کد مطلب: 6693 درج نظر
کنکور آسان است

کنکور آسان است

هدف آسمونی : مشکل بزرگ و اساسی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان و بسیاری از افراد جامعه نداشتن هدف است. جمع...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

هدف

آسمونی : مشکل بزرگ و اساسی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان و بسیاری از افراد جامعه نداشتن هدف است. جمع کثیری از افراد جامعه با شعار "هرچه پیش آید، خوش آید" زندگی می کنند. اما باید آگاه بود که هر کس تنها یک بار به دنیا می آید. پس...

پس باید با داشتن اهداف بزرگ و تلاش در جهت نیل به آن ها، ضمن رسیدن به قله های رفیع موفقیت، بتوانیم فرد مفیدی برای جامعه خود باشیم. داشتن هدف منجر به ایجاد عزم جدی در فرد می شود. باید به خاطر داشت که "مردان روزگار، از همت بلند به جایی به جایی رسیدند".

در واقع هدف به عنوان یک محرک عمل می کند و موجب می شود فرد به سمت آن گام بردارد.

هدف گذاری منجر به ایجاد انگیزه در هر فرد می شود. انگیزه نیز باعث می شود تا برای رسیدن به هدف خود برنامه ریزی و تلاش کند.

هدف ← انگیزه ← برنامه ریزی ← تلاش ← نتیجه

حال برای یک داوطلب کنکور، در شروع حرکت، مهم ترین نکته داشتن هدف است.

هدف همه داوطلبان نباید قبولی پزشکی دانشگاه تهران، برق دانشگاه شریف یا حقوق دانشگاه تهران باشد. بلکه هر فرد باید با توجه به علایق خود، هدف خود را انتخاب کند. اما باید در راه رسیدن به هدف، تمام تلاش خود را به کار بندد تا پس از پایان کنکور نگوید: "ای کاش..."

پس از همین امروز اهداف زندگی خود را انتخاب و بر روی کاغذ یادداشت نمایید تا همواره آن را در مقابل دیدگان خود ببینید و در جهت نیل به آن بکوشید. 

تابستان سال دوم و سوم

داوطلبانی که کلاس دوم هستند بهتر است در دوران تابستان، تنها به تقویت نقاط ضعف موجود در دروس اختصاصی بپردازند. بهتر است در دوران تابستان دروس تخصصی و فصول چهارم و پنجم فیزیک 1 را مطالعه کنند و نکات آن ها را بررسی نمایند.

اما داوطلبان سال سوم باید در تابستان، دروس عمومی و اختصاصی سال های دوم و سوم را مطالعه و مرور کنند و با حل تست های مرتبط، به تسلط لازم برسند. البته تأکید اصلی بر رفع نقاط ضعف موجود به خصوص در دروس اختصاصی و درس عربی است.

اما در هر مقطعی و برای هر شروعی بهتر است شروع با کمک یک مشاور خوب و با تجربه رقم بخورد. وجود یک مشاور خوب می تواند تا کنکور، بخشی از موفقیت شما را تضمین نماید. چرا که یک مشاور می تواند با تهیه یک برنامه درسی مناسب با شرایط و روحیات شما، شما را به سمت اهداف خود سوق دهد.

تابستان پیش از کنکور بهترین فرصت برای شروع مطالعه است. بهتر است در این فصل از سال با تهیه برنامه ای متعادل، برنامه خود را شروع کنیم. البته باید طوری برنامه ریزی شود که کلیه دروس پایه مطالعه شوند.

در این مرحله از مطالعه، داوطلبین به سه دسته تقسیم می شوند:

1- داوطلبین با سطح علمی قوی

داوطلبینی که دارای سطح علمی قوی هستند باید ضمن مرور مطالب دروس پایه با مطالعه کتب کمک درسی به افزایش اطلاعات و تسلط خود بر کلیه مطالب کمک کنند.

2- داوطلبین با سطح علمی ضعیف

داوطلبینی که سطح علمی ضعیفی دارند، باید با غلبه بر تنبلی، کلیه دروس را با دقت و تمرکز بالایی مطالعه کنند و در صورت لزوم به خلاصه نویسی و یادداشت برداری بپردازند. این تابستان فرصت مناسبی برای جبران گذشته و رسیدن به سطح معلومات افراد قوی تر است.

3- داوطلبین با سطح علمی متوسط

 داوطلبین متوسط در برخی دروس قوی و در برخی دروس ضعیف تر هستند. آن ها باید در دروسی که قوی تر هستند به شیوه داوطلبین قوی و در دروسی که ضعیف تر هستند به شیوه داوطلبین ضعیف عمل کنند.

 پس تابستان پیش از کنکور را از دست ندهید. 

اعتماد به نفس

یکی از اصلی ترین عوامل موفقیت در کنکور، داشتن اعتماد به نفس است. بسیاری از اوقات که به داوطلبان کنکور گفته می شود که شما می توانید در بهترین رشته و دانشگاه (به طور مثال پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران) پذیرفته شوید، لبخند می زنند و باور ندارند که این امر قابل تحقق است.

هر فرد دارای توانایی ها و استعدادهای فراوانی است که با بهره گیری از بخشی از آن ها می تواند جزء موفق ترین افراد روی زمین باشد. کافی است کمی اعتماد به نفس داشته باشد و خود و داشته هایش را باور کند و ایمان داشته باشد که می تواند فردی موفق در این کره خاکی باشد.

این امری اثبات شده است که "انسان به هر چیزی که بخواهد می رسد". فقط کافی است که با تمام وجود آن را طلب کند.

حال باید چه چیزی را طلب کنیم؟ 

کاهش استرس کنکور

کنترل استرس به عوامل بسیاری از جمله کنترل افکار، رعایت اصول تغذیه ای و ورزش بستگی دارد. اما مهمترین عامل جهت کنترل استرس، کنترل افکار است.

هرچه به روز کنکور نزدیک می شویم بهتر است به داشته هایمان فکر کنیم. متأسفانه اکثر داوطلبان بیان می کنند که در برخی دروس عقب افتادگی دارند و یا به اندازه کافی تست نزده اند. بهتر است به این فکر کنیم که در بسیاری از دروس هم مطالعه خوبی داشته ایم و هم به اندازه کافی تست زده ایم. پس به نیمه پر لیوان بنگرید. 

در این روزها از هم نشینی با افرادی که به شما انرژی منفی می دهند به شدت پرهیز کنید و سعی کنید با مشاور خود کمی صحبت و مشورت نمایید.

بهتر است مصرف نوشابه، قهوه، نسکافه و شکلات را به حداقل ممکن برسانید و مصرف میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

ورزش روزانه حتی به اندازه نرمش 15 دقیقه ای در طول روز به کاهش استرس کمک می کند.

اصلا به این موضوع فکر نکنید که چه خواهد شد؟ به این فکر کنید که من تمام تلاش خود را تا آخرین لخظه انجام می دهم تا پس از کنکور حسرت نخورم و بگویم ای کاش خوانده بودم...

خواب کافی

یک داوطلب کنکوری باید به اندازه کافی بخوابد.

خواب کافی در روزهای پایانی منتهی به کنکور از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است.

بهتر است خواب شبانه روزی شما بین 8-7 ساعت باشد. خواب بعد از ظهر به مدت طولانی (بیش از 1 ساعت) برای یک داوطلب کنکوری توصیه نمی شود.

از خوردن لبنیات (شیر) در وعده صبحانه خودداری کنید و مصرف آن را به پیش از خواب شبانه موکول نمایید.

پیش از خواب به اهداف خود فکر کنید و برای خود ایجاد انگیزی نمایید.

: برای دریافت مشاوره درباره کنکور آسان است فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «کنکور آسان است» در کادر زیر بنویسید :

2 * 7 = ?