مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  31191 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
خواندنی هایی از دربی سرخابی

خواندنی هایی از دربی سرخابی

 قبل از انحلال باشگاه شاهین و پیوستن بازیکنان مطرح این تیم به پرسپولیس، مهم ترین دربی فوتبال تهران، مسابقه تیم های تاج و شاهین بود که بارها و بارها این مسابقه
زمان مطالعه: 4 دقیقه

خواندنی هایی از دربی سرخابی/  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

85 مسابقه؛ 49 بازی در اوج احتیاط!

دربی استقلال و پرسپولیس؛ بیست و دومین دربی بزرگ دنیا طی 50 سال برگزاری، با اتفاقات جالبی همراه بوده است که برخی از آن ها را با هم مرور می کنیم.  

جنجال هایی قدیمی تر از دربی

قبل از انحلال باشگاه شاهین و پیوستن بازیکنان مطرح این تیم به پرسپولیس، مهم ترین دربی فوتبال تهران، مسابقه تیم های تاج و شاهین بود که بارها و بارها این مسابقه به جنجال کشیده شد. یک بار در سال 1335، دوتیم برای تعیین قهرمان تهران 5 بار با هم بازی کردند! در اولین مسابقه آنها (1-1) و در بازی دوم بدون گل مساوی شدند. آن گاه (3-3) به تساوی رسیدند و با توجه به آن که تاج قبلا در مسابقات متحمل یک شکست شده بود، وقتی در بازی بعدی( 3-1) شاهین را شکست داد، تعداد شکست های دو تیم برابر شد و کار به بازی بعدی کشید! جایی که تاج (2-0) برنده و قهرمان شد.

دو سال بعد و در فینال جام حذفی تهران هم تاج (3-2) از حریف خود پیش بود اما اصغر تهرانی داور مسابقه به دلیل تاریکی هوا بازی را قطع کرد. تاجی ها هم که خود را قهرمان می دانستند، جام را از روی میز جوایز برداشتند و با خود از امجدیه خارج ساختند! هواداران دو تیم در بیرون امجدیه به زد و خورد شدیدی پرداختند و سرانجام کار به گرفتن استعلام از فیفا کشیده شد؛ با رای فیفا، مسابقه تکرار شد و شاهین قهرمان جام حذفی شد!

esteghlal-perspolis-derby
جنجال های قدیمی فوتبال

انتظاری طولانی برای ثبت اولین گل

دو تیم قرمز و آبی پایتخت، برای به ثمر رساندن اولین گل دربی، 504 روز و 187 دقیقه انتظار کشیدند تا این که سرانجام احمد منشی زاده در دقیقه هشتم روز 31 مرداد 1348 دروازه پرسپولیس را باز کرد.  

آماری عجیب از احتیاط دو تیم در دربی

احتیاط همواره در این بازی بر دو تیم حاکم بوده است. به طوری که طی 85 شهرآورد، دو تیم 18 بار با تساوی بدون گل به کار خود خاتمه دادند، 19 بار مسابقه دو تیم(1-1) شده و 15 بار هم مسابقه با تنها یک گل به سود یکی از طرفین خاتمه یافته است.

آمار عجیب دربی قدیم
آمار عجیب دربی قدیم

اولین برد آبی ها در دیداری عجیب

آبی های پایتخت اولین برد خود را در دربی سوم به دست آوردند. در فصل 48-1347 مسابقات باشگاه های تهران به دلیل کمبود وقت به صورت دوره ای برگزار نشد و شانزده تیم حاضر در دسته اول تهران، بازی های خود را در چهار گروه برگزار کردند. به این ترتیب دو تیم در «مرحله یک چهارم نهایی لیگ» با هم روبه رو شدند که با برتری (3-1) تاج خاتمه یافت.  

345 روز، کمترین فاصله بین دو دیدار ناتمام

اولین جنجال بازی های پرسپولیس و تاج در دربی چهارم رقم خورد. جایی که گل محمود خوردبین در دقیقه 82 توسط ابوالقاسم حاج ابوالحسن پذیرفته نشد و آن گاه دروازه بان قرمزها (عزیز اصلی) طول زمین را طی کرد و سیلی محکمی به گوش داور نواخت! پرسپولیسی ها درصدد بیرون آمدن از میدان بودند اما وقتی راضی به بازگشت شدند، داور به اصلی اجازه بازگشت به زمین را نداد و به این ترتیب پرسپولیسی ها مجدداً از زمین خارج شدند. بازی دو تیم در دربی پنجم (27 دی 1349) نیز جنجالی شد؛ این بار به دلیل پذیرفته شدن گل عباس مژدهی در دقیقه 75 توسط ارشد برازنده. کمی بعد، همایون بهزادی و مهدی لواسانی بسان گلادیاتورها به جان هم افتادند. حسین کلانی هم سومین اخراجی بازی بود و سرانجام پرسپولیسی ها از زمین مسابقه بیرون کشیدند.

دربی پایتخت در مجله دنیای ورزش
دربی پایتخت در مجله دنیای ورزش

چهار داور فینال جام جهانی در دربی

در روز 28 خرداد 1350 دربی ششم با قضاوت یک داور مشهور خارجی برگزار شد. او « توفیق بهرام اف» روس بود که در فینال جام جهانی 1966 کمک داور بود و با پذیرفتن ضربه مشکوک جف هرست، موجب جنجال و سرانجام، برتری انگلستان بر آلمان شده بود. البته بهرام اف اولین داور خارجی مسابقه نبود و دومین دربی پایتخت با قضاوت بهادرخان( پاکستان) برگزار شده بود. در روز جمعه دوم مهرماه 1355 نیز دربی یک داور دیگر را در خود دید که در فینال جام جهانی حضور داشت.

او جک تیلور انگلیسی بود که بازی آلمان و هلند در فینال سال 1974 را قضاوت کرد. بعدها و در ششم مرداد سال 1374، ساندور پل مجار در کنار محمد فنایی در حالی مسابقه چهلم دو تیم را قضاوت کردند که هر دو در فینال جام جهانی 1974 در تیم داوری مسابقه برزیل و ایالیا حضور داشتند. پل به عنوان داور وسط و فنایی به عنوان کمک دوم.  

اولین خارجی ها

اولین مربی خارجی در دربی، زدراکو رایکوف مربی یوگسلاو تاج بود که در 27 دی 1349 روی نیمکت تاج نشست. پرسپولیسی ها هم اولین برد خود را در دربی هفتم و در اولین حضر آلن راجرز به عنوان سرمربی خود تجربه کردند. نخستین بازیکن خارجی حاضر در دربی هم آلن ویتل انگلیسی بود که سابقه حضور در اورتون را داشت. ویتل در روز 18 آذر 1356 و در دربی بیستم در ترکیب پرسپولیس قرار گرفت. نخستین بازیکن خارجی که در دربی گلزنی کرد، عیسی ترائوره بازیکن پرسپولیس بود که در روز 25 مهر 1382 و در دقیقه 70 دربی 55 دروازه استقلال را باز کرد اما مانع از شکست (2-1) تیم خود نشد.

حضور خارجی ها در دربی
حضور خارجی ها در دربی

پرتماشاگرترین مسابقه

مسابقه روز جمعه 15 مهرماه 1362، رقابتی عجیب در تاریخ بازی های دو تیم بود. یک هفته قبل از این دیدار، پرسپولیس در برابر تیم بدون برد و قعرنشین وحدت متحمل شکست شد و استقلال نیز (7-0) دارایی را درهم کوبید. از طرف دیگر، قرار نبود که مسابقه از تلویزیون پخش شود. به این ترتیب بیش از 120 هزارنفر برای دیدن بازی به استادیوم ازادی هجوم آوردند. کار به جایی رسید که حتی عده ای برای دیدن مسابقه روی پروژکتورهای ورزشگاه قرار گرفتند. در این بازی استقلال با گل پرویز مظلومی برد و استقلالی ها پس از گل، چنان به سمت مظلومی هجوم آوردند که او از حال رفت و جای خود را به بیژن طاهری داد!

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره خواندنی هایی از دربی سرخابی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «خواندنی هایی از دربی سرخابی» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید