کد مطلب: 9256 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رفع آلودگی نفتی از دریا به روش دوستدار محیط زیست محققان ایرانی

رفع آلودگی نفتی از دریا به روش دوستدار محیط زیست محققان ایرانی

1393/12/07 محققان دنیا برای جمع‌آوری لکه‌های نفتی روش‌های بیولوژیکی و شیمیایی ارائه داده‌اند که اغلب موجب...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

NZEALAND-ACCIDENT-ENVIRONMENT-SHIP
NZEALAND-ACCIDENT-ENVIRONMENT-SHIP

1393/12/07

محققان دنیا برای جمع‌آوری لکه‌های نفتی روش‌های بیولوژیکی و شیمیایی ارائه داده‌اند که اغلب موجب تخریب اکوسیستم شده است؛ اکنون محققان مرکز رشد پارک علم و فناوری استان هرمزگان اعلام کرده‌اند که با استفاده از سه گیاه بومی ایران راهکار دوستدار محیط زیست ارائه کردند.

دکتر ماریا محمدزاده مجری طرح ، آلودگی‌های زیست محیطی را یکی از چالش‌های فعالیت‌های صنعت نفت ذکر کرد و گفت: : اکثر روش‌های ارائه شده در این زمینه منجر به تخریب اکوسیستم منطقه و همچنین اکولوژی دریا ‌شده است ضمن آنکه استفاده از روش‌های شیمیایی و فیزیکی چون سوزاندن نفت در آب دریا و جمع آوری این آلودگی‌ها با استفاده از براده چوب تکنیک‌های مناسبی برای جمع آوری این آلودگی‌ها نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه در تحقیقات خود سعی کردیم تا راهکارهای رفع این آلودگی‌ها را در خود منطقه جستجو کنیم، ادامه داد: از این رو در این مطالعات راهکار دوستدار محیط زیست برای رفع آلودگی‌های نفتی از دریا ارائه شد؛ به گونه‌ای که با تغییراتی که بر روی سه نوع گیاه بومی کشور انجام دادیم موفق به ارائه نانو فیلترهای گیاهی برای رفع آلودگی‌های نفتی شدیم.

وی "نخل خرما"، "استبرق" و "اشنان" را سه گیاه استفاده شده در این تحقیقات دانست و اضافه کرد: نخل خرما و استبرق از گیاهان بومی استان هرمزگان و اشنان از گیاهان بومی استان اصفهان است.

محمدزاده جذب فیزیکی آلودگی‌های نفتی را از ویژگی‌های این گیاهان دانست و یادآور شد: پکیج گیاهی تولید شده در این مطالعات با غوطه‌ور شدن در آب قادر به پاکسازی آلودگی نفتی در آب‌های شور، لب شور و شیرین است.

وی عدم اختلال در اکوسیستم محیط را از مزایای این روش نام برد و ادامه داد: از آنجایی که این پکیج گیاهی است، پس از استفاده از آن می‌توان به عنوان سوخت در بخش صنایع و یا نانوایی‌ها استفاده کرد.

این محقق یکی از چالش‌های موجود در زمینه لکه‌های نفتی را جمع آوری سریع آنها دانست و دراین باره توضیح داد: لکه‌های نفتی به محض وارد شدن به آب باید به سرعت جمع آوری شوند در غیر این صورت نفت به صورت هوازده در می‌آید و جمع آوری آن امکان پذیر نخواهد بود از این رو مطالعاتی بر روی این پکیج در زمینه کارایی آن بر آب‌های مواج دریا در دستور کار قرار دارد.

این محقق با اشاره به اجرای فاز توسعه‌ای این طرح، خاطر نشان کرد: به منظور ارتقای کارایی این پکیج‌ها اقدام به اضافه کردن ژل‌هایی به آن کردیم که این ژل‌ها نیز با منشاء گیاهی تولید شدند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فرمول و دانش فنی ساخت پکیج‌های پاک کننده آلودگی‌های نفتی در اختیار کشور انگلستان است، یادآور شد: هدف اصلی از اجرای این طرح در مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان تبدیل شدن منطقه به قطب کنترل آلودگی نفتی در سطح منطقه خلیج فارس است و با توجه به اجرای برنامه ارزشمند حفاظت از محیط زیست دریا در حوزه خلیج فارس و دریای عمان می‌توانیم با تکمیل این پکیج‌ها این برنامه را به دنیا معرفی کنیم.

: برای دریافت مشاوره درباره رفع آلودگی نفتی از دریا به روش دوستدار محیط زیست محققان ایرانی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «رفع آلودگی نفتی از دریا به روش دوستدار محیط زیست محققان ایرانی» در کادر زیر بنویسید :

3 + 9 = ?