مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  40302 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
توسعه ورقه‌های الکترونیکی نازک برای شارژ تلفن همراه

توسعه ورقه‌های الکترونیکی نازک برای شارژ تلفن همراه

پژوهشگران مؤسسه "ام آی تی" در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک ورق الکترونیکی بسیار نازک شده‌اند که این...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
توسعه ورقه‌های الکترونیکی نازک برای شارژ تلفن همراه
توسعه ورقه‌های الکترونیکی نازک برای شارژ تلفن همراه
پژوهشگران مؤسسه "ام آی تی" در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک ورق الکترونیکی بسیار نازک شده‌اند که این ورقه‌ها قادر به شارژ کردن تلفن‌های همراه است.

به گزارش آسمونی ، دانشمندان مؤسسه فناوری ماساچوست(MIT) در پژوهش اخیرشان مواد بسیار نازک و خمیده را ایجاد کرده‌اند که اینترنت بیسیم و دیگر امواج الکترومغناطیسی هوا را جذب کرده و آنها را به برق تبدیل می‌کند.

"توماس پالاسیوس"(Tomás Palacios) پژوهشگر ارشد این مطالعه و همکارانش، یک آنتن خم شدنی و انعطاف پذیر را به یک لایه نیم رسانای انعطاف پذیر به ضخامت تنها سه اتم متصل کردند. این آنتن، وای‌-فای و دیگر سیگنال‌های فرکانس رادیویی را جذب و آنها را به یک جریان متناوب تبدیل می‌کند و سپس به مولیبدن دی‌سولفید نیم رسانا که به یک جریان الکتریکی مستقیم تبدیل می‌شود، متصل می‌شود.

سیگنال‌های وای‌-فای محیط می‌توانند یک دفتر را با قدرت بیش از 100 میکرو وات پر کنند که این توسط دستگاه‌های برداشت انرژی، برداشت می‌شود. سیستمی که مؤسسه ام. آی. تی توسعه داده‌اند، دارای بازدهی بین 30 تا 40 درصد است و هنگامی که در معرض سیگنال‌های 150 میکرووات برق در آزمایشات قرار داشت، حدود 40 میکرووات انرژی تولید کرد.

محققان پیشتر "آنتن یک‌سو کننده"(rectennas) برداشت انرژی را ساخته‌اند اما دستگاه‌های موجود از نیم رساناهای معمولی که سفت، شکننده هستند، ساخته شده‌اند. در مقابل، مولیبدن دی‌سولفید می‌تواند در ورق‌های "ماشین آلات رول و رول صنعتی" (industrial roll-to-roll machines) تولید شود، به این معنی که آنها به اندازه کافی برای جذب انرژی مفید عظیم هستند.

آنتن یک‌سو کننده، آنتن تصحیح کننده یا آنتن اصلاح شونده، نوع خاصی از آنتن است که برای تبدیل انرژی مایکروویو به برق جریان مستقیم(DC) کاربرد دارد. آنها در سیستم انتقال قدرت(توان) بی‌سیم استفاده می‌شوند که انتقال قدرت توسط امواج رادیویی انجام می‌شود. عنصر ساده‌ی آنتن یک‌سو کننده متشکل از یک آنتن دوقطبی با یک دیود RF است که در سراسر عناصر دو قطبی متصل شده است. دیود، جریان متناوب(AC) ناشی از آنتن‌های مایکروویو را یک‌سو می‌کند، برای تولید برق DC، قدرت بار در سراسر دیود متصل می‌شود.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Nature" منتشر شد.

منبع: ISNA
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره توسعه ورقه‌های الکترونیکی نازک برای شارژ تلفن همراه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «توسعه ورقه‌های الکترونیکی نازک برای شارژ تلفن همراه» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید