواره ارائه مقالات علمی و پژوهشی به منظور نمایش توانمندی‌های علمی و پژوهشی و ارائه به موقع این ظرفیت ها، با رویکردهای فرهنگی اجتماعی و اقتصادی  آن هم در زمان برگزاری دهمین دوره جشنواره مد و لباس فجر بوده است. محورهای مقالات ارائه شده در این دوره از جشنواره نیز برای رشته های موجود مد و پوشاک کشور بوده است. در این دوره از جشنواره لباس های اقوام ایرانیان در ادوار مختلف و شهرهای مختلف کشور که بیشترین تنوع پوشش و طرح و رنگ مربوط به آن را داشتند نیز حضور یافته بودند. برخی از مهمترین موضوعات تخصصی دهمین دوره جشنواره تخصصی مد و لباس جایگاه لباس ایرانی در چشم انداز افق 1404، استفاده از فناوری های نوین و بین المللی در صنعت پوشاک و ملحقات شامل کیف، کفش و افزونه ها و تعامل موثرصنایع پوشاک با مد و لباس می باشد.در این دوره از جشنواره حضور افراد و گروه های حقیقی و حقوقی که ایده های خود را عملیاتی نموده بودند، حضور داشتند.

: برای دریافت مشاوره درباره گزارش از جشنواره مد و لباس، گزارش از مرجان دلپسند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «گزارش از جشنواره مد و لباس، گزارش از مرجان دلپسند» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید