کد مطلب:  52297 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اختلاف نظر کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد ادامه دارد

اختلاف نظر کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد ادامه دارد

نشست دستمزد شورای عالی کار با گذشت بیش از 6 ساعت مذاکره فشرده و سخت به دلیل اختلاف نظر شدید نمایندگان کارگران و کارفرمایان بر سر درصد افزایش دستمزد همچنان بدون نتیجه در حال برگزاری است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اختلاف نظر کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد ادامه دارد - Employers and workers disagree over wages
اختلاف نظر کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد ادامه دارد - Employers and workers disagree over wages
اختلاف نظر کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد ادامه دارد - Employers and workers disagree over wages

به گزارش آسمونی : دویست و هشتاد و نهمین نشست شورای عالی کار که با دستور کار تعیین دستمزد سال 1399 از ساعت 15 امروز به ریاست وزیر کار و با حضور جمشید انصاری، معاون رییس جمهور، وزیر اقتصاد و دارایی، نماینده سازمان استاندارد و نمایندگان گروه کارفرمایی و کارگری در وزارت کار در حال برگزاری است و به دلیل آنچه که اختلاف نظر شدید دو طرف درخصوص رقم دستمزد و درصد افزایش آن خوانده می‌شود، تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

پیش از این نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار 26 اسفندماه تشکیل شد اما در آن جلسه نیز نمایندگان کارفرمایان و کارگران اختلاف نظر جدی داشتند.

حتی نشست کمیته دستمزد شورای عالی کار هم دیدگاه‌های نمایندگان دو طرف را به هم نزدیک نکرد.

در نشست امروز شورای عالی کار در حالی که نمایندگان کارگران تلاش می‌کنند تا شورای عالی کار را نسبت به کاهش شدید قدرت خرید کارگران و افزایش یک میلیون و 200 هزار تومانی هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری از ساعت 97 تا امروز مجاب کنند، نمایندگان کارفرمایی همچنان بر مشکلات کارفرمایان، وضعیت بنگاه‌ها و شرایط اقتصادی کشور تحت تاثیر کرونا تاکید دارند.

در حالی که در نخستین نشست دستمزد شورای عالی کار گروه کارگری افزایش 60 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را مطرح کرده بودند، گروه کارفرمایی از موضع خود نسبت به افزایش 15 درصدی حداقل دستمزد کوتاه نیامدند اما در نشست امشب که در حال برگزاری است، پس از 6 ساعت مذاکره فشرده نمایندگان کارفرمایان درصد پیشنهادی خود را 3 درصد افزایش داده و افزایش 18 درصدی حداقل دستمزد را مطرح کرده‌اند.

کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین نشست خود هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری را 4 میلیون و 940 هزار تومان تعیین کرد.

وزیر کار در حاشیه نخستین نشست شورای عالی کار با تایید عقب ماندگی دستمزد کارگران در دوران جنگ، هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری را مبنای مذاکرات مزد و تعیین دستمزد سال آینده کارگران اعلام کرده بود. بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه کار با هشدار نسبت به افت شدید قدرت خرید کارگران در سال 98 بر ضرورت افزایش 50 تا 60 درصدی حداقل مزد تاکید کرده‌اند.

مطابق ماده 41 قانون کار حداقل دستمزد بر اساس دو مولفه محاسبه نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار کارگری تعیین می‌شود.

مذاکرات فشرده دستمزد کارگران در حالی جریان دارد که معاون روابط کار وزیر کار پیشتر گفته بود منتظر تصمیم مجلس درخصوص حقوق کارمندان هستیم و پس از آن جلسات دستمزد را پیش خواهیم برد.

با توجه به اختلاف نظرگروه کارفرمایی وکارگری درخصوص درصد افزایش دستمزد و حضور معاون رییس جمهوری و دو وزیر کابینه، باید دید که آیا رقم دستمزد کارگران امشب مشخص خواهد شد؟

: برای دریافت مشاوره درباره اختلاف نظر کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد ادامه دارد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اختلاف نظر کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد ادامه دارد» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید