کد مطلب:  2060 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

اولین باغ وحش ایران که در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد، باغ وحش ارم بوده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اولین باغ وحش ایران در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در بخشی از قصر دوشان تپه ساخته شد. این باغ وحش برای تفنن شاه بود و در ان مجموعه ای از شهرهای ایرانی و تعدادی هم ببر مازندران نگهداری می شد؛ دو جانوری که دیگر در ایران و حتی در باغ وحش های آن هم وجود ندارند. در این دوره به جز زمانی که شاه به آنجا می آمد، بازدید برای عموم آزاد بود و کم کم باغ وحش گسترش یافت تا به شکل کنونی در آمد و اکنون باغ وحش تهران در زمینی به وسعت هفت هکتار خارج از شهر تهران در کیلومتر 4 بزرگراه تهران – کرج جنب پارک ارم مستقر است.

البته پدرها و مادرها حتما به یاد دارند که تا همین دو دهه پیش باغ وحش تهران روبه روی پارک ملت در خیابان ولی عصر بود. اما از آنجا که وجود باغ وحش در داخل شهر برای سلامت آنها و ما مضر است به خارج از تهران منتقل شده است. از ساعت 9:30 صبح تا ساعت 19 شب باغ وحش ارم باز است و می توانید از آن دیدن کنید. با آسمونی همراه باشید تا با این باغ وحش معروف ایرانی آشنا شوید

گونه‌های جانوری باغ وحش ارم

بیشتر از 800 جاندار از 111 گونه مختلف در قفس های کوچک و بزرگ باغ وحش ارم زندگی می کنند؛ از گونه های مختلف پستانداران، خزندگان، آبزیان و پرندگان.  حدود 60 درصد این حیوانات بومی ایران و باقی از نقاط دیگر دنیا به خصوص آفریقا به ایران آورده شده اند. شاید بخواهید بدانید چرا این حیوانات و چرا حیوانات دیگر نه؟

مهم ترین دلیل انتخاب گونه ها را می توان شرایط آب و هوایی دانست. چون مطمئنا با شرایط فعلی تهران نه پنگوئن در آن زنده می ماند و نه زرافه.هر چند امروزه با مجهز کردن باغ وحش ها به دستگاه های پیشرفته چنین امکانی وجود دارد اما هنوز در ایران از این امکانات خبری نیست. برای همین مسؤولان به سراغ حیواناتی می روند که بتوانند در این آب و هوا زندگی کنند. هر چند قرار است در چند سال آینده با مجهز شدن باغ وحش دو زنجیر فیل به حیوانات اضافه شود.

باغ وحش ارم
باغ وحش ارم


خرس های باغ وحش ارم

البته گویی باید برای این حیوانات خوشحال بود که قرار است تا چند سال دیگر از این خانه های تنگ به مکانی بزرگ تر انتقال داده شوند. مدتی است که مدیریت شرکت ارم سبز توانسته زمینی 52 هکتاری را در منطقه کوهسار تهران از منابع طبیعی دریافت کند.قرار است اگر همه برنامه ها طبق زمان بندی مشخص شده پیش برود از چهار تا پنج سال دیگر یک چهارم این مساحت به خانه حیوانات اختصاص پیدا کند؛ یعنی به جای 5 هکتار کنونی، باغ وحش جدید 13 هکتار خواهد بود.

هیرمان، شیر باغ وحش ارم
هیرمان، شیر باغ وحش ارم

هیرمان، شیر باغ وحش ارم

از باغ وحش قبلی تهران، به غیر از حیوانات زنده دو یادگاری دیگر هم به باغ وحش 18 ساله ارم منتقل شده؛ دو مجسمه شیر که روزگاری روبه روی در ورودی باغ وحش قبلی بودند و به پارک ملت فریاد می زدند. این دو شیر سنگی حالا درست روبه روی در باغ وحش نصب شده اند؛ یعنی در تنها مسیر ورود و خروج این مکان.مسیر بازدید از حیوانات طوری طراحی شده که هنگام ورود و خروج بتوانید تمامی حیوانات را ببینید.

ساعت بازدید باغ وحش ارم

باغ وحش هم همه روزه به غیر از روزهای تاسوعا، عاشورا و 21 ماه رمضان در این ساعت ها باز است:
  • در فصل بهار از ساعت 9 صبح تا 7:30 بعدازظهر و تابستان ها از 9 صبح تا 9 شب
  • در نیمه دوم سال هم از 9 صبح تا 4 بعدازظهر.
فراموش نکنید اگر تصمیم تان برای رفتن به باغ وحش ارم جدی شد حتما یا صبح بروید یا عصر، چون اگر ظهر بروید بیشتر حیوانات در آفتاب گرم این روزها لم داده و خوابیده اند.

مسیر دسترسی به باغ وحش ارم

آدرس: تهران، ارم، بزرگراه باکری، کنارگذر فهمیده، پارکینگ جنوبی، بوستان ارم

آدرس باغ وحش ارم در بلد

آدرس باغ وحش ارم در نشان

 

نظر خود را درباره «باغ وحش ارم» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید