کد مطلب: 413 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
از دهقان فداکار چه خبر؟ + عکس

از دهقان فداکار چه خبر؟ + عکس

ریزعلی خواجوی همان دهقان فداکار کتاب سوم دبستان است؛ مردی که در یک شب سرد سال 1341 جان صدها نفر را نجات داد و...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ریزعلی خواجوی همان دهقان فداکار کتاب سوم دبستان است؛ مردی که در یک شب سرد سال 1341 جان صدها نفر را نجات داد و اکنون بعد از گذشت 49 سال، هنوز هم ماجرای آن شب را با اشتیاق و شوق بازگو می‌کند.

ماجرای فداکاری ریزعلی خواجوی در زمان وقوعش، تا جایی مورد تحسین قرار گرفت که وارد کتاب‌های درسی دانش‌آموزان شد و در کتاب سوم ابتدایی، درسی به نام او اختصاص یافت.

هر چند در تحولاتی که در کتاب‌های درسی طی سال‌های گذشته صورت گرفت، این درس دستخوش تغییراتی شد و در نهایت به عنوان بخشی از درس «فداکاران» در کتاب سوم ابتدایی ماندگار شد.

ریزعلی خواجوی و نجات جان مسافران قطار

ریزعلی خواجوی در سال 1341 دهقان جوانی بود که در یک شب سرد پاییزی زمانی که به سمت زمین کشاورزی خود می‌رفت متوجه ریزش کوه ‌شد.

او برای آگاهی مسئولان قطار، لباس خود را از تن در ‌‌آورد و با نفت فانوس به آتش کشید و موجب شد که قطار بایستد و از حادثه‌ای مرگبار جلوگیری ‌شود.

در درس هشتم کتاب فارسی سوم ابتدایی در صفحه 59 درباره دهقان فداکار اینگونه آمده است «ریزعلی خواجوی دهقان فداکار آذربایجانی در غروب یک روز سرد پاییزی، وقتی از مزرعه به خانه بر می‌گشت، متوجه شد که بر اثر ریزش کوه، راه آهن مسدود شده است. در این هنگام قطار می‌آمد و صدای سوت آن در کوه می‌پیچید. ریزعلی پیراهنش را به چوب دستی خود بست، نفت فانوس خود را بر آن ریخت و آتش زد و به سمت قطار دوید. راننده قطار با دیدن آتش ایستاد و جان مسافران قطار از مرگ حتمی نجات یافت».

همین چند خط در کتاب درسی دانش‌آموز موجب شده است که خاطره فداکاری ریزعلی خواجوی از ذهن‌ها نرود و گاهگداری حتی زندگی فعلی وی نیز مورد توجه قرار گیرد ضمن اینکه الگوی فداکاری در تمام زمینه برای آینده‌سازان این مرز و بوم باشد.

دهقان فداکار تحت مداوا

ریزعلی این روزها مبتلا به آب مروارید است و از ناحیه چشم احساس ناراحتی می‌کند؛ همسر وی نیز به مانند او مبتلا به آب مروارید بوده ضمن اینکه دچار دیسک کمر نیز هست.

دهقان فداکار به رغم بیماری‌اش هنوز با اشتیاق از آن روز سرد پاییزی سخن می‌گوید و معتقد است که «تمام مردم ایران فداکارند».

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز وعده است که ریزعلی خواجوی و خانواده‌اش تحت مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرند و مقرر شده است که او و همسرش در یکی از بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی البرز تمام مراحل درمان و مداوایشان طی شود و در صورت لزوم، چشم آنها در بیمارستان فارابی تهران مداوا شود.

دکتر محمود کیانی در خصوص درمان بیماری چشم ریزعلی خواجوی (دهقان فداکار) با بیان اینکه این کار وظیفه هر مسئولی است، اظهار داشت: کلیه مراحل درمان بیماری آب مروارید (کاتاراکت) دهقان فداکار در این بیمارستان به صورت رایگان انجام می شود و به محض مراجعه وی برای درمان در اولین فرصت جراحی می شود.

وی افزود: همچنین سایر بیماریهای احتمالی وی نیز با شرایط ویژه و با تخفیف ویژه در بیمارستان امام خمینی کرج در مان خواهد شد.

نظر شما درباره حمایت از اسطوره های این مرز و بوم چیست؟

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «از دهقان فداکار چه خبر؟ + عکس»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 9 = ?