کد مطلب:  33494 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
فعالان محیط زیست کیستند؟

فعالان محیط زیست کیستند؟

آیا می دانید فعالان محیط زیست کیستند؟ مدتی است که فعالان محیط زیست با حواشی زیادی رو به رو شده اند. ما در این...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آیا می دانید فعالان محیط زیست کیستند؟ مدتی است که فعالان محیط زیست با حواشی زیادی رو به رو شده اند. ما در این بخش آسمونی به اخبار مربوط به فعالان محیط زیست می پردازیم.

فعالان محیط زیست کیستند؟
فعالان محیط زیست کیستند؟


تاکید مقام های دولتی بر بی‌گناهی فعالان محیط زیست بازداشت شده توسط قوه قضائیه

دو عضو دولت حسن روحانی اعلام کرده‌اند که فعالان زیست محیطی بازداشت شده فعالیت جاسوسی نداشته و باید آزاد شوند.

به نوشته خبرگزاری های داخلی ایران، عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سه شنبه اول خرداد در همایش روز جهانی تنوع زیستی اعلام کرد که هیچ سندی دال بر واقعیت اتهاماتی که به این افراد زده شده، وجود ندارد.

او با بیان این که وزارت اطلاعات هم به این نتیجه رسیده است هیچ مدرکی دال بر جاسوسی فعالان محیط زیست که بازداشت شدند وجود ندارد، گفت که قاعدتا اینها باید به زودی آزاد بشوند.

او همچنین گفت، «دولت یک گروه چهار نفره از وزرا را برای پیگیری بازداشتی‌های محیط زیست مامور کرده است. به نظر من تا به حال متاسفانه اینها بدون این که کاری بکنند بازداشت بوده‌اند. این دوستان هم به همین نتیجه رسیده‌اند.»

پیشتر محمود صادقی نماینده تهران در مجلس نیز به مسئولیت وزارت اطلاعات در شناسایی موارد جاسوسی در کشور اشاره کرده و گفته بود کارشناسان وزارت اطلاعات اعلام کرده اند فعالان محیط زیستی بازداشت شده جاسوس نیستند.

دی ماه سال گذشته کاووس سیدامامی به همراه 9 نفر دیگر از فعالان و کارشناسان زیست محیطی توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. چندی بعد، مقام‌های زندان به خانواده آقای سیدامامی اعلام کردند که او در زندان خودکشی کرده است.

مرگ وی واکنش های زیادی را در کانادا و آمریکا در پی داشت و برخی نهادهای حقوق بشری از جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اتهام بازداشت شدگان را «جاسوسی» اعلام کرد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی مدعی شد آقای سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیر موسسه بنیاد حیات وحش میراث پارسیان، و همکاران او با استفاده از دوربین‌‌های عکس‌برداری از یوزپلنگ، اقدام به تصویربرداری از سایت‌های موشکی سپاه کرده و اطلاعات این سایت‌ها را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی قرار داده‌اند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اما این اتهام را وارد ندانست و گفت این دوربین‌ها قادر به تصویربرداری از محیط محدودی در اطراف خود هستند. چندی بعد وکیل تعدادی از بازداشت شدگان نیز اعلام کرد یکی از مدارک علیه آقای سیدامامی، قلاب ماهیگیری بوده که آنها هنگام سفر به مناطق کوهستانی و دوردست برای گوش کردن به موسیقی و اخبار، دستگاه رادیو را روی آن قرار می دادند.

همزمان با سخنان عیسی کلانتری مبنی بر بی گناهی فعالان زیست محیطی بازداشت شده، گزارش ها حاکی از آن است که بعد از حدود 118 روز بازداشت به برخی از آنها اجازه ملاقات 10 دقیقه ای با خانواده‌های آنها داده شده است.

مرتضی آریانژاد، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی حمیدی، حسن راغ، سام رجبی، عارف زارع، علیرضا فرهادزاده، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و حمیده کاشانی دوست، فعالان و کارشناسان زیست محیطی بازداشت شده هستند.

برخی از این افراد سابقه طولانی در فعالیت‌های حفاظت از محیط زیست و همکاری با دولت در حفظ گونه‌های حیات وحش ایران را دارند.

علاوه بر این افراد، طی ماه‌های اخیر تعداد دیگری از فعالان محیط زیست در مناطق مختلف ایران به ویژه استان‌های هرمزگان و بوشهر دستگیر شدند. برخی گزارش‌ها، آمار فعالان زیست محیطی بازداشت شده را بیش از 50 نفر اعلام کرده اند.

بازداشت بیش از 42 فعال محیط زیست و محیط بان در استان هرمزگان

یکی از فعالان محیط زیست خبر داده است که در دو روز گذشته حدود چهل نفر از افراد محلی و فعالان محیط زیست و دو نفر از محیط‌بانان بندر لنگه در استان هرمزگان بازداشت شده اند.

خانم صداقتی روز چهارشنبه 19 اردیبهشت با انتشار پیامی در اینستاگرام خود، ضمن اعلام این موضوع اضافه کرد که خانه‌های بازداشت شدگان تفتیش شده و وسایل ارتباطی بازداشت شدگان و حتی کسانی که بازداشت نشده‌اند هم جمع آوری شده است.

برخی دیگر از فعالان محیط زیست هم ضمن ابراز نگرانی از بازداشت این افراد در پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که 10 روز قبل هم محمد رضا صالح احمدی، فعال محیط زیست شهر جناح در استان هرمزگان، بازداشت شد.

گفته می شود که با بازداشت های اخیر در استان هرمزگان، تعداد فعالان زیست محیطی و کارشناسان این حوزه که توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده اند، به 55 نفر رسیده است.

موج بازداشت فعالان حفاظت از محیط زیست دی ماه سال گذشته با بازداشت دکتر کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیر بنیاد حیات وحش میراث پارسیان و 9 نفر دیگر از فعالان و کارشناسان زیست محیطی توسط اطلاعات سپاه آغاز شد. چندی بعد، مقام‌های زندان به خانواده آقای سیدامامی اعلام کردند که او در زندان خودکشی کرده است.

مقامات قضایی چندی بعد اعلام کردند آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اتهام بازداشت شدگان را جاسوسی اعلام کرد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی مدعی شد آقای سیدامامی و همکارانش با استفاده از دوربین‌ های عکس‌برداری از یوزپلنگ، اقدام به تصویربرداری از سایت‌های موشکی سپاه کرده و اطلاعات این سایت‌ها را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی قرار داده‌اند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اما این اتهام را وارد ندانست و گفت این دوربین‌ها قادر به تصویربرداری از محیط محدودی در اطراف خود هستند.

در ادامه، تعداد دیگری از فعالان محیط زیستی بازداشت شدند. مرتضی آریانژاد، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی حمیدی، حسن راغ، سام رجبی، عارف زارع، علیرضا فرهادزاده، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و حمیده کاشانی دوست، فعالان و کارشناسان زیست محیطی بازداشت شده هستند.

بازداشت فعالان محیط زیستی در ایران و مرگ مشکوک دکتر سیدامامی در بازداشت، انتقادهای بسیاری در داخل و خارج از ایران در پی داشت.

در آخرین واکنش به این بازداشت‌ها، صدها نفر از چهره‌های فرهنگی و جمعی از استادان دانشگاه، کارشناسان محیط زیست و مدیران ارشد سازمان حفاظت از محیط زیست در ایران، در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری ایران از تداوم بازداشت 13 نفر از کارشناسان و فعالان زیست محیطی انتقاد کردند.
: برای دریافت مشاوره درباره فعالان محیط زیست کیستند؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «فعالان محیط زیست کیستند؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید