کد مطلب: 42373 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
نقد فیلم حذف شده

اختصاصی آسمونی نقد از انسیه نجفی نشلی

یوگسلاوی، نام سه موجودیت سیاسی بود که در بخش عمده سده 20 به‌صورت پی‌درپی در بخش غربی بالکان وجود داشتند. این سه کشور، پادشاهی یوگسلاوی، جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی و جمهوری فدرال یوگسلاوی بودند.

هم اکنون این کشور وجود ندارد و تجزیه شده است . حذف شده به کارگردانی میها مازینی، بررسی زندگی شهروندانی است که قبل از فروپاشی یوگسلاوی در یکی از کشورهای مستقل جدید بدنیا آمده یا زندگی می کردند و پس از تجزیه، هویت شهروندی ایشان با توجه به منطقه تولد یا سکونت در بازه زمانی گذشته و اکنون، دچار تناقض بوده و نامشان از فهرست شهروندان حذف گردیده است.

موضوع فیلم حذف شده : فیلم زندگی یک شهروند به نام آنا را بررسی می کند که سالها، شهروندی اسلوانیایی بوده اما در حال حاضر با توجه به منطقه تولدش که از بخش های جدا شده از این کشور مستقل محسوب می گردد او را خارجی تلقی می کنند. آنا در بیمارستانی فرزندش را بدنیا می آورد و کادر درمانی وظیفه خود را انجام می دهند اما بدلیل اینکه این زن هیچ هویت قانونی در کشور ندارد که جایی ثبت شده باشد، کودک را به او تحویل نمی دهند و او به اجبار به راههای دیگری پناه می برد از جمله: توسل به پدری که سالها ارتباطی با هم نداشتند و پدر فرزندش که روزگاری دلارام او به حساب می آمد اما بدلایل متفاوت از هم جدا شدند و این راهها بهرحال نتیجه عاطفی مثبتی هم دارد. در دنیای فرو پاشیده و مدرن کنونی تنهایی معضل عصر مدرنیته است که ریشه های خونی و عاطفی را از هم گسسته است . اما آنچه مهم است نداشتن هویت مستقل انسان عصر حاضر است که اگر دولتی فروپاشد انسان دیگر هیچ نیست . آنا از این ماجرا بسیار آموخت و فهمید آدمها به هم و به حکومت و فامیل و همه عناصر انسانی وابسته اند و قراردادها هستند که تعیین کننده اند اما رابطه عاطفی و خویشاوندی و انسانیت که فراتر از قانونی است که بر اساس مصالح انسانها و شهروندان تنظیم نمی گردد بلکه با یک تصمیم، شهروندان بسیاری را بی هویت و حذف شده قلمداد می کند. اختصاصی آسمونی نقد از انسیه نجفی نشلی

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «نقد فیلم حذف شده»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 5 = ?