کد مطلب:  34195 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
فغانی سریعترین داور جهان است

فغانی سریعترین داور جهان است

علیرضا فغانی داور مطرح و ایرانی حاضر در جام جهانی با سرعت خیره کننده اش در بازی آلمان و مکزیک تبدیل به سوژه رسانه های مختلف جهان شده است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

داوری علیرضا فغانی در جام جهانی

علیرضا فغانی داور مطرح فوتبال ایران که به همراه تیم داوری رضا سخندان و محمدرضا منصوری در رقابت های جام جهانی حضور دارد در دیدار حساس آلمان برابر مکزیک اولین قضاوتش را در جام جهانی انجام داد. او در این بازی قضاوتی بسیار خوب داشت که با واکنش های مثبت زیادی همراه بود. اما نکته جالب درباره قضاوت علیرضا فغانی به صحنه گل مکزیک در این بازی مربوط می شود که داور ایرانی سرعتی بیشتر از کیمیچ مدافع راست سرعتی تیم ملی آلمان دارد. شبکه معروف ZDF عکسی گرافیکی که در آن سرعت علیرضا فغانی از مدافع راست تیم ملی در صحنه گل لوزانو بازیکن مکزیک بیشتر بوده است منتشر کرده است. فغانی در این صحنه 21.69 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد در حالی که کیمیچ با سرعت 17.86 در حال دویدن به سوی دروازه آلمان است. علی خسروی داور قدیمی و کارشناس داوری فوتبال ایران درباره این موضوع گفت:« ما ده سال پیش هم گفتیم که فغانی استارت های برق آسایی دارد. او در استارت های صدمتر همه داورهای آسیایی را و حتی داوران جهان را هم می گیرد.

نکته: شبکه ZDF آلمان تصویری را منتشرکرد که در آن مشخص شده، در صحنه منجر به گل لوزانو، سرعت فغانی (داور ایرانی) از کیمیش بیشتر بوده است.
دلیلش هم شاید این باشد که فغانی از سیزده چهارده سالگی تا 23-4 سالگی فوتبال فوتبال بازی می کرده است.» او درباره بازی کردن فغانی هم گفت:« او بازیکن خوبی هم بود فقط خیلی اعتراض می کرد. فغانی اگربازیکن می شد داورها در هر بازی اخراجش می کردند. اما فار غ از این مسایل بخشی از موفقیت های فغانی در عرصه های بین المللی به خاطر سرعت او و البته اینکه فوتبال را می فهمد است.» خسروی در ادامه با اشاره به اینکه سرعت به تنهایی برای موفقیت یک داور کافی نیست گفت:« فقط سرعت و دوندگی کافی نیست. جمال شریف داور سوری اگر همه 7 کیلومتر می دویدند 14 کیلومتر می دوید. آنچه یک داور را به موفقیت می رساند درایت و توان فنی او است. فغانی البته داوری است که هرروز تمرین کرده و فوتبال بازی می کند. ضمن اینکه سرعت بالایی هم دارم.

تعارفی با کسی نداریم اما فغانی در بازی آلمان با مکزیک قضاوتش از خیلی از داوران حاضر در جام بهتر بود و خوشبختانه این موضوع خوب دیده شد. به نظر من با این روند فغانی در دور مقدماتی و بازی های همزمان حداقل یک قضاوت دیگر در دور گروهی خواهد داشت و اگر این قضاوتش موفقیت آمیز باشد آن وقت می توان امیدوار بود که در مراحل بعدی نیز قضاوت کند.»

قضاوت های جام جهانی

خسروی درباره قضاوت های انجام شده در جام جهانی تا این مرحله گفت:« تا قبل از بازی ایران برابر اسپانیا هیچ قضاوت تکراری در جام جهانی نداشتیم و آندس کنها داور اروگوئه ای اولین داوری است که برای دومین بار سوت می زند. اما درباره قضاوت داوران تا این لحظه باید بگویم به غیر از علیرضا فغانی که قضاوت بسیار خوبی داشت جنید شاکر از ترکیه، نستوپیتانا از آرژانتین، ساندرو ریکی از برزیل، نواب شکرالله از بحرین بهتر از دیگر داوران بودند. اما از داورانی که قضاوت خوبی نداشتند می توان به جانلوکا روکی از ایتالیا، آندرس کنها از اروگوئه، شیمون مارسنیاک از لهستان، سزار آرتور راموس از مکزیک و جوئل آگیلار از السالوادور اشاره کرد.

دو داور افریقایی هم یعنی باکاری گاساما از گامبیا و جانی سیکاوه از زامبیا نیز قضاوت هایشان مورد مهمی نداشت. با این وجود ما کماکان باید منتظر باشیم تا چند داور مهم دیگر که هنوز قضاوت نکرده اند به میدان بیایند. داورانی مثل روشن ایرماتوف ازبکستانی، ریوجی ساتو از ژاپن، مهدی عبید شارف از الجزایر، جان پیتی از پاناما، ریکاردو مونترو از کاستاریکا، جولیو باسکونیان از شیلی، میلوراد مازیچ از صربستان، سرگئی کاراسکوف از روسیه، متئو لاهوز از اسپانیا هنوز قضاوت نکرده اند.» خسروی همچنین اضافه کرد:« خوشبختانه روند مسابقات هم به گونه ای است که داوران آسیایی مثل ایرماتوف و فغانی و شکرالله به دلیل اینکه تیم های آسیایی کمی به مرحله بعدی صعود می کنند شانس زیادی برای قضاوت دارند.»  

اشتباهات داوری در جام جهانی

در این جام و تا این لحظه اشتباهات داوری کم نبودند. در دومورد ویدئوچک به کمک داوران آمده و در یک مورد بازی فرانسه و استرالیا چشم عقاب توانسته در تصمیم گیری نقش ایفا کند. در بازی شب گذشته روسیه و مصر هم که ویدئوچک صحنه پنالتی مصر را دید اما در بازی اسپانیا برابر پرتغال پنالتی روی کریس رونالدو کاملا اشتباه و شبیه سازی بود. ضمن اینکه گل دوم کاستا هم روی خطای او به دست آمد. در بازی آرژانتین ایسلند یک هند به اشتباه گرفته نشد ودر بازی سوئیس برزیل خطای مدافع سوئیس کاملا پنالتی بود که گرفته نشد. این در حالی است که استفاده از سیستم VAR به نظر روی کار داوران تاثیر منفی گذاشته است. خارج از تعصب فغانی تنها داوری بود که ویدئوچک روی کارش تاثیر نگذاشته بود در غیر اینصورت باید بگوییم VAR به داوری لطمه زده است.

شاید بهتر بود این سیستم در جام ملت ها یا تورنمنت دیگری آزمایش می شد بعد به جام جهانی می آمد.» داور قدیمی فوتبال ایران در ادامه درباره قضاوت های این دوره گفت:« من کار جنید شاکر را پسندیدم و به نظرم سوپراستار حال حاضر داوری است. از طرف دیگر فغانی هم لوک خوش شانس است و در بازی آلمان برابر مکزیک خدا او را بغل کرد. فغانی امروز به مرحله ای رسیده است که وقتی قضاوت می کند انگار در پارک شهر ری درحال قدم زدن است. او خیلی راحت و مطمئن قضاوت می کند.» او در انتها درباره اینکه کدام داوران در سطح جهان بوده اند که سرعتی بالا مثل فغانی داشته اند گفت:« ایرماتوف خیلی سریع است، جمال شریف هم خیلی خوب می دوید و کولینا نیز استارت های برق آسایی داشت.» منبع: Varzesh3

: برای دریافت مشاوره درباره فغانی سریعترین داور جهان است فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «فغانی سریعترین داور جهان است» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید