کد مطلب:  57820 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ماجرای گران شدن اینترنت در سال 1400 چیست؟

ماجرای گران شدن اینترنت در سال 1400 چیست؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس: افزایش قیمت تعرفه اینترنت غیرقانونی است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

باز هم تایید و تکذیب بر سر گران شدن اینترنت در سال 1400 باعث دلخوری بسیاری از مردم شده است.

آسمونی: نمایندگان مجلس ظهر روز سه شنبه 5 اسفند 99، در مصوبه‌ای حق السهم دولت از اپراتورهای ارتباطی را به میزان 10 درصد افزایش دادند.

اما عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مصوبه مجلس در خصوص افزایش 10 درصدی درآمد دولت از اپراتورها گفت: قیمت اینترنت در سال 1400 افزایش پیدا نخواهد کرد.

ماجرای گران شدن اینترنت در سال 1400 چیست؟
ماجرای گران شدن اینترنت در سال 1400 چیست؟

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توئیتی قبل از تصویب این مصوبه در مجلس، گفت: در صورتی که مجلس مصوبه افزایش سه هزار میلیارد تومانی مالیات اپراتورها را تصویب کند، بسته‌های اینترنتی اپراتورها با افزایش قیمت چشمگیری روبه‌رو خواهد شد.

آذری جهرمی گفت: امیدوارم نمایندگان مجلس با مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش 3 هزار میلیارد تومانی مالیات اپراتورها و اختصاص آن به برخی دستگاه‌ها از جمله صداوسیما برای امورات نظارتی، مخالفت کنند. تصویب این بند در تبصره 6 بودجه موجب افزایش چشمگیر قیمت بسته‌های اپراتورها خواهد شد.

به گزارش آسمونی، مجتبی رضاخواه عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس به خبرنگار خبرگزاری مهر گفت: ما مصوب کردیم که درآمد دولت از اپراتورهای ارتباطی 10 درصد افزایش پیدا کند و به دنبال آن هستیم که این افزایش درآمد، صرف ایجاد زیرساخت، توسعه زیرساخت و توسعه شبکه‌های مرتبط با تلفن همراه باشد.

وی گفت: در این رابطه توئیتی از سوی وزیر ارتباطات منتشر شده است که به نظر می‌رسد مطلب، درست به ایشان منعکس نشده است. من تاکید می‌کنم که به طور حتم در سال 1400 قیمت اینترنت افزایش پیدا نخواهد کرد.

وی ادامه داد: درآمد دولت افزایش می‌یابد. به این مفهوم که این افزایش 10 درصدی درآمد دولت، باعث توسعه زیرساخت‌های ارتباطی می‌شود.

وی گفت: شاهد هستیم که کیفیت دیتا روی تلفن‌های همراه پایین آمده است، با اپراتورها که صحبت می‌کنیم می‌بینیم که سیاست‌هایی که وزارت ارتباطات در چند سال گذشته داشته، باعث شده که سرمایه گذاری در این حوزه کاهش پیدا کند. ما مطابق این مصوبه درآمد دولت را از درآمد اپراتورها افزایش داده ایم و از محل این افزایش درآمد، توسعه زیرساخت و شبکه را لحاظ خواهیم کرد و در نهایت این مصوبه باعث می‌شود که کیفیت خدمات افزایش پیدا کند.

افزایش قیمت تعرفه اینترنت غیرقانونی است

عضو هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس تاکید کرد: ما در این مصوبه موضوع دیگری را نیز به تصویب رساندیم که بر مبنای آن افزایش قیمت تعرفه اینترنت غیرقانونی است. این مصوبه تصویب شده و اجرای ان قانونی است و اگر قرار باشد کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه اینترنت را افزایش دهد، این غیر قانونی است و مجلس ورود می‌کند. آنها اجازه این کار را ندارند.

رضاخواه در مورد مبلغی که مطابق این مصوبه در اختیار سازمان صدا و سیما قرار می‌گیرد، اینطور توضیح داد: برآورد دولت از میزان درآمد اپراتورها برای سال 1400 به میزان مبلغ 3 هزار میلیارد تومان کم بوده است. مفهوم آن این است که این پول به جای آنکه در خزانه واریز شود، در اختیار وزارت ارتباطات بوده و ما نمی‌دانیم که برای چه مواردی استفاده می شده است.

وی ادامه داد: مطابق با مصوبه سال گذشته و بدون لحاظ کردن 10 درصد افزایش در مصوبه امروز، مبلغ 3 هزار میلیارد تومان اپراتورها به وزارت ارتباطات پرداخت می‌کردند اما به خزانه واریز نمی شده است. ما گفته ایم که این مبلغ باید صرف حمایت از تولید محتوا در فضای مجازی شود. پس این مبلغ ارتباطی با افزایش 10 درصدی حق السهم دولت ندارد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق در خصوص نگرانی دولت از گران شدن تعرفه بسته‌های اینترنت و نیز توقف توسعه اینترنت روستایی که از سوی وزیر ارتباطات و معاون وی عنوان شده است، گفت: درآمد دولت از محل اپراتورها حدود 11 هزار میلیارد تومان است و دولت این را در بودجه پیشنهادی 7 هزار میلیارد تومان برآورد کرده بود. ما این رقم را به 10 هزار میلیارد تومان افزایش دادیم. حال توسعه ارتباطات روستایی و طرح USO می‌تواند از این مابه التفاوت 10 تا 11 هزار میلیارد تومان هزینه شود.

 

: برای دریافت مشاوره درباره ماجرای گران شدن اینترنت در سال 1400 چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ماجرای گران شدن اینترنت در سال 1400 چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید