کد مطلب:  48482 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پایان دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی

پایان دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی

آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران شامگاه یکشنبه نوزدهم آبان ماه در تالار اصلی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی شهر کرمان برگزار شد. به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به کرمان، آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران شامگاه یکشنبه نوزدهم آبان ماه با حضور محمد اله‌یاری مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، محمدرضا علیزاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، علی ثابت نیا مدیر عامل انجمن موسیقی ایران، مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان، بردیا صدر نوری مدیر برگزاری جشنواره موسیقی نوای خرم و تعدادی دیگر از هنرمندان در تالار اصلی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی  شهر کرمان برگزار شد.
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پایان دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی
پایان دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی


آغازگر آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که با استقبال پرشور مخاطبان همراه بود اجرای موسیقی توسط هنرمندان پیشکسوت شرکت‌کننده در جشنواره بود که در این بخش عاشیق قدرت میرزاپور، استاد فاروق درپور، استاد نیهات اوزان، استاد شاپور کمالی،  استاد حداد کارگر، استاد خداداد شکل زهی و استاد کیخسرو طاهری در کنار یکدیگر روی صحنه رفتند و مخاطبان را میهمان موسیقی اصیل کردند.

گزارش آقای مدیرکل و توجه به گردشگری هنری

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان طی سخنانی گفت:
  به مدت 4 روز فرصتی داشتیم تا میزبان هنرمندان عزیز از سراسر ایران از شمال تا جنوب و شرق تا غرب کشور باشیم. اینک گسترده‌ترین رویداد هنری کشور در حوزه موسیقی نواحی ایران به ایستگاه پایانی خود رسید. به هر ترتیب کرمان به عنوان بزرگترین مهمانخانه ایران تلاش کرد که میزبان شایسته‌ای از آواها و نواهای هنرمندان با اصالت اقوام ایران زمین باشد. زیباتر اینکه این سرور، توام با هفته وحدت شد. دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران برای ما در حیطه اجرا تفاوت آشکاری با سال‌های قبل داشت که می‌توان از جمله به تشکیل شورای سیاست گذاری با همراهی استانداری کرمان و حضور و مشارکت شهردار این استان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل صداوسیمای استان و همچنین معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل دفتر موسیقی و اساتید بزرگ موسیقی و انجمن موسیقی ایران موجب شد با فراغ بال بیشتری به تدارکات جشنواره‌ای با این عظمت مشعوف شویم.

در این دوره با توجه به گردشگری هنری، 17 تور گردشگری میهمان دیار کریمان شدند و حضور میهمانان در کویر شهداد نقطه اوج آن بود. همچنین برپایی نمایشگاه عکس به نام «عکس آوا» برگ جدید دیگری از ظرفیت‌های این جشنواره بود. به هر حال  حضور گرم دانشجویان موسیقی و هنرمندانی از کشورهای ترکیه، افغانستان و عراق زمینه‌ای شد تا در سال‌های آینده به جشنواره‌ای بهتر نزدیک‌تر باشیم. حضور 20 خبرنگار و عکاس از شبکه‌های تلویزیونی برون مرزی باعث شد رویدادهای جشنواره موسیقی نواحی در سراسر ایران و جهان منعکس شود.

تجلیل از مادر یک شهید و چند هنرمند پیشکسوت

تجلیل از مادر شهید محسن زبر دست از شهدای عشایر استان کرمان بخش دیگری از این مراسم را تشکیل می‌داد که در این بخش محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی، محمدرضا علیزاده مدیرکل ارشاد استان کرمان، زهرا موسی پور(مدیرکل امور اجتماعی استاندار کرمان) و احمد صدری (دبیر جشنواره) برای بخش تجلیل‌ها روی سن رفتند و از اساتید و پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران تجلیل کردند.

محمد جان بزرگیان (کهگیلویه و بویراحمد)، علیرضا شهبازی (فارس)، خالو قنبر راستگو (هرمزگان)، رحیم خضری (آذربایجان غربی)، هادی قره‌خانی (خراسان شمالی)، خسرو کارگر (خراسان شمالی)، عبدالله امینی (خراسان رضوی)، عبدل احد درپور (تربت جام)، خداداد شکل زهی (سیستان و بلوچستان) و عاشیق قدرت میرزاپور (آذربایجان شرقی هم  در این بخش تجلیل شدند.

در ادامه برنامه نیز گروه هنری استان کردستان برای اجرا به روی صحنه آمدند. حسین امینی (نوازنده نرمه نای)، اسماعیل پورکریمی (نوازنده ساز کوبه‌ای)، رحیم خضری و عمر فرجی خوانندگان این گروه بودند. این در حالی است که پس از پخش تیزر، خالو قنبر راستگو و گروه «کیدی» از استان هرمزگان روی صحنه آمدند. خالو قنبر در این اجرا نی جفتی نواخت و بانوان نوازنده گروه «کیدی» او را همراهی کردند. ادامه مراسم نیز ادامه مراسم به اجرای گروه موسیقی «مازرون» و «دیو سالار» اختصاص پیدا کرد که قطعاتی از موسیقی خطه مازندران را برای مخاطبان اجرا کردند.

خیر مقدم مدیر استانداری کرمان و یک آرزوی ملی

زهرا موسی‌پور مدیرکل امور اجتماعی استاندار کرمان هم در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی گفت:
رییس جمهور فردا عازم کرمان هستند و استاندار در حال برنامه‌ریزی برای این برنامه هستند و حالا این توفیق نصیب من شد که امشب اینجا باشم. در این رویداد بزرگ هنرمندان بیش از 20 استان، میهمان ما هستند؛ گویا ما ایران را در کرمان می‌بینیم. اینجا همه با تمایزها و زیبایی‌ها دور هم هستند که این اتفاق مبارک در ایام میلاد مبارک پیامبر رحمت و مهربانی نصیب ما شده است.

امسال در دوازدهمین جشنواره موسیقی  نواحی ایران باز هم میزبان هنرمندان سراسر کشور هستیم و از این بابت بسیار خوشحالیم. جشنواره‌ها می‌توانند کارکردهای متفاوتی داشته باشند؛ از آثار و برکات این جشنواره هم وحدت و انسجام ملی است. ایران متعلق به همه است و همه ایران را دوست داریم. به هر ترتیب این جشنواره تاثیر زیادی در شادابی و نشاط جمعی دارد و همگی یقین داریم این رویداد به نتیجه‌ای با ارزش می‌رسد و باید این میراث را پاس بداریم.
پس از صحبت‌های مدیر کل اجتماعی استانداری کرمان عضای گروه موسیقی «میسان» از استان خوزستان روی صحنه آمدند و قطعاتی همراه با رقص آیینی شمشیر اجرا کردند. این اجرا با استقبال مخاطبان همراه بود. گروه گلزار و گل محمد بلوچ از سیستان و بلوچستان از دیگر اجراکنندگان این برنامه بودند.

همکاری دانشگاه ترکیه‌ای با انجمن موسیقی ایران

در حین اجرای این دو گروه موسیقی مجری مراسم اعلام کرد طبق امضای تفاهم‌نامه‌ای که میان مدیران دانشگاه آتاتورک کشور ترکیه و انحمن موسیقی ایران منعقد شده از این پس این دو مجموعه موسیقایی همکاری‌های موسیقایی خود را ادامه می‌دهند.

احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران هم در بخش پایانی برنامه ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد گفت:
جشنواره‌ای به این بزرکی طبیعتا معایبی دارد که امیدوارم این نواقص را بر من ببخشید. من فقط یک نکته را خیلی کوتاه عرض می‌کنم. اینکه اگر می خواهیم جشنواره خوبی را برگزار کنیم بحث زیر ساخت ها بود که در همین اختتامیه می‌بینیم که این سالن هم برای برگزاری مراسم اختتامیه مناسب نیست. در این راستا نیروهای کارکشته و زبده‌ای که بتواند  آثاری به این کیفیت را به سمع و نظر مخاطبان برساند نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. این خیلی بد است که همین الان صدای سالن برنامه ما نیز خوب نیست و لازم است در این راه کارهای بهتری انجام شود.

موضوع گردشگری فرهنگی هم موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد و من فکر می‌کنم جشنواره موسیقی نواحی این ظرفیت را دارد که بتوانیم غیر از ایام برگزاری جشنواره نیز به آن توجه کرده و شاهد شکوفایی هر چه بیشتر موسیقی اقوام ایران باشیم.
نظر خود را درباره «پایان دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید