کد مطلب: 42827 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آموزش پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها

آموزش پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها

به تازگی از طرحی صحبت می شود مبنی بر پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها به جای پرداخت نقدی. به همین بهانه...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

به تازگی از طرحی صحبت می شود مبنی بر پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها به جای پرداخت نقدی. به همین بهانه آسمونی در این بخش آموزش پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها را منتشر می کند.

آموزش پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها
آموزش پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان هاآموزش پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها

عوارضی آزادراه‌ها دیگر وقت شما را نخواهند گرفت. اگر در نوروز امسال از یکی از چهار آزادراه تهران–ساوه، قزوین–زنجان، تهران–قزوین و تهران–قم عبور کرده باشید، حتما با ایستگاه‌های عوارضی خالی روبرو شده‌اید. قضیه از این قرار است که عوارض این آزادراه‌ها به صورت الکترونیکی دریافت می‌شود و تا تیرماه امسال 13 آزادراه دیگر به این چهار آزادراه اضافه خواهند شد. در این بین مهمترین سوال راننده‌ها در حین عبور از ایستگاه‌های عوارضی این است که چطور می‌توانند برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها اقدام کنند. تا به حال شش روش مختلف برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها راه‌اندازی شده است که می‌توانید بدون ایستادن در صف‌های طولانی پشت ایستگاه‌های عوارضی، برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها اقدام کنید.

عوارض کدام آزادراه‌ها به صورت الکترونیکی دریافت می‌شود؟

پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها فعلا در چهار آزادراه عملیاتی شده است. تهران–ساوه، قزوین–زنجان، تهران–قزوین و تهران–قم چهار آزادراهی هستند که در صورت عبور از آن‌ها هیچکس برای دریافت عوارض جلوی شما را نخواهد گرفت. بر اساس اعلام سید حسین میرشفیع، معاون شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل، قرار بود آزادراه‌های تهران-پردیس و قزوین-رشت هم در نوروز امسال به سامانه پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها بپیوندند، اما این اتفاق نیافتاد. بر اساس پیشبینی‌ها قرار است تا تیرماه سال 98 حدود 13 آزادراه دیگر به پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها مجهز شوند و دیگر شاهد صف‌های طولانی پشت ایستگاه‌های عوارضی نخواهیم بود.

اگر عوارض را پرداخت نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

براساس تصمیمی که در مورد جریمه عدم پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها گرفته شده، اگر راننده‌ای تا 72 ساعت بعد از عبور کردن از آزادراه‌ها مبلغ عوارض آن را پرداخت نکند، به عنوان فرار از پرداخت عوارض شناخته شده و جریمه خواهد شد. جریمه فرار از ایستگاه‌های عوارضی 30 هزار تومان است، اما معاون فنی آزادراه‌ها می‌گوید به دلیل اینکه ممکن است اطلاع رسانی کافی در این زمینه صورت نگرفته باشد، کسانی که نتوانستند عوارض خود را به صورت الکترونیکی در این چهار آزادراه پرداخت کنند، تا بیست و چهارم فروردین‌ماه مهلت دارند عوارض خود را از طریق اپلیکیشن‌ها و یا سایت پرداخت الکترونیکی عوارض پرداخت کنند.

electronic-payments-on-tolls
electronic-payments-on-tolls

مهلت پرداخت عوارض تمدید شد

سید حسین میرشفیع، معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل از توافق بین وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و پلیس راهنمایی و رانندگی خبر داده و می‌گوید مهلت پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها تا پایان ساعت 24 دهم اردیبهشت‌ماه تمدید شده و اگر کسی عبور غیر مجاز داشته، می‌تواند تا این تاریخ عوارض خود را پرداخت کند. بر این اساس مهلت پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها برای راننده‌هایی که از تاریخ 28 اسفندماه سال گذشته برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها اقدام نکرده‌اند، تا آخرین ساعات روز 10 اردیبهشت مهلت دارند که از جریمه 30 هزار تومانی خود فرار کنند.

پرداخت الکترونیکی عوارض با اپلیکیشن تاپ

اپلیکیشن تاپ گزینه نسبتا خوبی برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها به حساب می‌آید. چراکه علاوه بر این امکان، امکانات پرداخت متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ از انتقال وجه گرفته تا خرید بیمه و بلیط هواپیما.

تجربه استفاده از این روش: پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها از اپلیکیشن تاپ زمان بسیار کمی از شما می‌گیرد. چراکه بر خلاف دیگر اپلیکیشن‌های مشابه، نیازی به وارد کردن اطلاعات متعدد ندارید و صرفا با تایید شماره همراه خود و فعال‌سازی اپلیکیشن می‌توانید بعد از ثبت پلاک سراغ پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها بروید. البته این مورد می‌تواند یک نکته منفی برای این اپلیکیشن باشد. آن هم اینکه شما پلاک هر خودرویی را که وارد کنید می‌توانید ببینید که از کدام عوارضی‌های پرداخت الکترونیک عبور کرده است. حتی اگر آن خودرو برای شما نباشد!

اصلی‌ترین نکته مثبت در مورد پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها از طریق اپلیکیشن تاپ، امکان استعلام عوارض آزادراه‌هاست. به طوری که با ارائه شماره پلاک ماشینتان می‌توانید ببینید که عوارض معوق برای این پلاک ثبت شده یا نه.

آموزش پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها
آموزش پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها

پرداخت الکترونیکی عوارض با اپلیکشن کی‌پاد

یکی از روش‌ها برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها استفاده از اپلیکشن کی‌پاد است که توسط شرکت پرداخت الکترونیک بانک پاسارگاد معرفی شده. این اپلیکیشن علاوه بر پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها خدمات دیگری را به عنوان یک کیف پول الکترونیک در اختیار کاربرانش قرار داده است. این نرم‌افزار قابلیت نصب روی گوشی‌های اندروید و ios را دارد و صرفا کافی است آن را از طریق سایت این اپلیکیشن به نشانی kipaad.ir دانلود و نصب کنید.

تجربه استفاده از این روش: این اپلیکیشن با توجه به امکانات محدودتری که نسبت به اپلیکیشن‌های مشابه خود دارد، حجم کمتری از بسته اینترنت شما را مصرف می‌کند و با 9.6 مگابایت می‌توانید این اپلیکیشن را دانلود کنید. برای پرداخت عوارض اولین قدم ثبت پلاک است. ثبت پلاک در این اپلیکیشن منوط به تکمیل اطلاعات کاربری از جمله نام و نام خانوادگی و شماره شبا حساب مورد نظر شماست. یکی از نقاط ضعف این اپلیکیشن همینجاست که برای هر بار ویرایش اطلاعات کاربری نیاز به تایید از طریق وارد کردن کد پیامک شده دارید. تجربه شخصی نشان داد که ارسال کد تایید برای ویرایش اطلاعات با تاخیر زیادی روبرو است. علاوه بر این دریافت کد شبا توسط این اپلیکیشن نشان می‌دهد که نمی‌توان با چند حساب یا شماره کارت جداگانه برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها اقدام کرد. برای این کار حتما باید در ابتدا کیف پول اپلیکیشن را شارژ نموده و بعد سراغ پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها بروید.

پرداخت الکترونیکی عوارض با اپلیکیشن دیجی‌پی

یکی دیگر از اپلیکیشن‌های کیف پول که امکان پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها را فراهم کرده، اپلیکیشن دیجی‌پی است. از طریق کیف پول دیجی‌پی می‌توانید پول کارت به کارت کنید یا شارژ و بسته اینترنت بخرید. پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها امکان جدیدی است که به اپلیکیشن دیجی‌پی اضافه شده است.

تجربه استفاده از این روش: دیجی‌پی احتمالا سخت‌ترین راه را برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها انتخاب کرده است. طوری که در آن بعد از قبت پلاک خودتان باید به صورت دستی عوارضی راه‌هایی که از آن عبور خواهید کرد را انتخاب کنید. در حالی که در اپلیکیشن‌های مشابه، تنها ورود مبدا و مقصد سفر کفایت می‌کند و نیازی به انتخاب 19 مسیر متفاوت در آزادراه قزوین زنجان نیست. نکته منفی دیگر دیجی‌پی این است که امکان به خاطر سپردن پلاک خودرو در آن وجود ندارد و هر بار که این اپلیکیشن را باز کنید، از اول باید پلاک ماشین را وارد کنید. در ضمن این اپلیکشن امکان پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌هایی که قبلا از آن‌ها عبور کرده‌اید را ندارد و باید عوارض را قبل از عبور از آزادراه‌ها بپردازید.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «آموزش پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان ها»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 3 = ?