کد مطلب:  8230  درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نقش سلول‌ های بنیادی در بهبود مبتلایان به فلج مغزی

نقش سلول‌ های بنیادی در بهبود مبتلایان به فلج مغزی

1393/09/02 یک فوق تخصص بیماری‌های مغز و اعصاب کودکان تبلیغاتی مبنی بر تاثیر استفاده از سلول‌های بنیادی در...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

1393/09/02

یک فوق تخصص بیماری‌های مغز و اعصاب کودکان تبلیغاتی مبنی بر تاثیر استفاده از سلول‌های بنیادی در بهبودی بیماران فلج مغزی را دروغین خواند و گفت: این باور درست نیست و سلول‌های بنیادی در حد یک بافت هم نتوانسته کاری برای این بیماران انجام دهد.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا دکتر زرین تاج کیهان‌پور با تاکید بر اینکه هر چیزی که بتواند در جریان رشد به مغز آسیب برساند، می‌تواند منجر به فلج مغزی شود، گفت: فلج مغزی توسط آسیب یا ناهنجاری‌های مغزی ایجاد می‌شود و کنترل حرکتی بیمار را مختل می‌کند. بسیاری از این مشکلات در دوران جنینی، هنگام تولد و بعد از تولد ایجاد می‌شود. همچنین این اختلال می‌تواند 2 تا 4 سال اول زندگی که مغز کودک همچنان در حال تکامل است، بروز کند.

وی با اشاره به این مطلب که فلج مغزی شایع‌ترین اختلال حرکتی - عصبی است، گفت: فلج مغزی یک بیماری غیرپیشرونده است که با مرور زمان بدتر نمی‌شود. این بیماری مجموعه‌ای از اختلالات با درگیری مغز و دستگاه عصبی است که در مهارت‌های حرکتی، یادگیری، شنیدن، دیدن و تفکر اختلال ایجاد می‌کند.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تقسیم بندی فلج مغزی را براساس تعداد اندام‌های درگیر، اختلال حرکتی و نوع مشکلات ناشی از آسیب‌ دانست و افزود: این بیماری ممکن است یک طرف بدن، هر چهار اندام بدن، سه اندام بدن و حتی فقط یک عضو از بدن کودک را درگیر کند. ممکن است که بیمار به اختلال حرکتی هم دچار شود.

کیهان‌پور با بیان این مطلب که علایم فلج مغزی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است، خاطرنشان کرد: سفتی عضلات، اشکال در مهارت‌های ادراکی و حسی، اشکال در مهارت‌های حرکتی مانند نوشتن و راه رفتن از علایم این بیماری است. بیماران مبتلا به فلج مغزی ممکن است به بیماری‌های دیگری مانند تشنج، آسیب ذهنی، اختلال یادگیری و تاخیر رشدی مبتلا شوند.

این فوق تخصص بیماری‌های مغز و اعصاب کودکان اشکال در غذا خوردن، کنترل ضعیف ادرار و مشکلات تنفسی را از عوارض فلج مغزی دانست و گفت: عفونت داخل رحم، داشتن فشار خون بالا، دیابت، عدم تغذیه مناسب مادر و عفونت‌هایی از قبیل مننژیت و زردی می‌تواند بر روی مغز تاثیر گذارد و منجر به فلج مغزی نوزاد شود.

وی مراقبت‌های دوران بارداری را راهکاری موثر در کاهش فلج مغزی دانست و اظهار کرد: کنترل قند خون و دیابت، پیشگیری از عفونت بارداری و کنترل آن، انجام برنامه‌های کاهش استرس و فشار روانی مادران در دوره بارداری، زایمان به موقع و در زمان تعیین شده و در یک محیط بهداشتی می‌تواند از بروز بیماری فلج مغزی نوزاد جلوگیری کند.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه مداخلات و حمایت‌های به موقع می‌تواند کمک موثری برای استقلال کودک باشد، افزود: تزریق بسیاری از داروها می‌تواند در تشنج یا سفتی‌های دردناک عضلانی که در نتیجه اسپاسم‌های شدید ایجاد شده است، موثر باشد. در برخی موارد به منظور کاهش سفتی عضلانی در قسمت ستون فقرات، لگن و پاهای کودک از جراحی‌های ارتوپدی هم استفاده می‌شود.

کیهان پور انجام فیزیوتراپی را در افزایش توانمندی‌های جسمی و حرکتی بیماران فلج مغزی موثر دانست و گفت: کودکان به علت سوء تغذیه مادر، مراقبت‌های ناکافی قبل و بعد از تولد و خطرات محیطی در دوران کودکی در معرض خطر مغزی بیشتری قرار دارند.

این فوق تخصص بیماری‌های مغز و اعصاب کودکان در پایان بیان کرد: متاسفانه بر اساس تبلیغات دروغین این مطلب در سراسر دنیا مطرح شده است که استفاده از سلول‌های بنیادی و تزریق آن به بیماران فلج مغزی می‌تواند کمک کننده باشد که این درست نیست، چراکه سلول‌های بنیادی در حد یک بافت هم نتوانسته کاری برای این بیماران انجام دهد.

: برای دریافت مشاوره درباره نقش سلول‌ های بنیادی در بهبود مبتلایان به فلج مغزی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «نقش سلول‌ های بنیادی در بهبود مبتلایان به فلج مغزی» در کادر زیر بنویسید :

2 * 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید