کد مطلب:  57432 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آبی های پایتخت و بازیکنی که از سقف اتوبوس سقوط کرد!

آبی های پایتخت و بازیکنی که از سقف اتوبوس سقوط کرد!

آبی های پایتخت و بازیکنی که از سقف اتوبوس سقوط کرد!
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اختصاصی آسمونی

نوشته مهدی زارعی

اولین های باشگاه استقلال

باشگاه دوچرخه سواران در چهارم مهر سال 1323 در خیابان فردوسی تهران پایه ریزی شد. بنیانگذاران این باشگاه چند جوان نظامی و دانشجوی دوچرخه سواری بودند.

این باشگاه در ابتدا فقط به ورزش دوچرخه سواری اختصاص داشت، اما با گذشت زمان فعالیت سایر رشته های ورزشی از جمله فوتبال در این باشگاه شروع شد. پرویز خسروانی که از خانواده سیاستمدار معروف خسروانی بود دوچرخه اهدایی محمدرضا پهلوی را سمبل این باشگاه قرارداد. خسروانی که در آن زمان ستوان یکم بود، در باشگاه دوچرخه سواران تیم فوتبالی را هم تشکیل داد.

اولین های باشگاه استقلال
اولین های باشگاه استقلال

دوچرخه سواران از بازیکنان معروفی مانند علی دانایی فرد تشکیل شد و این تیم از همان ابتدا پیراهن آبی را برای خود برگزید و به تدریج قدرت خود را به نمایش گذاشت. رقیبان اصلی آن روز دوچرخه سواران، دارایی، سرباز و شاهین بودند در حالی که پیش از تشکیل دوچرخه سواران، رقابت باشگاهی در انحصار این سه تیم بود.

اولین مربی تیم دوچرخه سواران علی دانایی فرد بود، تیم فوتبال «تور» توسط وی تشکیل شده بود و همه بازینکان آن تیم شاگردان وی بودند. پس از اینکه این تیم توانست تیم قدرتمند کارگران آبادان را شکست دهد، مورد توجه باشگاه دوچرخه سواران قرار گرفت و قرار شد از آن پس تیم «تور» با نام دوچرخه سواران و زیر نظر این باشگاه در مسابقات شرکت کند.

دوچرخه سواران در سال 1328 به نام (تاج) تغییر نام داد که موسس آن سپهبد پرویز خسروانی و مدیر باشگاه سروان پرویز شیخان و اولین مربی خارجی تیم نیز رایکوف از یوگسلاوی بود. نوع لباس تاج، پیراهن آبی با آستین سفید، شورت ورزشی سفید، جوراب سفید بود. تیم تاج تا بهمن ماه 1357 که انقلاب به پیروزی رسید، یعنی در مدت 30 سال به عنوان یکی از تیم های طراز اول ایران و آسیا شناخته شد.

اولین های باشگاه استقلال
اولین های باشگاه استقلال

اولین دیدار رسمی تیم دوچرخه سواران در 15 اسفند 1328 برابر شاهین و در حضور بیش از 20 هزار تماشاگر در ورزشگاه امجدیه برگزار شد که در آن تیم دوچرخه سواران اولین گل و اولین پیروزی رسمی خود را به دست آورد. گل تیم دوچرخه سواران بدین ترتیب به ثمر رسید: توپی که توسط بیوک جدیکار، از روی نقطه کرنر بر روی دروازه شاهین فرستاده شد، وارد دروازه این تیم شد تا دوچرخه سواران اولین بازی رسمی خود را با پیروزی یک بر صفر پشت سر بگذارند.

اما نخستین سفر خارجی تیم تاج در سال 1329 به کشور افغانستان بود که این تیم توانست در یک بازی دوستانه تیم ملی افغانستان را سه بر دو شکست دهد. از نکات بسیار جالب در این سفر خوابیدن نوبتی بازیکنان بر روی سقف اتوبوس بود که (هشیارنژاد) بازیکن تاج از روی سقف اتوبوس به زمین افتاد، اما بعد از 20 کیلومتر که نوبت به تغییر خواب بازیکنان بر روی سقف اتوبوس رسید، بازیکنان و راننده متوجه این اتفاق شددند. آنها در بازگشت این بازیکن را سالم در کنار جاده در حالی که به خواب رفته بود، دیدند. خاطره دیگر این مسافرت خرابی اتوبوس تیم تاج در دشت (دلارام) افغانستان و گرسنگی بازیکنان این تیم در اولین سفر خارجی شان بود.

حالا هفت دهه از آن روزها گذشته است. استقلال صدرنشین لیگ برتر است و کمترین تشابهی بین تیم کنونی استقلال با دوچرخه سواران دهه 20 وجود دارد. دنیا تغییر کرده و فوتبال نیز همین طور...خاطرات دوچرخه سواران نیز تکرار نشدنی به نظر می رسند...

: برای دریافت مشاوره درباره آبی های پایتخت و بازیکنی که از سقف اتوبوس سقوط کرد! فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آبی های پایتخت و بازیکنی که از سقف اتوبوس سقوط کرد!» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید