کد مطلب:  7264 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
4 شهریور ، روز کارمند

4 شهریور ، روز کارمند

همه ساله در هفته دولت روز 4 شهریور به عنوان روز کارمند جشن گرفته می‌شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

روز چهارم شهریور به منظور تجلیل از زحمات کارمندان و کارگزاران دولت روز کارمند نامیده شده است. در این روز از زحمات کارمندان و کارگزاران دولت تجلیل می‌شود و کارمندان نمونه در سراسر کشور به عنوان نمایندگان این قشر مورد تشویق و تقدیر قرار می‌گیرند.

تاریخچه و علت نامگذاری روز کارمند

با پیشرفت انقلاب صنعتی در کشور، شغل کارمندی نیز رواج پیدا کرد و رفته رفته تعداد کارمندان از تعداد کارگران پیشی گرفت. از آنجا که کارمندان که مجریان دولت در دستگاه‌های مختلف اجرایی هستند به مردم و کشور خدمت می‌کنند در هفته دولت که از دوم تا هشتم شهریور هر سال است، روز چهارم شهریور را روز کارمند نامیده‌اند. این روز یادآور خاطره شهیدان هفته دولت در سال 1360 به خصوص شهیدان رجایی و باهنر است که در 8 شهریور سال 60 به شهادت رسیدند. روز کارمند به پاس قدر دانی از تلاش‌های ارزشمند این قشر از جامعه و برای تجلیل از کارمندان نمونه در سراسر کشور، به این نام نامگذاری شده است و فرصت مناسبی است تا مشکلات این قشر بررسی و برطرف شود.

هدف روز کارمند

  • اصلاح نگرش مردم نسبت به خدمات این قشر شریف و زحمتکش
  • ایجاد روحیه امید و تلاش و نشاط و تشویق مردم به مشارکت در امور
  • اعتلای مدیریت در نظام اداری و ارتقاء منزلت اجتماعی کارکنان دولت
  • ترویج فرهنگ رفتاری و خدمات شخصیت‌های راستین خدمت به مردم شهیدان ماندگار رجایی و باهنر به عنوان الگوهای مناسب خدمت به جامعه
  • نمایش توان حکومت اسلامی در اداره مطلوب جامعه

کارمند به چه معناست؟

به افرادی که در ازای انجام کار در دستگاه اداری حقوق دریافت می‌کنند و معمولاً به صورت بلند مدت در کار اشتغال دارند کارمند(Employee) گفته می‌شود. به طور کلی کارمندان به دو دسته مارمندان دولتی و کارمندان بخش خصوصی تقسیم می‌شوند.

تاریخچه پیدایش شغل کارمندی

می‌توان گفت منشأ به وجود آمدن شغل کارمند دولتی از دربار پادشاهان بوده است چرا که افرادی که مهارت‌های مورد نیاز و خاص را داشتند برای درازمدت در دربار مشغول به کار می‌شدند و مزد دریافت می‌کردند. در دستگاه‌های خصوص نیز بعد انقلاب صنعتی بیشتر تولیدی‌ها به افرادی که پیوسته در خدمتشان باشد نیاز پیدا کردند. با گذشت زمان و افزایش نیاز به نیروی انسانی برای این شغل، معیارهای پذیرش سخت‌تر شد و اینگونه شد که افراد جویای این مشاغل باید به تحصیل مشغول می‌شدند تا مدرک لازم برای استخدام را بدست آوردند. با گسترش جامعه صنعتی کارمندان علاوه بر دریافت حقوق مناسب، به اهمیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی قابل توجهی رسیدند. کارمندی در مفهوم جدید نیز پس از انقلاب صنعتی و با رشد سرمایه‌داری شکل گرفت.

 

: برای دریافت مشاوره درباره 4 شهریور ، روز کارمند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «4 شهریور ، روز کارمند» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید