کد مطلب:  22529  درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چاپ پاکت

چاپ پاکت

بسیاری از شرکت ها برای فعالیت های تبلیغاتی خود پاکت نامه را انتخاب می کنند و اقدام به چاپ پاکت با طرح موردنظر...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بسیاری از شرکت ها برای فعالیت های تبلیغاتی خود پاکت نامه را انتخاب می کنند و اقدام به چاپ پاکت با طرح موردنظر می نمایند. آسمونی در این بخش اطلاعاتی در مورد پاکت نامه و همچنین چاپ پاکت برای شما همراهان عزیز تهیه و تنظیم کرده است که در ادامه می خوانید.

پاکت نامه برای مراسلات و قراردادن قراردادهای شرکت و ... مواردی از این دست طراحی می شود. ابعاد آن معمولا یا متناسب با کاغذ A4 است که دو تا، از طول، خورده باشد، یا متناسب با کاغذ A4 و یا A5 است که کاغذ ، تا نخورده در داخل آن قرار گیرند.

چاپ پاکت
چاپ پاکت

نوع اول آن برای قرار دادن نامه ها و مراسلات رسمی که در سربرگ شرکت یا کمپانی نگارش شده است، استفاده می شود و به آن پاکت ملخی گفته می شود. ابعاد این پاکت ها به گونه ای است که در حالت بسته شدن پاکت، عرض آن برابر عرض کاغذ A4 است و طول آن برابر یک سوم طول A4 (چون کاغذ از دو محل در طول تا می خورد و سپس در داخل پاکت قرار داده می شود) می باشد. انتخاب گرم پاکت های ملخی سلیقه ای است و بسته به نیاز شرکت یا موسسه و بودجه آن طراحی و چاپ می گردند. اما شاید بهتر است 100 یا 80 گرم انتخاب شوند. این پاکت ها، دارای سه لب چسب در طرفین و پایین کار هستند.

قسمت های چهار گوشه سفید در برش بعد از چاپ ریزش می کنند. همانطور که درشکل می بینید این پاکت دارای سه لب چسب و یک درب در بالای پاکت است که به پشت پاکت تا خورد و پاکت را می بندد.

نوع دیگر پاکت ها ، پاکت های A4 و A5 است که بسته به ابعاد سربرگ های شرکت یا مرسولاتی که قرار است در آن جای داده شوند، قطع A4 یا A5 انتخاب می شود. این پاکت ها معمولا برای ارسال و جای دادن قراردادها و اوراقی که قرار نیست تا خورده شوند، استفاده می گردند. گرم کاغذ این پاکت بهتر است بالای 100 انتخاب شود تا پاکت، شیک و شکیل تر به نظر رسد. این پاکت ها وسط چسب هستند یعنی جلوی پاکت برگشته و در پشت پاکت در وسط به هم رسیده و از داخل چسب می خورند. یک در 5 یا 6 سانتیمتری نیز از بالا، پاکت را می بندد. لب چسب های این پاکت ها 2 عدد می باشند.

نکته مهم این است که قسمت های لب چسب، در هر نوع پاکتی، بی رنگ طراحی می شوند. علت بدون رنگ طراحی شدن لب چسب ها ماندگاری بیشتر و بهتر چسب بر روی کاغذ است. رنگ ها باعث می شوند که چسب به خوبی روی کاغذ ننشیند و خوب بهم چسبیده نگردند. طراحی پاکت های A4 به صورت شکل می باشد:

همانطور که در قسمت پاکت های ملخی نوشتیم قسمتهای چهار گوشه سفید کار، در چاپخانه بریده و شکل نهایی برای چسباندن پاکت به دست می آید.

envelope-printing
envelope-printing

عناصر تشکیل دهنده پاکت نامه

معمولا بعد از طراحی سربرگ ها، پاکت نامه طراحی می شود. از آنجا که وحدت بصری در اوراق اداری یک ضرورت می باشد، پس از پایان چیدمان نهایی سربرگ، از عناصر استفاده شده در آنها برای طراحی پاکت نامه نیز استفاده می گردد. به این ترتیب وحدت بصری هر دو حفظ شده و نوعی هماهنگی در این دو اوراق ایجاد می شود. می توانید برای تنوع یافتن و زیباتر شدن کار، گوشه های کوچکی از کار را تغییر داده و طراحی نهایی را با فرم و شمایل پاکت نامه متناسب نمایید. مثلا یک المان را حذف یا اضافه نمایید یا رنگی را پررنگ تر جلوه دهید. این گونه ضمن حفظ وحدت بصری در هردو کار، تمایزهای کوچکی هم ایجاد می شود و مخاطب حس تکرار را در اوراق شما حس نخواهد کرد.

المانهای موجود در پاکت نامه به جز شماره و پیوست و تاریخ، بقیه با سربرگ مشترک است. وجود نام و لوگوی شرکت، آدرس و سایر راههای تماس با شرکت، از ضرورتهای لاینفک پاکت های نامه می باشد و عدم وجود آنها نوعی نقص در طراحی به حساب می آید.

محل درج آرم شرکت در پاکت نامه، برخلاف سربرگ های فارسی زبان که باید در گوشه سمت راست قرار داده شود، در بالا و گوشه سمت چپ پاکت نامه قرار داده می شوند. گاهی در چیدمان پاکت نامه (خصوصا پاکتهای ملخی)، آرم را در گوشه پایین نیز قرار می دهند و این کار در برخی طراحی ها، زیباتر هم می نماید.

گوشه بالا سمت راست پاکت نامه جای قرار گیری تمبر و انجام عملیات پستی، می باشد که بهتر است در طراحی این محل حفظ شود و این قسمت تا حد امکان خالی نگهداشته شود

سوالات متداول چاپ پاکت

چه نکاتی را در طراحی پاکت نامه رعایت کنیم تا در چاپ دچار مشکل نشویم؟

جداً توصیه می کنیم برای این که پاکت شما در چاپ، دچار افت کیفیت و مشکلی نشود، حتماً دستورالعمل طراحی را بدقت مطالعه نموده و نکات آن را در طرح خود بکار بندید.

چاپ پاکت
چاپ پاکت

در اینجا نیز به اختصار به چند نکته اشاره می کنیم:  1. Resolution فایل شما باید 300 پیکسل بر اینچ و مُد آن CMYK باشد.
  2. ابعاد پاکت خود را منطبق بر نقشه مونتاژ تنظیم کنید.
  3. برای کل قسمت های پاکت یک فایل ارسال کنید.
  4. لب چسب پاکت باید سفید (بدون رنگ) باشد تا صحافی پاکت به درستی انجام شود.
  5. درب پاکت باید نسبت به پشت پاکت به صورت وارونه مونتاژ شود.

چه تفاوتی بین پاکت با صحافی ملخی و صحافی وسط چسب وجود دارد؟

تفاوت این دو، در نوع صحافی و نحوه باز شدن در آن است

چاپ پاکت نامه، یکرو محسوب می شود یا دورو؟

اگر چاپ روی سطح بیرونی پاکت یعنی «روی پاکت»، «پشت پاکت» و «درب پاکت»، انجام گیرد، یکرو محسوب می شود.

می خواهیم هم رو و هم پشت پاکت خود را چاپ کنیم (طرح داشته باشیم)؟

اگر پاکت شما از نوع صحافی ملخی باشد، کافیست برای هر قسمت از پاکت طرح جداگانه ای طراحی کرده و سپس طبق «نقشه مونتاژ» آن ها را کنار هم مونتاژ کنیم. دقت کنید که طرح «روی پاکت»، و «درب پاکت» باید نسبت «پشت پاکت» به صورت وارونه مونتاژ شود.

همچنین توجه داشته باشید که در قسمت هایی که برای چسباندن پاکت استفاده می شود (لب چسب)، نباید هیچ طرحی وجود داشته باشد، چون وجود هر نوع رنگی روی سطح کاغذ مانع از رسیدن چسب به آن و در نتیجه باز شدن لبه های آن پس از صحافی خواهد شد.

اگر پاکت شما از نوع صحافی وسط چسب باشد، اولاً توصیه می کنیم از این کار منصرف شوید.

envelope-printing
envelope-printing

اما اگر بر این کار اصرار دارید، نظر شما را به نکات زیر جلب می کنیم:  1. در ابعاد استاندارد، روی لبه پایینی پاکت نمی توان چاپ کرد. مگر اینکه حداقل 2 سانتیمتر از ارتفاع پاکت کاسته شود.
  2. لبه پایینی پاکت برای صحافی به روی قسمت چاپ شده بر می گردد. بنابراین اگر پشت پاکت چاپ داشته باشد، پس صحافی یک نوار سفید رنگ که در حقیقت همان لبه پایینی پاکت است که برگشته قرار خواهد گرفت.
  3. می توان در صحافی به طور ویژه این لبه را به جای رو در زیر قرار داد که مشمول صرف وقت و هزینه بیشتر خواهد شد.
  4. اگر در جلوی پاکت وسط چسب (قسمتی که دو طرف پاکت به هم رسیده و چسبیده شده) از رنگ یکدست استفاده شود احتمال مشاهده شدن تفاوت رنگ مابین این دو پس از صحافی وجود خواهد داشت.
  5. همچنین اگر در جلوی این پاکت از طرحی استفاده شود که طوری تنظیم شده تا پس از صحافی روی هم منطبق شود، باید گفت احتمال جابجا شدن و عدم انطباق طرح پس از صحافی بسیار زیاد است.
: برای دریافت مشاوره درباره چاپ پاکت فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «چاپ پاکت» در کادر زیر بنویسید :

3 * 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید